Slut med invitationer: Nu kan du købe OnePlus One-telefonen uden invitation

OnePlus One var en af sidste års mest omtalte telefoner, og selv om telefonen var ønsket af mange, så var den ikke særlig nem at få fat på. Men nu er det slut, og du kan købe telefonen uden invitation.

Artikel top billede

Fra og med den 20. april kan du frit købe en OnePlus One-telefon uden at skulle igennem OnePlus' til tider irriterende købssystem eller andre begrænsninger. 

Det kinesiske firma OnePlus har ellers haft stor succes med et invitationsbaseret salgssystem af sin flagskibsmodel, OnePlus One, hvilket har skabt en stor "hype" omkring telefonen.

Telefonen har de samme specifikationer som sidste års flagskibsmodeller, men koster det halve af, hvad en Samsung S5 eller HTC One (M8) dengang kostede, hvilket har været med til at gøre den til en telefon, som vi her fra Computerworld har anbefalet, hvis du vil have dig en billig men stadig god telefon.

Over en million solgte - og en ny på vej
Ifølge OnePlus selv har OnePlus One solgt over 1 million enheder på verdensplan siden lanceringen sidste år.

Og selvom du nu frit kan købe OnePlus One for 2.399 kroner for 64 Gb-versionen, så skal du også være bevidst om, at der snart kommer en ny model fra OnePlus.

Den kommende telefon fra OnePlus, som OnePlus passende kalder OnePlus 2, vil stadig kun være til salg igennem en invite-løsning, som igen nok skal skabe en stor hype omkring telefonen.

Du kan læse vores anmeldelse fra sidste år af OnePlus her.

Alt i alt en god telefon til prisen, men vær bevidst om at service fra det kinesiske firma åbenbart ikke er lige god for alle. I hvert fald ikke, hvis man læser OnePlus egne forums.

Læs også: Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S