Milliardhandel: Danske e-conomic solgt for halvanden milliard kroner

Den norske softwarekoncern Visma lægger omkring halvanden milliard kroner på bordet og overtager det danske cloud-firma e-conomic.

Artikel top billede

Det danske cloud-firma e-conomics voldsomme vækst på især det skandinaviske marked for regnskabsprogrammer var for stor en fristelse for norske Visma, som nu overtager det danske softwarefirma fra kapitalfonden Hg Capital.

Med opkøbet slår Visma tre-fire fluer med et smæk.

Udover kontrollen med en stærkt voksende konkurrent, får Visma også fat i næsten 100.000 nye kunder.

De kan nu forvente at få et tilbud om at købe ind i resten af Vismas produkter og services indenfor eksempelvis outsourcing af lønsystemer og webshops.

Visma-koncernen omsætter i dag for godt syv milliarder norske kroner og har omkring 6.400 medarbejdere, som servicerer 340.000 kunder i Nordeuropa.

Foden inden for

Med opkøbet af e-conomic får den norske koncern også for alvor foden indenfor på markedet for cloudbaserede regnskabsprogrammer og økonomisystemer.

"Overtagelsen af e-conomic udgør en vigtig brik i Vismas fokus på automatisering og effektivisering i regnskabsvirksomheder og små og mellemstore virksomheder i Danmark. Vi mener, at ved at udvikle videre på e-conomic, vil det give nye muligheder og skabe værdi for eksisterende og nye kunder i Danmark," siger Vismas administrerende direktør Øystein Moan i en kommentar til opkøbet.

Prisen for e-conomic ligger ifølge Computerworlds oplysninger på omkring halvanden milliard kroner, som skal holdes op mod e-conomics forventede årsomsætning, som ifølge administrerende direktør Mogens Elsberg ender på 250 millioner kroner.

Efter opkøbet fortsætter e-conomic som en selvstændig enhed i Visma-koncernen.

Topchef forlader firmaet

Der bliver dog skiftet ud på direktørposten, hvor Mogens Elsberg siger farvel efter blot et år.

Hans job bliver overtaget taget af Eilert Giertsen Hanoa, der er direktør for Vismas SMB business software.

Det er kun omkring halvandet år siden, at e-conomic blev solgt til Hg Capital, som dengang betalte omkring trekvart milliard kroner for selskabet.

Opkøbsforhandlingerne har været i gang siden februar.

Flere andre mulige købere har vist interesse for det danske guldæg, erfarer Computerworld.

Læs også:

Mogens Elsberg: Her er min vækstplan for millionforretningen [b]e-conomic

Årets vækstkomet: e-conomic ser sig ikke tilbage[/b]

Sådan vil e-conomic vælte Microsofts økonomisystem ned af tronen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS