Digital folkeskole-eksamen lukkes ned på grund af it-fejl - nu bliver det med papir som i gamle dage

En fejl i det digitale prøvesystem betyder nu, at prøverne aflægges på papir som i de gode gamle dage. 13.600 elever bliver desuden tilbudt en ny afgangsprøve.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Folkeskoleeleverne sidder i øjeblikket og sveder ved det grønne bord men i dag, onsdag den 13. maj, bliver det ikke i selskab med en computer.

De digitale prøver i biologi og geografi er nemlig aflyst.

Prøverne gennemføres i stedet på papir, efter at Styrelsen for It og Læring har opdaget, at prøverne er plaget af en fejl.

Det skriver Folkeskolen.

Fejlen har faktisk eksisteret længe, men er først blevet opdaget i denne uge i forbindelse med en digital læseprøve som 13.600 elever har deltaget i.

"Det er meget beklageligt", siger kontorchef Rasmus Vanggaard fra ministeriets Kontor for Prøver, Eksamen og Test til Folkeskolen.

Gammel fejl

Han fortæller ligeledes, at fejlen har eksisteret siden introduktionen af de digitale afgangsprøver i geografi og biologi.

Den strækker sig således helt tilbage til 2007.

Fejlen udmønter sig selve karaktergivningen.

"Der kan være elever, der har fået en karakter lavere, end de skulle have haft, hvis de har ligget tæt på grænsen mellem to karakterer," siger han.

Den uheldige konsekvens har gjort, at Styrelsen for Undervisning og Kvalitet har kontaktet skolerne og bedt dem om at finde den gode gamle papirudgave frem til dagens prøver.

De 13.600 elever, der allerede har været til prøve, blive også tilbudt en ny prøve på papir.

Undervisningsministeriet har også udsendt en pressemeddelelse i denne forbindelse.

Styrelsen for Undervisning og Kvalitet har sat arbejdet med fejlretning i gang, så der igen kan anvendes computere til afgangsprøven i den danske folkeskole til næste år.

De digitale test i landets folkeskoler har haft et svært liv.

Det kan du blandt andet læse om her: Cowi skal i tænkeboks efter kaos i it-prøver

Læs også:

Få så stoppet de offentlige it-skandaler - det kan ikke blive ved

10 digitale test klar til folkeskolen

Digitale skoletest dumper - igen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision