Nu viser ny turbo-standard til WiFi for alvor tænder

Ny standard, der giver langt hurtigere WiFi-netværk, er for alvor begyndt at slå igennem og baner dermed vejen for højere hastigheder på de trådløse netværk.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

WiFi er fortsat et uhyre vigtigt udgangspunkt for vores trådløse dagligdag, og hastigheden på netværket er stadig et af de områder, hvor der er plads til forbedringer.

Den nyeste WiFi-standard, 802.11ac, der bringer betydelige hastighedsforbedinger med sig, er heldigvis nu for alvor begyndt at slå igennem.

ABI Research fortæller i en ny markedsanalyse, at markedet for WiFi-udstyr voksede med fem procent sidste år, og at netop ac-standarden nu for alvor er begyndt at vise tænder på markedet.

"Forsendelserne af enheder, der understøtter 802.11ac-standarden, steg betydeligt i i 2014 og repræsenterede over 11 procent af de de totale forsendelser af adgangspunkter," oplyser ABI.

Den fremgang for ac-standarden betyder en mindre tilbagegang for den aldrende 802.11n-standard, der faldt med tre procent på markedet sidste år.

"En ny generation af 802.11ac-produkter ventes at hente markedsandele i de kommende år. ABI Research forventer, at næsten 71 millioner 802.11ac-adgangspunkter vil blive sendt på markedet i 2015."

Læs også: Tre problemer med dit WiFi: Det kan du gøre ved det

Disse hastigheder kan man opnå

Samtidig fremhæver ABI, at den næste standard til WiFi, 802.11ad, kommer til at understøtte hastigheder på hele 7 Gbps, nu også for alvor er i støbeskeen hos producenterne af udstyr til trådløse netværk.

Det er dog fortsat ac-standarden, der er den nye WiFi-darling, og efterhånden som router-firmaerne og producenterne af alle vores digitale enheder spytter flere og flere ac-produkter på markedet, vil WiFi-hastighederne også blive øget ganske betragteligt.

"En generel hastighedsmåling på et almindeligt netværk i rimelig nærhed på et access-punkt ville vise en stor forskel på to til tre gange hurtigere hastigheder med 802.11ac i forhold til 802.11n," har Lasse Haizmann, der er account manager i firmaet D-Link, tidligere forklaret til Computerworld.

Ac-standarden understøtter hastigheder på op til 3,5 Gbps, mens forgængeren, 802.11n, kunne klare op til 600 Mbps.

Kabler slår stadig WiFi

Selvom de potentielle hastigheder med WiFi altså stiger, så er der stadig et generelt problem med, at en del af internet-hastigheden går tabt, når man skifter kablerne ud med en trådløs router.

Undersøgelser har vist, at WiFi-brugerne i gennemsnit mister omkring 30 procent af download-hastigheden og rammes af en 10-20 procent højere latency (forsinkelse), end det er tilfældet, hvis man i stedet kobler på med et kabel.

Man kan dog gøre en del for at minimere problemerne - læs mere om det her.

Læs også:

Tre problemer med dit WiFi: Det kan du gøre ved det

Sådan! Ac-standard tredobler hastigheden i dit trådløse netværk

Ny rapport advarer: Sådan kan hackere ramme fly via WiFi i kabinen

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S