Satya Nadella: Sådan skal vi tjene penge med gratis Windows 10

Microsofts CEO, Satya Nadella, afslører Microsofts forventninger og holdninger til markedet. Og Microsoft frygter på ingen måde, at pc-salget har været faldende. Tværtimod.

Artikel top billede

Build 2015. San Francisco. Det var en klarsindet og ligetil CEO, som stod foran et hav af interesserede investorer og udviklere, da Satya Nadella havde en session omkring Microsofts finansielle situation.

Ikke mindst blev der spurgt ind til et faldende pc-salg og om forventningerne til effekten af den kommende Windows 10-lancering.

"Vi skal på ingen måde frygte faldende pc-salg, for Microsoft lever ikke af pc-salg længere. Og slet ikke nu, da Windows 10 bliver en gratis opdatering. Vi lever af de services, som vi kan tilbyde både vores forbrugere, men ikke mindst virksomheder," forklarede Satya Nadella og referede til den omlægning, Microsoft har været i gang med i flere år. 

Det lyder unægtelig som om, at Windows er blevet til WaaS: Windows as a Service. Og det er da også på alle andre punkter end Windows 10, at Microsoft forventer - og allerede nu opnår - en vækst i indtjeningen. 

Windows 7Windows 10
Indtjening på forbruger:

Omsætning per licens

Omsætning per licens eller per enhed (hos OEM'erne)
Søgemaskine
Windows Store
Gaming

Indtjening på business:

Omsætning per licens

Flerårsaftaler


Omsætning per licens eller per enhed (os OEM'erne)
Flerårsaftaler
Management, sikkerhed, service
Windows Store


Skyen er alfa omega
Windows 10 bliver langt hen ad vejen limen, som skal binde de andre af Microsofts tjenester sammen. Lidt på samme måde som Android er det for Google: Googles indtjening kommer hovedsageligt fra reklamer og Google Play store, og begge dele bliver tilgængelig via Android.

Specielt Microsofts cloud-tjenester, blandt andet Azure-platformen, er en af Microsofts helt store fokuspunkter. Det er næppe nogen nyhed, men under eventet med Satya Nadella fortalte den halvandet år gamle CEO lidt mere om, hvordan det går med cloud og Office 365 for Microsoft.

Blandt andet har Microsoft oplevet en vækst på 84 procent det sidste år på Office 365, og over 50 procent af alle nye enterprise-aftaler er også endt i en form for cloud-løsning.

Ligeledes steg omsætningen på Microsofts cloud med 106 procent i sidste kvartal - hvilket er syvende gang i træk, at cloud-segmentet oplever en tre-cifret vækst.

Office og DynamicsOffice 365 og Dynamics
Indtjening på forbruger:

Et køb hvert 5-7 år


Månedlig/årlig abonnement

Indtjening på business:

Et køb hvert 5-7 år

Flerårsaftaler


Månedlig/årlig abonnement
Flerårsaftaler
Nye kundegrupper (blandt andet start ups)
Mersalg (fx mere plads i skyen)


Læs også: Nye vilde sikkerheds-features fra Microsoft: Ingen kan stå imod

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job