Her bor verdens bedste software-udviklere

Se hvilke lande og hvilke byer i verden, der er hjemsted for flest top-udviklere. I forhold til landestørrelse er vinderen ganske overraskende.

Artikel top billede

New Zealand er det bedste land i verden, når det gælder software-programmører - i hvert fald hvis man kigger på brugerdata fra det kendte udvikler-forum Stack Overflow.

Det har analyseselskabet Silk gjort.

Silk har indsamlet data fra top-brugerne af Stack Overflow, hvilket vil sige de brugere med en 'reputation score' på mere end 5.000 point.

Hvis vi lægger til grund, at der er en sammenhæng mellem udviklernes reputation score på Stack Overflow og deres evner som software-udviklere, fremgår det af analysen, at:

- USA har flest top-udviklere (4.389 med en reputation score på mere end 5.000 point).

- Dernæst kommer England (1.347 personer), Tyskland (664 personer) og Indien (595 personer).

- Danmark ligger som nummer 19 med 95 top-brugere.

Du finder lande-listen fra Silk her.

Ser vi derimod på antallet af top-brugere i forhold til de enkelte landes indbygger-tal, ser fordelingen noget anderledes ud.

Når det gælder lande med mere end en million indbyggere kommer New Zealand nemlig ind på førstepladsen fulgt af Sverige, England, Israel og Australien.

Her ligger Danmark på 9.-pladsen lige foran Holland og Irland og lige efter Schweiz og Norge.

I disse byer er der flest topudviklere

Når det gælder byer i verden har London flest topudviklere fra Stack Overflow (394 styk) fulgt af New York (270), San Fransisco (269), Seattle (173) og Sydney (137).

Ifølge Silk-analysen findes der 29 top-brugere af Stack Overflow i København - samme antal som i indiske Hyderabad og i russiske Skt Petersborg.

Du finder by-listen fra Silk her.

Du kan selv lege videre med listen fra Silk.

Læs også:

Verdens måske allerbedste og mest indflydelsesrige programmører

"Alle programmører i verden bruger [b]Stack Overflow"
[/b]

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S