Rejsekort-leverandør betalt mere end en milliard kroner i bod

Franske Thales har seks år efter den oprindelige deadline endnu ikke leveret slut-versionen af Rejsekortet. Og det koster selskabet dyrt.

Artikel top billede

Det franske it-selskab bag det omstridte Rejsekortet har indtil videre lagt mere end en milliard kroner i bod til de danske selskaber bag systemet, DSB og Rejsekort, skriver Børsen.

Grund: Thales har endnu ikke færdig-leveret systemet, der ligger til grund for Rejsekortet.

Det betyder ifølge avisen, at Thales indtil videre er mere end seks år forsinket.

Slut-levering vil angiveligt først finde sted ved årets udgang. Den er indtil videre blevet udskudt seks gange.

Ifølge direktør i Rejsekort A/S, Bjørn Wahlsten, ville en række af de problemer, som Rejsekortet har haft, ikke være opstået, hvis Thales havde leveret systemet til tiden.

"Indtil nu har Thales betalt over 500 millioner kroner i kompensation. Pt er der en dagbod, der har nået maks-beløbet, fordi de ikke har leveret slut-leverancen endnu. Og vi her derudover stillet relativt store erstatningskrav for deres seneste forsinkelse," siger Bjørn Wahlsten til Børsen.

Hverken Thales eller Thales' danske repræsentation, East-West Denmark, vil ikke kommentere sagen over for Børsen.

Læs også:

Rejsekortet må en tur over knæet: For dyrt, langsomt og ikke brugervenligt nok

Rejsekort udskriver app-konkurrence: Kan du løse problemerne med check-ud?

Rejsekort gemmer dine data i årevis efter du har brugt kortet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S