John Chambers færdig som topchef i Cisco efter 20 år på posten: Her er Ciscos nye topchef

Ciscos mangeårige topchef, John Chambers, fratræder stillingen som selskabets øverste chef. Hans afløser er allerede fundet. Se her, hvem der skal stå i spidsen for verdens største leverandør af netværksudstyr.

Artikel top billede

Mægtige Cisco Systems topchef gennem de seneste 20 år, John Chambers, fratræder til sommer sin stilling som selskabets øverste mand.

26. juli vil den relativt ukendte Chuck Robbins overtage stillingen som CEO for Cisco fra 65-årige John Chambers.

Han kommer fra en stilling som salgs-direktør i Cisco og får til opgave at drive selskabet videre i kølvandet på John Chambers, der er den topchef fra det øverste lag af it-branchen, der har stået i spidsen for sit selskab i længst tid, uden at have været en af stifterne af selskabet.

Det har således i meget stor udstrækning været John Chambers fortjeneste, at Cisco i dag er blevet bygget op til at være verdens største leverandør af routere, switche og andet netværks-udstyr.

Cisco omsatte således for 1,2 milliarder dollar, da han tiltrådte. I dag omsætter selskabet for omkring 48 milliarder om året.

Cisco var i en kort periode for 15 år siden faktisk verdens mest værdifulde selskabet med en markedsværdi dengang på godt 500 milliarder dollar.

Selskabet fik kort tid efter en ordentlig en på sinkadusen, da dotcom-boblen gik i stykker, og siden har markedsværdiens udvikling ikke helt været det samme.

49 år

Ciscos nye topchef er 49 år og har arbejdet for Cisco i 18 år.

Han har hidtil haft titel som 'senior vice president of world wide operations' og i spidsen for Ciscos forretning med de største virksomhedsp-partnere.

John Chambers slipper dog ikke tøjlerne helt, for han fortsætter som bestyrelsesformand for Cisco.

Han luftede første gang sine exit-planer offentligt i 2012. Også dengang blev Chuck Robbins nævnt som en af mange mulige kandidater til stillingen.

Det kan du læse mere om her: Ciscos topchef stopper snart: Overvejer disse efterfølgere

Hans afgang har i øvrigt omgående rejst spekulationer om, hvorvidt han er på vej ind i amerikansk politik.

John Chambers har i årevis været en ivrig støtte af det republikanske parti, han er kendt, rig, populær og veltalende. Og der er snart valg i USA.

Selv afviser han dog disse spekulationer.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub