Nokia afviser rygter: Vi er altså ikke på vej med nye smartphones

Flere meldinger lød i sidste uge, at finske Nokia skulle være på vej med nye telefoner i det gamle Nokia-navn. Men det er en and, lyder det fra Nokia.

Artikel top billede

Det var med en hvis nostalgi i fingrene, at Computerworld og andre medier i den forgangne uge kunne fortælle, at Nokia er på vej med nye telefoner i klassisk Nokia-style.

Det kan du læse mere om her: Nokia gør klar til comeback: På vej med første egne smartphones.

Det viser sig nu ikke at være sandt.

Nokia maner nemlig historien helt i jorden: Selskabet er ikke på vej med nogen som helst telefoner.

"Vi har noteret nyhedshistorierne om, at Nokia skulle samarbejde med et kinesisk fabrik vedrørende fabrikation af enheder. Disse historier er falske. Nokia har ingen intention eller planer om at gå tilbage til at udvikle, producere eller sælge smartphones," skriver Nokia.

Altså må vi alle lægge vores drømme om en ny N9 (N10?) med Meego tilbage på hylden for drømme, som måske aldrig bliver opfyldt.

Det skal dog nævnes, at Nokias respons til nyhederne kun er rettet mod omtalen af det specifikke R&D-fabrikssystem i Kina, og Nokia benægter altså ikke fuldstændig mulighederne for nye telefoner.

Nokia må i teorien påbegynde at producere telefoner igen efter sommeren 2016, hvor det finske firma helt kommer ud af Windows Phone-aftalen med Microsoft.

"Højt at flyve..."

Nokia var engang verdens største producent af telefoner, men ligesom andre topproducenter såsom Sony-Ericsson og Siemens, har finnerne måtte bide i græsset og se sig slået af Apple, Samsung og andre smartphone-producenter.

I et forsøg på at redde de faldende salgstal forsøgte Nokia at samarbejde med Microsoft med de Windows Phone-styrede Lumia-telefoner.

Historien derefter kender vi alle.

Salgstallene for Windows Phones har ikke været prangende ud over i nogle enkelte lande som for eksempel Italien, og i slutningen af 2013 køber Microsoft så Nokias Mobilenhed for 40 milliarder kroner.

Det er også derfor, at du stadig i dag kan købe Lumia-telefoner, som nu produceret af Microsoft.

Finske Nokia lever i dag af netværksteknologi og af de utallige patenter, som firmaet igennem årene har udviklet.

Læs også:

Nokia-telefonerne kan vende tilbage - men ikke fra Microsoft

Microsoft afliver - næsten - Nokia-navnet: Her vil navnet dog leve videre lidt endnu

Kendt dansk rigmand scorer formue på ekstremt risikabel Nokia-investering

Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S