Se listen: I disse virksomheder vil danske it-folk helst arbejde

Se hele listen over de mest attraktive virksomheder i Danmark for it-folk.

Artikel top billede

Det er stadig Google, der er Danmarks mest eftertragtede arbejdsplads.

Præcis som sidste år.

På anden- og tredjepladsen har Microsoft og Lego skiftet plads, mens IBM fastholder sin fjerdeplads.

Højdespringerne på listen er HP, Atea og Vestas. mens der i den modsatte ende af skalaen er knap så stor begejstring for Accenture og Danske bank, der er faldet henholdsvis 11 og 13 pladser på listen over drømmearbejdspladsen i forhold til sidste år. 

Sådan ser konklusionen ud i årets udgave af Universums Student Survey 2015, som kortlægger de virksomheder, som it-studerende helst vil arbejde hos på baggrund af svar fra 14.526 studerende fra 10 forskellige universiteter.

Udenlandske firmaer i top

Det kan desuden overraske positivt, at danske Bang & Olufsen på trods af mange udfordringer igen i år er den syvende mest attraktive arbejdsgiver blandt it-studerende.

Blandt de it-studerende er det nemlig kun fem ud af de ti mest foretrukne arbejdsgivervirksomheder, der har en dansk baggrund.

Kvinder og mænd er ligeledes ganske enige, om hvem de vil arbejde for.

For begge køn gør det sig gældende, at top-fire består af Google, Microsoft, Lego og IBM.

Kigger man på brancher er telekommunikation og netværk mindst attraktive blandt de studerende, mens teknologi og hardware-kategorien topper som den mest efterspurgte.

Det er dog ikke kun arbejde, der står øverst på dagsordenen, når den kommende arbejdsplads skal vælges.

Karrieremæssigt har it-studerende således et mål om balance mellem arbejde og fritid, ligesom drømmen er at arbejde med entreprenante eller innovative løsninger og at blive udfordret intellektuelt eller konkurrencemæssigt.

Mindre vigtigt er det at blive ekspert eller arbejde selvstændigt.

Læs også:

Se top-listen her: Disse it-firmaer vil alle arbejde for

Stor efterspørgsel på dygtige udviklere i Danmark: Her er 8 spændende job

Her er de mest eftertragtede it-jobs: It-specialister har kronede dage

Antallet af ansatte rasler ned hos danske it-giganter

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS