John Chambers færdig som topchef i Cisco efter 20 år på posten: Her er Ciscos nye topchef

Ciscos mangeårige topchef, John Chambers, fratræder stillingen som selskabets øverste chef. Hans afløser er allerede fundet. Se her, hvem der skal stå i spidsen for verdens største leverandør af netværksudstyr.

Artikel top billede

Mægtige Cisco Systems topchef gennem de seneste 20 år, John Chambers, fratræder til sommer sin stilling som selskabets øverste mand.

26. juli vil den relativt ukendte Chuck Robbins overtage stillingen som CEO for Cisco fra 65-årige John Chambers.

Han kommer fra en stilling som salgs-direktør i Cisco og får til opgave at drive selskabet videre i kølvandet på John Chambers, der er den topchef fra det øverste lag af it-branchen, der har stået i spidsen for sit selskab i længst tid, uden at have været en af stifterne af selskabet.

Det har således i meget stor udstrækning været John Chambers fortjeneste, at Cisco i dag er blevet bygget op til at være verdens største leverandør af routere, switche og andet netværks-udstyr.

Cisco omsatte således for 1,2 milliarder dollar, da han tiltrådte. I dag omsætter selskabet for omkring 48 milliarder om året.

Cisco var i en kort periode for 15 år siden faktisk verdens mest værdifulde selskabet med en markedsværdi dengang på godt 500 milliarder dollar.

Selskabet fik kort tid efter en ordentlig en på sinkadusen, da dotcom-boblen gik i stykker, og siden har markedsværdiens udvikling ikke helt været det samme.

49 år

Ciscos nye topchef er 49 år og har arbejdet for Cisco i 18 år.

Han har hidtil haft titel som 'senior vice president of world wide operations' og i spidsen for Ciscos forretning med de største virksomhedsp-partnere.

John Chambers slipper dog ikke tøjlerne helt, for han fortsætter som bestyrelsesformand for Cisco.

Han luftede første gang sine exit-planer offentligt i 2012. Også dengang blev Chuck Robbins nævnt som en af mange mulige kandidater til stillingen.

Det kan du læse mere om her: Ciscos topchef stopper snart: Overvejer disse efterfølgere

Hans afgang har i øvrigt omgående rejst spekulationer om, hvorvidt han er på vej ind i amerikansk politik.

John Chambers har i årevis været en ivrig støtte af det republikanske parti, han er kendt, rig, populær og veltalende. Og der er snart valg i USA.

Selv afviser han dog disse spekulationer.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job