Titusindvis af hackede Sony-dokumenter og fortrolige mails offentligjort på Wikileaks

Whistleblower-sitet Wikileaks er klar med søgbar database, hvor alle kan snuse rundt i tusindvis af fortrolige mails og dokumenter, som hackere i november stjal fra Sony Pictures i et af de alvorligste hacker-angreb nogensinde. Sony er rasende.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Det vakte opsigt, da Sony i november i fjor blev ramt et af verdenshistoriens mest alvorlige hackninger af en virksomhed, hvor hackere nåede at stjæle 100 terabyte fortrolige data inklusive film, mails, adgangskoder og finansielle data i lange baner.

Det kan du læse mere om her: Sony på slagtebænken: Her er læren af det gigantiske hackerangreb

Skandalen stopper ikke her. For Wikileaks har nu slået portene op for en søgbar database, der indeholder tusindvis af mails og dokumenter fra Sony Pictures Entertainment, som blev stjålet under det store data-indbrud.

Databasen indeholder 173.132 mails og 30.287 dokumenter, hvoraf flere indeholder fortrolige oplysninger om Sonys ansatte - blandt andet deres adresser, telefonnumre og amerikanske cpr-numre, social security numbers.

Efter angrebet på Sony Pictures i november 2014 offentliggjorde hackerne de stjålne dokumenter på forskellige fildelings-tjenester samt Bit Torrent.

De blev imidlertid her offentliggjort i rå form og i store pakker på flere gigabytes pakketeret som eksempelvis Microsoft Outlook-filer eller directories.

Det gjorde datamængden ret uoverskuelig.

Det ændrer Wikileaks søgbare database nu markant på, og det vækker bekymring hos Sony.

"Vi fordømmer stærkt indekseringen af stjålne oplysninger om ansatte og andre private og fortrolige informationer," lyder det fra selskabet.

Sony mener, at Wikileaks ved på denne måde at gøre oplysningerne tilgængelige 'hjælper hackerne i deres forsøg på at skade Sony Pictures og selskabets ansatte,' hedder det.

USA mener fortsat, at Nordkorea stod bag det store angreb.

Det kan du læse mere om her: USA: Nordkorea bag det store Sony-angreb.

Wikileaks håber angiveligt, at den nye søgbare database kan føre til yderligere debat om det store angreb.

Whistleblower-organisationen meddeler i hvert fald, at hensigten med databasen er at kaste yderligere lys på "det indre arbejde i en stor og hemmlighedsfuld multinational virksomhed."

Wikileaks peger på, at Sony's formelle formål ganske vist er at producere underholdning, men at The Sony Archives viser, at selskabet 'bag scenen er et indflydelsesrigt selskab med forbindelser til Det Hvide Hus, evnen til at påvirke love og politik samt forbindelser til den amerikanske militær-industri."

Du finder The Sony Archives her.

Læs også:

Sony-hack: Alle filmbranchens hemmelige pirat-planer er lækket.

Giga-hack mod Sony griber om sig: Malwaren sletter alle data hos ofrene

Giga-hack mod Sony: Ny storfilm er allerede piratkopieret 500.000 gange

Nu rammer regningen Sony: Gigantisk hackerangreb bliver en dyr omgang

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job