Digital folkeskole-eksamen lukkes ned på grund af it-fejl - nu bliver det med papir som i gamle dage

En fejl i det digitale prøvesystem betyder nu, at prøverne aflægges på papir som i de gode gamle dage. 13.600 elever bliver desuden tilbudt en ny afgangsprøve.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Folkeskoleeleverne sidder i øjeblikket og sveder ved det grønne bord men i dag, onsdag den 13. maj, bliver det ikke i selskab med en computer.

De digitale prøver i biologi og geografi er nemlig aflyst.

Prøverne gennemføres i stedet på papir, efter at Styrelsen for It og Læring har opdaget, at prøverne er plaget af en fejl.

Det skriver Folkeskolen.

Fejlen har faktisk eksisteret længe, men er først blevet opdaget i denne uge i forbindelse med en digital læseprøve som 13.600 elever har deltaget i.

"Det er meget beklageligt", siger kontorchef Rasmus Vanggaard fra ministeriets Kontor for Prøver, Eksamen og Test til Folkeskolen.

Gammel fejl

Han fortæller ligeledes, at fejlen har eksisteret siden introduktionen af de digitale afgangsprøver i geografi og biologi.

Den strækker sig således helt tilbage til 2007.

Fejlen udmønter sig selve karaktergivningen.

"Der kan være elever, der har fået en karakter lavere, end de skulle have haft, hvis de har ligget tæt på grænsen mellem to karakterer," siger han.

Den uheldige konsekvens har gjort, at Styrelsen for Undervisning og Kvalitet har kontaktet skolerne og bedt dem om at finde den gode gamle papirudgave frem til dagens prøver.

De 13.600 elever, der allerede har været til prøve, blive også tilbudt en ny prøve på papir.

Undervisningsministeriet har også udsendt en pressemeddelelse i denne forbindelse.

Styrelsen for Undervisning og Kvalitet har sat arbejdet med fejlretning i gang, så der igen kan anvendes computere til afgangsprøven i den danske folkeskole til næste år.

De digitale test i landets folkeskoler har haft et svært liv.

Det kan du blandt andet læse om her: Cowi skal i tænkeboks efter kaos i it-prøver

Læs også:

Få så stoppet de offentlige it-skandaler - det kan ikke blive ved

10 digitale test klar til folkeskolen

Digitale skoletest dumper - igen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS