Titusindvis af hackede Sony-dokumenter og fortrolige mails offentligjort på Wikileaks

Whistleblower-sitet Wikileaks er klar med søgbar database, hvor alle kan snuse rundt i tusindvis af fortrolige mails og dokumenter, som hackere i november stjal fra Sony Pictures i et af de alvorligste hacker-angreb nogensinde. Sony er rasende.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Det vakte opsigt, da Sony i november i fjor blev ramt et af verdenshistoriens mest alvorlige hackninger af en virksomhed, hvor hackere nåede at stjæle 100 terabyte fortrolige data inklusive film, mails, adgangskoder og finansielle data i lange baner.

Det kan du læse mere om her: Sony på slagtebænken: Her er læren af det gigantiske hackerangreb

Skandalen stopper ikke her. For Wikileaks har nu slået portene op for en søgbar database, der indeholder tusindvis af mails og dokumenter fra Sony Pictures Entertainment, som blev stjålet under det store data-indbrud.

Databasen indeholder 173.132 mails og 30.287 dokumenter, hvoraf flere indeholder fortrolige oplysninger om Sonys ansatte - blandt andet deres adresser, telefonnumre og amerikanske cpr-numre, social security numbers.

Efter angrebet på Sony Pictures i november 2014 offentliggjorde hackerne de stjålne dokumenter på forskellige fildelings-tjenester samt Bit Torrent.

De blev imidlertid her offentliggjort i rå form og i store pakker på flere gigabytes pakketeret som eksempelvis Microsoft Outlook-filer eller directories.

Det gjorde datamængden ret uoverskuelig.

Det ændrer Wikileaks søgbare database nu markant på, og det vækker bekymring hos Sony.

"Vi fordømmer stærkt indekseringen af stjålne oplysninger om ansatte og andre private og fortrolige informationer," lyder det fra selskabet.

Sony mener, at Wikileaks ved på denne måde at gøre oplysningerne tilgængelige 'hjælper hackerne i deres forsøg på at skade Sony Pictures og selskabets ansatte,' hedder det.

USA mener fortsat, at Nordkorea stod bag det store angreb.

Det kan du læse mere om her: USA: Nordkorea bag det store Sony-angreb.

Wikileaks håber angiveligt, at den nye søgbare database kan føre til yderligere debat om det store angreb.

Whistleblower-organisationen meddeler i hvert fald, at hensigten med databasen er at kaste yderligere lys på "det indre arbejde i en stor og hemmlighedsfuld multinational virksomhed."

Wikileaks peger på, at Sony's formelle formål ganske vist er at producere underholdning, men at The Sony Archives viser, at selskabet 'bag scenen er et indflydelsesrigt selskab med forbindelser til Det Hvide Hus, evnen til at påvirke love og politik samt forbindelser til den amerikanske militær-industri."

Du finder The Sony Archives her.

Læs også:

Sony-hack: Alle filmbranchens hemmelige pirat-planer er lækket.

Giga-hack mod Sony griber om sig: Malwaren sletter alle data hos ofrene

Giga-hack mod Sony: Ny storfilm er allerede piratkopieret 500.000 gange

Nu rammer regningen Sony: Gigantisk hackerangreb bliver en dyr omgang

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland