Microsoft: Nu blokerer vi for bestemte reklamer for at beskytte dig

Nye kriterier betyder, at vildledende og direkte farlige reklamer fremover vil blive blokeret af Microsoft.

Artikel top billede

Microsofts strammer nu kriterierne for, hvilke websider og programmer, Microsoft Malware Protection Center og selskabets Smartscreen-filter i Internet Explorer skal blokere for.

"Vi opdaterer i øjeblikket vores evaluerings-kriterier for at adressere nye teknologi-forandringer, industri-trends, kundefeedback og vores ønske om at hjælpe vores kunder med en bedre beskyttelse."

Det skriver Microsoft i et blogindlæg på Technet.

"En af disse ændringer vil gøre vores systemer i stand til bedre at opfange vildledende reklamer," forklarer selskabet og uddyber, at det specifikt går på reklamer, der forsøger at få brugerne til at foretage bestemte handlinger.

Det kan eksempelvis være at besøge en inficeret webside eller downloade software, der kan forringe browser-oplevelsen.

De nye kriterier træder i kraft den 1. juni, og de betyder, at Microsoft nu blokerer, hvis reklamen eksempelvis indeholder ondsindet kode, sætter gang i download af en fil eller på anden vis har til hensigt at vildlede brugeren.

Særligt det med, at reklamen sætter gang i download af en fil er interessant, fordi det eksempelvis også gælder download af Java og Flash direkte via reklamen.

"Dette reducerer brugernes kontrol over deres browsing-oplevelse. Man vil forvente, at programmet bliver downloadet fra en landing page og ikke direkte fra en reklame," forklarer selskabet.

Microsoft viser herunder seks eksempler på, hvad selskabet fremover vil betragte som vildledende reklamer:

Læs også:

Internet Explorer er død - og det er nok bedst for alle parter

Microsoft: Nu er det slut med Internet Explorer

Video afslører interessant funktion i Microsofts nye Spartan-browser

Microsofts nye Spartan-browser: Derfor er motoren så speciel

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S