Netflix sætter prisen efter piraternes priser

Piratkopiering er en vigtig faktor, når prisen for streaming-abonnementet skal fastsættes. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Piratvirksomhed er en af de største konkurrenter til streaming-tjenesten Netflix.

Samtidig biddrager piraterne også til at lægge retningslinjer for Netflix' virksomhed eksempelvis med værdifuld information om, hvilket indhold der er værd at satse på.

Nu fortæller Netflix, at piratvirksomheden også har betydning for et andet centralt aspekt, nemlig prissætningen af selskabets streaming-tjeneste.

Oplysningerne kom frem i et interview med tjenestens ledelse i forbindelse med fremlæggelsen af regnskabet for det første kvartal.

Det skriver TorrentFreak.

Lader piratkopiering sætte prisen

"Piratkopiering er styrende for priserne i områder med stor piratvirksomhed uden for USA. Vi ønsker ikke at sætte prisen for højt i disse områder, da vi er nødt til at konkurrere med piraterne," siger Netflix' finansdirektør David Wells.

Tidligere har Netflix udråbt en tjeneste som Popcorn Time, der ulovligt men gratis streamer indhold, som en de store udfordringer for firmaet.

Læs også: Nye fildelingssites: Kan blive vildere end Pirate Bay

Med andre ord ser det ud til, at piraterne biddrager til at holde priserne på streaming-tjenestens indhold nede.

David Wells ønsker dog ikke at fortælle hvilke lande eller regioner, hvor det fungerer i praksis.

Strategien er da også ud til at virke i en hvis grad for Netflix.

Selskabet fortæller nemlig også, at piratkopiering mindskes i de regioner, hvor selskabet etablerer sig.

VPN er mindre alvorligt

Netflix-bossen kommenterede også på VPN-fænomenet, som mange brugere anvender for at få adgang til tjenestens indhold i regioner, hvor indholdet som udgangspunkt ikke er tilgængeligt, ved at omgå regionsspærring.

Læs også: Sådan får du adgang til den amerikanske udgave af Netflix

Det spejdertrick har Netflix øjensynlig et ret afslappet forhold til i praksis.

"At benytte VPN for at tilgå eksempelvis indhold i Amerika, men samtidig betaler for det, er et langt mindre problem end piratvirksomhed. Det er ikke noget vi opmuntrer til, men det er samtidig vældig vanskeligt at opdage, fordi VPN er en ganske effektiv måde at skjule sine spor på," lyder vurderingen fra tjenestens boss, Reed Hastings.

Læs også:
Snyd ikke dig selv: Få mere ud af Netflix, Spotify, Office og iTunes

VPN-pirateri er næppe strafbart - men du kan stadig brænde fingrene

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS