Masseansættelser på stribe: Så mange danske it-folk skifter arbejdsgiver

Der er godt gang i den danske it-branche, hvor flere opsigtsvækkende aftaler betyder, at blandt andet rigtig mange it-konsulenter skifter arbejdsgiver.

Artikel top billede

Der er rift om de danske it-konsulenter, og en stribe opsigtsvækkende aftaler i de seneste uger betyder, at rigtig mange konsulenter nu skifter arbejdsgiver.

IBM Danmark har meddelt, at selskabet per 1. maj overtager 25 konsulenter fra Deloitte.

De er alle Microsoft Dynamics-konsulenter, og de skifter arbejdsgiver, fordi IBM ønsker at kunne levere hele pakken af ydelser til kunderne, hvor Microsoft-løsningerne også er centrale for mange virksomheder.

"Således er det helt naturligt, at vi også styrker vores kompetencer inden for netop Microsoft Dynamics, hvor vi oplever en stadig større efterspørgsel," lyder forklaringen fra partner i IBM, Jesper Braum Nielsen.

Deloitte, der i øvrigt i øjeblikket søger sikkerheds-konsulenter, giver slip på Dynamics-konsulenterne, fordi selskabet ikke har kunnet opnå en kritisk masse på Dynamics-fronten på det danske marked.

Men det er ikke kun IBM Danmark og Deloitte, der udveksler konsulenter for tiden. 

Columbus har netop annonceret opkøbet Dynamics ERP-partneren MW data i Viborg med knap 30 medarbejdere. 

For et par uger siden kunne Computerworld fortælle om et helt team på 11 medarbejder, blandt andet Navision-folk, der sagde op i firmaet CGI for i stedet at lade sig ansætte hos konkurrenten Elbek & Vejrup.

EG har desuden meddelt, at virksomheden køber en del af NORRIQs forretning for ERP-løsninger og dermed overtager fire medarbejdere og en række større kunder på LS Nav-platformen.

Samtidig meddeler SAP-konsulenthuset itelligence, at det overtager SAP-teamet fra Evry Sverige, så ialt 22 SAP-konsulenter skifter arbejdsgiver.

itelligence Sverige holder til i Stockholm og har nu 300 SAP-konsulenter i Norden, der også løser opgaver her i Danmark.

Stor mangel på udviklere

Danske it-folk er i det hele taget i høj kurs i øjeblikket.

Mange danske it-virksomheder, der nu efter krisen igen begynder at opleve vækst, står nemlig med den udfordring, at det kan være svært at skaffe de rette folk til opgaverne.

KMD står eksempelvis og mangler omkring 150 nye it-folk, blandt andet .Net-udviklere, og BEC håber at kunne byde velkommen til op mod 100 nye it-folk i 2015.

Det er dog for mange virksomheder lettere sagt end gjort at finde de folk, man har brug for - og det er en udfordring, der ventes at vokse i de kommende år.  

Dansk Industri vurderer, at der om blot fem år mangler 3.000 it-specialister her i Danmark.

Læs også:

KMD klar til at masse-ansætte: Mangler lige nu 150 nye it-folk

Stor mangel på it-sikkerhedsfolk: Så svært er det at finde de rette

Den danske it-branche sukker efter it-folk - mens CSC, IBM og KMD fyrer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse