Slut med Project Spartan: Nu har Microsofts nye browser fået sit rigtige navn

Microsoft Build, San Francisco:: Microsoft har ved udvikler-konferencen Build i San Francisco endelig offentliggjort navnet på den nye browser til Windows 10.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Build 2015. San Francisco: Microsoft Edge. Det er navnet på Microsofts nye browser, som skal erstatte den nu forældede Internet Explorer.

Den nye browser har ellers indtil nu gået under navnet "Project Spartan", når Microsoft har fremvist den nye browser, som ifølge Microsoft er langt hurtigere end Internet Explorer.

"Vores brugere vil opleve en helt anden internet-oplevelse, end de har oplevet på nogen anden browser. Og så giver "e'et" i logoet pludselig meget mere mening, " forklarede en smilende Joe Belfiore, Windows-ansvarlig for Microsoft, ved Build-konferencen.

Microsoft Edge skal fuldstændig overtage Windows' browser-arbejde, men Internet Explorer vil stadig medfølge på hver eneste Windows 10-enhed for en sikkerheds skyld i forbindelse med kompabilitetsproblemer.

Selvom vi hørte meget nyt om Microsoft Edge, så er der endnu ikke nyt om, hvornår vi får Windows 10 i hænderne - eller endnu mere vigtigt: på vores computere.

Det blev lækket for en uge siden af AMD's CEO, at Windows 10 vil komme i slutningen af juli, men en mere specifik dato er endnu ikke offentliggjort.

Du kan læse meget mere om Microsoft Edge - daværende Project Spartan - og vi vil også fortælle mere om Project Spartan i løbet de kommende dage direkte fra Build 2015, hvor Computerworld som det eneste danske medie er til stede.

Læs også:

Microsofts nye Spartan-browser: Derfor er motoren så speciel

Video afslører interessant funktion i Microsofts nye Spartan-browser

Microsoft klar med spritny Spartan-browser - du kan prøve den her

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S