Open source buldrer ind på database-markedet: Har Oracle og Microsoft (snart) et problem?

Open source-databaser vinder frem i database-markedet, der ellers i årevis har været domineret af Oracle og Microsoft.

Artikel top billede

Database-markedet er i støt vækst og har været det i en del år.

Og måske vil fremtidens database-markedet blive domineret af open source-spillere, som i dag er i fuld gang med at udfordre i dag dominerende selskaber - primært Oracle og Microsoft, der har stor succes på markedet med deres propreitære database-løsninger.

Det kan lyde lidt mærkeligt, for i dag udgør open source-databaserne en meget lille del af markedet for betalte databaser, som domineres af Oracle og Microsofts SQL Server.

Til gengæld står open source-databaserne for 25 procent af den samlede database-brug. Og andelen stiger.

Vokser stabilt

Ifølge analysehuset IDC er det samlede database-marked i dag på omkring 275 milliarder kroner, og det vokser støt og stabilt og ventes at runde 340 milliarder kroner i løbet af de næste par år.

En stigende del af den omsætning vil komme fra open source-databaser, mens de propreitære databaser går en hård tid i møde.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der har målt sig frem til, at markedet for de propreitære relationelle databaser voksede med blot 5,4 procent i 2014, mens markedet for open source-databaser voksede med hele 31 procent.

Den kommercielle andel er dog fortsat lille, for med væksten på 31 procent, udgør det samlede open source-marked fortsat kun knap fire milliarder kroner ud af det samlede marked på 275 milliarder kroner.

Men potentialet er altså enormt, for open source-databaserne står for en fjerdedel af brugen.

"Potentialet i [open source-databaser], der overtager workloads, som ellers ville blive håndteret af kommercielle produkter, vil føre til faldende vækst-rater i sidst-nævnte," skriver Gartner.

Sitet DB-Engines måler løbende databasernes omdømme.

På listen lige herover kan man se, at de open source-baserede databaser - både de relationelle og NoSQL-databaserne- vinder frem i rankingen (grønne tal), mens Oracle og Microsoft SQL Server går ret markant tilbage i rankingen (røde tal).

For Gartner er signalet her, at udviklerne, der arbejder med databaserne, i stigende omfang kræver manøvre-rum og valgfrihed i en grad, som skarp account-kontrol fra leverandørnes side ikke matcher.

"Valg-muligheder for udviklerne er i stigende grad vigtig for bruger-venligheden," skriver Gartner.

Ifølge analysehuset finder udviklernes valg ofte sted uden hensyn til virksomhedens foretrukne standarder og løsninger, da "brug i stigende grad finder sted uden for it-organisationerne," skriver Gartner.

Hertil kommer, at open source-baserede relationelle databaser i dag er blevet modnet så meget, at de uden videre kan anvendes til selv de mest krævende opgaver som "standard infrastruktur til en stor del af nye virksomheds-applikationer."

Læs også:

Linux er her der og alle vegne - bare ikke på din pc

Stor efterspørgsel på dygtige udviklere i Danmark: Her er otte spændende job

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Er Microsoft på vej til at gøre hele Windows open source?

Microsoft frigiver kode til stort framework: Hele baduljen bliver open source

Microsoft: Vi elsker Linux - indlemmer Linux i stor stil

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job