Titusindvis af hackede Sony-dokumenter og fortrolige mails offentligjort på Wikileaks

Whistleblower-sitet Wikileaks er klar med søgbar database, hvor alle kan snuse rundt i tusindvis af fortrolige mails og dokumenter, som hackere i november stjal fra Sony Pictures i et af de alvorligste hacker-angreb nogensinde. Sony er rasende.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Det vakte opsigt, da Sony i november i fjor blev ramt et af verdenshistoriens mest alvorlige hackninger af en virksomhed, hvor hackere nåede at stjæle 100 terabyte fortrolige data inklusive film, mails, adgangskoder og finansielle data i lange baner.

Det kan du læse mere om her: Sony på slagtebænken: Her er læren af det gigantiske hackerangreb

Skandalen stopper ikke her. For Wikileaks har nu slået portene op for en søgbar database, der indeholder tusindvis af mails og dokumenter fra Sony Pictures Entertainment, som blev stjålet under det store data-indbrud.

Databasen indeholder 173.132 mails og 30.287 dokumenter, hvoraf flere indeholder fortrolige oplysninger om Sonys ansatte - blandt andet deres adresser, telefonnumre og amerikanske cpr-numre, social security numbers.

Efter angrebet på Sony Pictures i november 2014 offentliggjorde hackerne de stjålne dokumenter på forskellige fildelings-tjenester samt Bit Torrent.

De blev imidlertid her offentliggjort i rå form og i store pakker på flere gigabytes pakketeret som eksempelvis Microsoft Outlook-filer eller directories.

Det gjorde datamængden ret uoverskuelig.

Det ændrer Wikileaks søgbare database nu markant på, og det vækker bekymring hos Sony.

"Vi fordømmer stærkt indekseringen af stjålne oplysninger om ansatte og andre private og fortrolige informationer," lyder det fra selskabet.

Sony mener, at Wikileaks ved på denne måde at gøre oplysningerne tilgængelige 'hjælper hackerne i deres forsøg på at skade Sony Pictures og selskabets ansatte,' hedder det.

USA mener fortsat, at Nordkorea stod bag det store angreb.

Det kan du læse mere om her: USA: Nordkorea bag det store Sony-angreb.

Wikileaks håber angiveligt, at den nye søgbare database kan føre til yderligere debat om det store angreb.

Whistleblower-organisationen meddeler i hvert fald, at hensigten med databasen er at kaste yderligere lys på "det indre arbejde i en stor og hemmlighedsfuld multinational virksomhed."

Wikileaks peger på, at Sony's formelle formål ganske vist er at producere underholdning, men at The Sony Archives viser, at selskabet 'bag scenen er et indflydelsesrigt selskab med forbindelser til Det Hvide Hus, evnen til at påvirke love og politik samt forbindelser til den amerikanske militær-industri."

Du finder The Sony Archives her.

Læs også:

Sony-hack: Alle filmbranchens hemmelige pirat-planer er lækket.

Giga-hack mod Sony griber om sig: Malwaren sletter alle data hos ofrene

Giga-hack mod Sony: Ny storfilm er allerede piratkopieret 500.000 gange

Nu rammer regningen Sony: Gigantisk hackerangreb bliver en dyr omgang

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job