NNIT: Halvdelen af vores ansatte vil sidde i udlandet om få år

Om få år vil omkring halvdelen af NNIT's medarbejdere sidde i lande uden for Danmark. Det er en uundgåelig udvikling, mener topchef Per Kogut.

Artikel top billede

Halvdelen af netop børsnoterede NNIT's ansatte vil om fire-fem år sidde i lande uden for Danmarks grænser.

Sådan lyder det fra selskabets topchef, Per Kogut, der over for Børsen peger på, at udviklingen er uundgåelig.

I dag sidder omkring en tredjedel af NNIT's medarbejdere i afdelinger uden for Danmark med lavere løn-niveau.

Per Kogut siger til Børsen, at det er et 'markedsmæssigt faktum,' at kunderne fokuserer på prisen, når de skal indkøbe it-services.

Det betyder, at selskabet er nødt til løbende at nedbringe omkostningerne for at kunne følge med konkurrencen fra blandt andre CSC, IBM, KMD og andre, der står i samme situation.

Læs også: Fantastisk børsintro for NNIT - aktien steget 40 procent på tre minutter

Ifølge Per Kogut er priserne især kommet under pres på grund af store indiske spillere som Tata og HCL, som ifølge ham er 'gået på hugst' i det danske marked.

"Det har sat en ny dagsorden, hvor pris betyder rigtigt meget," siger han.

Du kan læse mere om de asiatiske it-service-giganters indtog på det danske marked her: Asiaterne kommer tromlende: Den nye verdensorden har ramt Danmark

Kunder vil have lave priser

For både NNIT, IBM og CSC gælder det, at de for at beholde konkurrencedygtigheden i markedet sigter efter at udnytte deres multinationale organisationer.

Både IBM og CSC har i de senere år skåret voldsomt ned på de danske organisationer for på samme måde som NNIT at beholde deres konkurrence-kraft overfor de pris-fokuserede kunder.

CSC meddelte således fornylig, at omkring en tredjedel af den danske medarbejderstab skal væk.

I stedet skal opgaverne efter alt at dømme sendes til det prisbillige Lituaen, hvor CSC har en stor en afdeling.

Det kan du læse mere om her: Derfor vil CSC skille sig af med hver tredje danske medarbejder

Også IBM er i gang med at drosle ned for de opgaver, der bliver løst i Danmark. I stedet bliver de også i stigende omfang sendt til lande med lavere lønomkostninger.

Du kan læse mere om IBM's nuværende krise her: IBM har sagt farvel til 51.600 medarbejdere i 2014 - og flere kan være på vej

Også KMD er i gang med at kigge på udlandet.

Topchef Eva Berneke har tidligere fortalt til Computerworld, at hun 'sagtens kan forestille sig,' at KMD om nogle år har flere udenlandske udviklere ansat end danske.

"Har de [kunderne. Red] fortsat fokus på pris og billigste udvikling, så kommer jeg også til at få flere billige udviklere," lød det dengang fra Eva Berneke.

Det kan du læse mere om her: Her er KMD-bossens plan: Sådan skal KMD trimmes til fremtiden

Læs også:

Her er KMD-bossens plan: Sådan skal KMD trimmes til fremtiden

Asiaterne kommer tromlende: Den nye verdensorden har ramt Danmark

Fantastisk børsintro for NNIT - aktien steget 40 procent på tre minutter

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job