Slut med invitationer: Nu kan du købe OnePlus One-telefonen uden invitation

OnePlus One var en af sidste års mest omtalte telefoner, og selv om telefonen var ønsket af mange, så var den ikke særlig nem at få fat på. Men nu er det slut, og du kan købe telefonen uden invitation.

Artikel top billede

Fra og med den 20. april kan du frit købe en OnePlus One-telefon uden at skulle igennem OnePlus' til tider irriterende købssystem eller andre begrænsninger. 

Det kinesiske firma OnePlus har ellers haft stor succes med et invitationsbaseret salgssystem af sin flagskibsmodel, OnePlus One, hvilket har skabt en stor "hype" omkring telefonen.

Telefonen har de samme specifikationer som sidste års flagskibsmodeller, men koster det halve af, hvad en Samsung S5 eller HTC One (M8) dengang kostede, hvilket har været med til at gøre den til en telefon, som vi her fra Computerworld har anbefalet, hvis du vil have dig en billig men stadig god telefon.

Over en million solgte - og en ny på vej
Ifølge OnePlus selv har OnePlus One solgt over 1 million enheder på verdensplan siden lanceringen sidste år.

Og selvom du nu frit kan købe OnePlus One for 2.399 kroner for 64 Gb-versionen, så skal du også være bevidst om, at der snart kommer en ny model fra OnePlus.

Den kommende telefon fra OnePlus, som OnePlus passende kalder OnePlus 2, vil stadig kun være til salg igennem en invite-løsning, som igen nok skal skabe en stor hype omkring telefonen.

Du kan læse vores anmeldelse fra sidste år af OnePlus her.

Alt i alt en god telefon til prisen, men vær bevidst om at service fra det kinesiske firma åbenbart ikke er lige god for alle. I hvert fald ikke, hvis man læser OnePlus egne forums.

Læs også: Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S