Open source buldrer ind på database-markedet: Har Oracle og Microsoft (snart) et problem?

Open source-databaser vinder frem i database-markedet, der ellers i årevis har været domineret af Oracle og Microsoft.

Artikel top billede

Database-markedet er i støt vækst og har været det i en del år.

Og måske vil fremtidens database-markedet blive domineret af open source-spillere, som i dag er i fuld gang med at udfordre i dag dominerende selskaber - primært Oracle og Microsoft, der har stor succes på markedet med deres propreitære database-løsninger.

Det kan lyde lidt mærkeligt, for i dag udgør open source-databaserne en meget lille del af markedet for betalte databaser, som domineres af Oracle og Microsofts SQL Server.

Til gengæld står open source-databaserne for 25 procent af den samlede database-brug. Og andelen stiger.

Vokser stabilt

Ifølge analysehuset IDC er det samlede database-marked i dag på omkring 275 milliarder kroner, og det vokser støt og stabilt og ventes at runde 340 milliarder kroner i løbet af de næste par år.

En stigende del af den omsætning vil komme fra open source-databaser, mens de propreitære databaser går en hård tid i møde.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der har målt sig frem til, at markedet for de propreitære relationelle databaser voksede med blot 5,4 procent i 2014, mens markedet for open source-databaser voksede med hele 31 procent.

Den kommercielle andel er dog fortsat lille, for med væksten på 31 procent, udgør det samlede open source-marked fortsat kun knap fire milliarder kroner ud af det samlede marked på 275 milliarder kroner.

Men potentialet er altså enormt, for open source-databaserne står for en fjerdedel af brugen.

"Potentialet i [open source-databaser], der overtager workloads, som ellers ville blive håndteret af kommercielle produkter, vil føre til faldende vækst-rater i sidst-nævnte," skriver Gartner.

Sitet DB-Engines måler løbende databasernes omdømme.

På listen lige herover kan man se, at de open source-baserede databaser - både de relationelle og NoSQL-databaserne- vinder frem i rankingen (grønne tal), mens Oracle og Microsoft SQL Server går ret markant tilbage i rankingen (røde tal).

For Gartner er signalet her, at udviklerne, der arbejder med databaserne, i stigende omfang kræver manøvre-rum og valgfrihed i en grad, som skarp account-kontrol fra leverandørnes side ikke matcher.

"Valg-muligheder for udviklerne er i stigende grad vigtig for bruger-venligheden," skriver Gartner.

Ifølge analysehuset finder udviklernes valg ofte sted uden hensyn til virksomhedens foretrukne standarder og løsninger, da "brug i stigende grad finder sted uden for it-organisationerne," skriver Gartner.

Hertil kommer, at open source-baserede relationelle databaser i dag er blevet modnet så meget, at de uden videre kan anvendes til selv de mest krævende opgaver som "standard infrastruktur til en stor del af nye virksomheds-applikationer."

Læs også:

Linux er her der og alle vegne - bare ikke på din pc

Stor efterspørgsel på dygtige udviklere i Danmark: Her er otte spændende job

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Er Microsoft på vej til at gøre hele Windows open source?

Microsoft frigiver kode til stort framework: Hele baduljen bliver open source

Microsoft: Vi elsker Linux - indlemmer Linux i stor stil

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job