Nokia afviser rygter: Vi er altså ikke på vej med nye smartphones

Flere meldinger lød i sidste uge, at finske Nokia skulle være på vej med nye telefoner i det gamle Nokia-navn. Men det er en and, lyder det fra Nokia.

Artikel top billede

Det var med en hvis nostalgi i fingrene, at Computerworld og andre medier i den forgangne uge kunne fortælle, at Nokia er på vej med nye telefoner i klassisk Nokia-style.

Det kan du læse mere om her: Nokia gør klar til comeback: På vej med første egne smartphones.

Det viser sig nu ikke at være sandt.

Nokia maner nemlig historien helt i jorden: Selskabet er ikke på vej med nogen som helst telefoner.

"Vi har noteret nyhedshistorierne om, at Nokia skulle samarbejde med et kinesisk fabrik vedrørende fabrikation af enheder. Disse historier er falske. Nokia har ingen intention eller planer om at gå tilbage til at udvikle, producere eller sælge smartphones," skriver Nokia.

Altså må vi alle lægge vores drømme om en ny N9 (N10?) med Meego tilbage på hylden for drømme, som måske aldrig bliver opfyldt.

Det skal dog nævnes, at Nokias respons til nyhederne kun er rettet mod omtalen af det specifikke R&D-fabrikssystem i Kina, og Nokia benægter altså ikke fuldstændig mulighederne for nye telefoner.

Nokia må i teorien påbegynde at producere telefoner igen efter sommeren 2016, hvor det finske firma helt kommer ud af Windows Phone-aftalen med Microsoft.

"Højt at flyve..."

Nokia var engang verdens største producent af telefoner, men ligesom andre topproducenter såsom Sony-Ericsson og Siemens, har finnerne måtte bide i græsset og se sig slået af Apple, Samsung og andre smartphone-producenter.

I et forsøg på at redde de faldende salgstal forsøgte Nokia at samarbejde med Microsoft med de Windows Phone-styrede Lumia-telefoner.

Historien derefter kender vi alle.

Salgstallene for Windows Phones har ikke været prangende ud over i nogle enkelte lande som for eksempel Italien, og i slutningen af 2013 køber Microsoft så Nokias Mobilenhed for 40 milliarder kroner.

Det er også derfor, at du stadig i dag kan købe Lumia-telefoner, som nu produceret af Microsoft.

Finske Nokia lever i dag af netværksteknologi og af de utallige patenter, som firmaet igennem årene har udviklet.

Læs også:

Nokia-telefonerne kan vende tilbage - men ikke fra Microsoft

Microsoft afliver - næsten - Nokia-navnet: Her vil navnet dog leve videre lidt endnu

Kendt dansk rigmand scorer formue på ekstremt risikabel Nokia-investering

Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS