Rejsekort-leverandør betalt mere end en milliard kroner i bod

Franske Thales har seks år efter den oprindelige deadline endnu ikke leveret slut-versionen af Rejsekortet. Og det koster selskabet dyrt.

Artikel top billede

Det franske it-selskab bag det omstridte Rejsekortet har indtil videre lagt mere end en milliard kroner i bod til de danske selskaber bag systemet, DSB og Rejsekort, skriver Børsen.

Grund: Thales har endnu ikke færdig-leveret systemet, der ligger til grund for Rejsekortet.

Det betyder ifølge avisen, at Thales indtil videre er mere end seks år forsinket.

Slut-levering vil angiveligt først finde sted ved årets udgang. Den er indtil videre blevet udskudt seks gange.

Ifølge direktør i Rejsekort A/S, Bjørn Wahlsten, ville en række af de problemer, som Rejsekortet har haft, ikke være opstået, hvis Thales havde leveret systemet til tiden.

"Indtil nu har Thales betalt over 500 millioner kroner i kompensation. Pt er der en dagbod, der har nået maks-beløbet, fordi de ikke har leveret slut-leverancen endnu. Og vi her derudover stillet relativt store erstatningskrav for deres seneste forsinkelse," siger Bjørn Wahlsten til Børsen.

Hverken Thales eller Thales' danske repræsentation, East-West Denmark, vil ikke kommentere sagen over for Børsen.

Læs også:

Rejsekortet må en tur over knæet: For dyrt, langsomt og ikke brugervenligt nok

Rejsekort udskriver app-konkurrence: Kan du løse problemerne med check-ud?

Rejsekort gemmer dine data i årevis efter du har brugt kortet

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job