Slut med Project Spartan: Nu har Microsofts nye browser fået sit rigtige navn

Microsoft Build, San Francisco:: Microsoft har ved udvikler-konferencen Build i San Francisco endelig offentliggjort navnet på den nye browser til Windows 10.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Build 2015. San Francisco: Microsoft Edge. Det er navnet på Microsofts nye browser, som skal erstatte den nu forældede Internet Explorer.

Den nye browser har ellers indtil nu gået under navnet "Project Spartan", når Microsoft har fremvist den nye browser, som ifølge Microsoft er langt hurtigere end Internet Explorer.

"Vores brugere vil opleve en helt anden internet-oplevelse, end de har oplevet på nogen anden browser. Og så giver "e'et" i logoet pludselig meget mere mening, " forklarede en smilende Joe Belfiore, Windows-ansvarlig for Microsoft, ved Build-konferencen.

Microsoft Edge skal fuldstændig overtage Windows' browser-arbejde, men Internet Explorer vil stadig medfølge på hver eneste Windows 10-enhed for en sikkerheds skyld i forbindelse med kompabilitetsproblemer.

Selvom vi hørte meget nyt om Microsoft Edge, så er der endnu ikke nyt om, hvornår vi får Windows 10 i hænderne - eller endnu mere vigtigt: på vores computere.

Det blev lækket for en uge siden af AMD's CEO, at Windows 10 vil komme i slutningen af juli, men en mere specifik dato er endnu ikke offentliggjort.

Du kan læse meget mere om Microsoft Edge - daværende Project Spartan - og vi vil også fortælle mere om Project Spartan i løbet de kommende dage direkte fra Build 2015, hvor Computerworld som det eneste danske medie er til stede.

Læs også:

Microsofts nye Spartan-browser: Derfor er motoren så speciel

Video afslører interessant funktion i Microsofts nye Spartan-browser

Microsoft klar med spritny Spartan-browser - du kan prøve den her

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S