Se listen: I disse virksomheder vil danske it-folk helst arbejde

Se hele listen over de mest attraktive virksomheder i Danmark for it-folk.

Artikel top billede

Det er stadig Google, der er Danmarks mest eftertragtede arbejdsplads.

Præcis som sidste år.

På anden- og tredjepladsen har Microsoft og Lego skiftet plads, mens IBM fastholder sin fjerdeplads.

Højdespringerne på listen er HP, Atea og Vestas. mens der i den modsatte ende af skalaen er knap så stor begejstring for Accenture og Danske bank, der er faldet henholdsvis 11 og 13 pladser på listen over drømmearbejdspladsen i forhold til sidste år. 

Sådan ser konklusionen ud i årets udgave af Universums Student Survey 2015, som kortlægger de virksomheder, som it-studerende helst vil arbejde hos på baggrund af svar fra 14.526 studerende fra 10 forskellige universiteter.

Udenlandske firmaer i top

Det kan desuden overraske positivt, at danske Bang & Olufsen på trods af mange udfordringer igen i år er den syvende mest attraktive arbejdsgiver blandt it-studerende.

Blandt de it-studerende er det nemlig kun fem ud af de ti mest foretrukne arbejdsgivervirksomheder, der har en dansk baggrund.

Kvinder og mænd er ligeledes ganske enige, om hvem de vil arbejde for.

For begge køn gør det sig gældende, at top-fire består af Google, Microsoft, Lego og IBM.

Kigger man på brancher er telekommunikation og netværk mindst attraktive blandt de studerende, mens teknologi og hardware-kategorien topper som den mest efterspurgte.

Det er dog ikke kun arbejde, der står øverst på dagsordenen, når den kommende arbejdsplads skal vælges.

Karrieremæssigt har it-studerende således et mål om balance mellem arbejde og fritid, ligesom drømmen er at arbejde med entreprenante eller innovative løsninger og at blive udfordret intellektuelt eller konkurrencemæssigt.

Mindre vigtigt er det at blive ekspert eller arbejde selvstændigt.

Læs også:

Se top-listen her: Disse it-firmaer vil alle arbejde for

Stor efterspørgsel på dygtige udviklere i Danmark: Her er 8 spændende job

Her er de mest eftertragtede it-jobs: It-specialister har kronede dage

Antallet af ansatte rasler ned hos danske it-giganter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse