Nokia afviser rygter: Vi er altså ikke på vej med nye smartphones

Flere meldinger lød i sidste uge, at finske Nokia skulle være på vej med nye telefoner i det gamle Nokia-navn. Men det er en and, lyder det fra Nokia.

Artikel top billede

Det var med en hvis nostalgi i fingrene, at Computerworld og andre medier i den forgangne uge kunne fortælle, at Nokia er på vej med nye telefoner i klassisk Nokia-style.

Det kan du læse mere om her: Nokia gør klar til comeback: På vej med første egne smartphones.

Det viser sig nu ikke at være sandt.

Nokia maner nemlig historien helt i jorden: Selskabet er ikke på vej med nogen som helst telefoner.

"Vi har noteret nyhedshistorierne om, at Nokia skulle samarbejde med et kinesisk fabrik vedrørende fabrikation af enheder. Disse historier er falske. Nokia har ingen intention eller planer om at gå tilbage til at udvikle, producere eller sælge smartphones," skriver Nokia.

Altså må vi alle lægge vores drømme om en ny N9 (N10?) med Meego tilbage på hylden for drømme, som måske aldrig bliver opfyldt.

Det skal dog nævnes, at Nokias respons til nyhederne kun er rettet mod omtalen af det specifikke R&D-fabrikssystem i Kina, og Nokia benægter altså ikke fuldstændig mulighederne for nye telefoner.

Nokia må i teorien påbegynde at producere telefoner igen efter sommeren 2016, hvor det finske firma helt kommer ud af Windows Phone-aftalen med Microsoft.

"Højt at flyve..."

Nokia var engang verdens største producent af telefoner, men ligesom andre topproducenter såsom Sony-Ericsson og Siemens, har finnerne måtte bide i græsset og se sig slået af Apple, Samsung og andre smartphone-producenter.

I et forsøg på at redde de faldende salgstal forsøgte Nokia at samarbejde med Microsoft med de Windows Phone-styrede Lumia-telefoner.

Historien derefter kender vi alle.

Salgstallene for Windows Phones har ikke været prangende ud over i nogle enkelte lande som for eksempel Italien, og i slutningen af 2013 køber Microsoft så Nokias Mobilenhed for 40 milliarder kroner.

Det er også derfor, at du stadig i dag kan købe Lumia-telefoner, som nu produceret af Microsoft.

Finske Nokia lever i dag af netværksteknologi og af de utallige patenter, som firmaet igennem årene har udviklet.

Læs også:

Nokia-telefonerne kan vende tilbage - men ikke fra Microsoft

Microsoft afliver - næsten - Nokia-navnet: Her vil navnet dog leve videre lidt endnu

Kendt dansk rigmand scorer formue på ekstremt risikabel Nokia-investering

Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen