Nu viser ny turbo-standard til WiFi for alvor tænder

Ny standard, der giver langt hurtigere WiFi-netværk, er for alvor begyndt at slå igennem og baner dermed vejen for højere hastigheder på de trådløse netværk.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

WiFi er fortsat et uhyre vigtigt udgangspunkt for vores trådløse dagligdag, og hastigheden på netværket er stadig et af de områder, hvor der er plads til forbedringer.

Den nyeste WiFi-standard, 802.11ac, der bringer betydelige hastighedsforbedinger med sig, er heldigvis nu for alvor begyndt at slå igennem.

ABI Research fortæller i en ny markedsanalyse, at markedet for WiFi-udstyr voksede med fem procent sidste år, og at netop ac-standarden nu for alvor er begyndt at vise tænder på markedet.

"Forsendelserne af enheder, der understøtter 802.11ac-standarden, steg betydeligt i i 2014 og repræsenterede over 11 procent af de de totale forsendelser af adgangspunkter," oplyser ABI.

Den fremgang for ac-standarden betyder en mindre tilbagegang for den aldrende 802.11n-standard, der faldt med tre procent på markedet sidste år.

"En ny generation af 802.11ac-produkter ventes at hente markedsandele i de kommende år. ABI Research forventer, at næsten 71 millioner 802.11ac-adgangspunkter vil blive sendt på markedet i 2015."

Læs også: Tre problemer med dit WiFi: Det kan du gøre ved det

Disse hastigheder kan man opnå

Samtidig fremhæver ABI, at den næste standard til WiFi, 802.11ad, kommer til at understøtte hastigheder på hele 7 Gbps, nu også for alvor er i støbeskeen hos producenterne af udstyr til trådløse netværk.

Det er dog fortsat ac-standarden, der er den nye WiFi-darling, og efterhånden som router-firmaerne og producenterne af alle vores digitale enheder spytter flere og flere ac-produkter på markedet, vil WiFi-hastighederne også blive øget ganske betragteligt.

"En generel hastighedsmåling på et almindeligt netværk i rimelig nærhed på et access-punkt ville vise en stor forskel på to til tre gange hurtigere hastigheder med 802.11ac i forhold til 802.11n," har Lasse Haizmann, der er account manager i firmaet D-Link, tidligere forklaret til Computerworld.

Ac-standarden understøtter hastigheder på op til 3,5 Gbps, mens forgængeren, 802.11n, kunne klare op til 600 Mbps.

Kabler slår stadig WiFi

Selvom de potentielle hastigheder med WiFi altså stiger, så er der stadig et generelt problem med, at en del af internet-hastigheden går tabt, når man skifter kablerne ud med en trådløs router.

Undersøgelser har vist, at WiFi-brugerne i gennemsnit mister omkring 30 procent af download-hastigheden og rammes af en 10-20 procent højere latency (forsinkelse), end det er tilfældet, hvis man i stedet kobler på med et kabel.

Man kan dog gøre en del for at minimere problemerne - læs mere om det her.

Læs også:

Tre problemer med dit WiFi: Det kan du gøre ved det

Sådan! Ac-standard tredobler hastigheden i dit trådløse netværk

Ny rapport advarer: Sådan kan hackere ramme fly via WiFi i kabinen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S