Danske it-opgaver strømmer til Indien: Derfor foretrækker danske firmaer de indiske leverandører

Interview: Indien er det land, som danske virksomheder foretrækker til outsourcing. Det er der en særlig grund til, lyder det fra sourcing-ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danske virksomheders foretrukne leverandører af sourcing-ydelser ligger i Indien.

Det konkluderer PA Consulting Groups og Whitelanes årlige sourcing-rapport, baseret på svar fra flere end 320 respondenter blandt de største købere af outsourcing-tjenester i Norden.

En af årsagerne er ifølge sourcing-ekspert Henrik Ringgaard Pedersen fra PA Consulting, at de indiske outsourcing-leverandører tilgår markedet meget velovervejet.

"Topscorere i undersøgelsen forstår kundernes industri i dybden og er i stigende grad begyndt at etablere sig lokalt," siger han.

Hvorfor lige Indien. Hvad kan de?

"Det handler sådan set ikke om Indien, men om at måden, der arbejdes på. Indien har lang erfaring med outsourcing og kan levere indenfor mange specifikke forretningsområder som eksempelvis forsikring, bank eller produktionsvirksomhed."

"Samtidig har de størrelsen med sig, selv om der faktisk er begyndt at opstå mangel på arbejdskraft i nogle områder."

Hvor meget betyder prisen i den sammenhæng?

"Det er stadig en væsentlig årsag til outsourcing. Men det handler også om fleksibilitet og kvalitet. Det kan eksempelvis være svært for danske virksomheder at tiltrække dygtige SAP-folk. Så kan man i stedet hente hjælpen globalt via outsourcing."

Er outsourcing ikke på vej ud i forbindelse med cloud-tjenester?

"Cloud kan erstatte infrastruktur eller software as a service, mens fordelen ved outsourcing er, at man kan tage sin eksisterende 'speghetti-løsning' og få hjælp til den. Mange finansielle virksomheder har eksempelvis kernesystemer, der ikke bare kan lægges i skyen."

I rapporten kan man ligeledes læse, at den vigtigste drivkraft for outsourcing er omkostningsreduktion, selvom væsentligheden er faldende. Andre væsentlige drivkræfter er adgang til ressourcer samt muligheden for at fokusere på kerneforretningen.

Det er it-infrastruktur og drift, der er den service, som hyppigst outsources.

Tæt på eller langt væk

Undersøgelsen viser desuden, at tre ud af fire af respondenterne allerede i dag anvender nearshoring eksempelvis i de baltiske lande eller offshoring til eksempelvis Indien i forbindelse med outsourcing af deres it-services.

"Hvad er fordelen ved nearshoring?"

"Det kan være opgaver, hvor sprogkundskaberne er vigtige. Et praktisk eksempel er en servicedesk, og i de baltiske lande taler mange eksempelvis dansk. Ligeledes kan der være lovgivning, der har indflydelse på hvor en opgave udføres samt pris."

Med andre ord er it-ud-af-huset blevet en accepteret og er en naturlig del af it-modellen.

"Undersøgelsen viser, at ikke nok med at 75 procent af respondenterne anvender near- eller offshoring, så er tilfredsheden faktisk også høj. 77 procent er tilfredse med deres offshoring og 71 procent med deres nearshoring. Det vidner om et stigende modenhedsniveau hos kunderne, som er mindst lige så vigtigt som leverandørernes."

Det er dog ikke alle opgaver som de danske it-afdelinger ønsker at sende på en lang ferie i udlandet. Det kan du læse mere om her: Imercos it-chef: Her er min vej til en bedre it-afdeling

Læs også:

Dansk CIO handler for 14 milliarder kroner om året: Cloud binder dig på hænder og fødder

Dyrt at holde liv i din egen software: Så meget betaler du

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job