Skæbnedag hos CSC Danmark: Nu rammer den store fyringsrunde

Onsdag uddeler CSC de første fyresedler, når selskabet skal afskedige op mod 400 folk i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

I sidste måned meldte it-giganten CSC ud, at der skulle fyres op mod 400 medarbejdere blandt selskabets 1.100 ansatte i Danmark.

Computerworld har fået bekræftet hos HK Privat og Dansk Magisterforening, der er to af de deltagende fagforeninger i forhandlingerne om medarbejderforholdene, at det bliver i morgen, onsdag, at fyresedlerne bliver uddelt.

HK Privat og Dansk Magisterforening har dog på nuværende tidspunkt ikke noget kendskab til, hvem, hvor mange og hvilke stillinger, der skal skæres væk.

Heller ikke hos CSC's outsourcede kommunikationsrådgiver og tidligere topdirektør i selskabet, Markus Bjørn Kraft, bliver vi meget klogere.

"Lige nu har CSC fokus på sine interne processer, hvor det gælder om at orientere medarbejdere om situationen. Når det er plads, vil CSC melde eksternt ud til blandt andre journalister," lyder Markus Bjørn Krafts svar på stort set alle Computerworlds spørgsmål vedrørende den kommende fyringsrunde.

170 frivillige fratrædelser

Dansk Magisterforening kan oplyse til Computerworld, at der er indgået aftaler om 170 frivillige aftrædelser i CSC Danmark forud for onsdagens begivenheder.

CSC meldte ud i april, at fyringerne finder sted som en konsekvens af, at selskabet er i gang med at omstrukturere virksomheden.

I en mail til Computerworld forklarede selskabet, at det kan tage op mod 12 måneder at gennemføre transformationsprocessen.

"Vi forventer at omdanne arbejdsstyrken, så CSC skal til at konkurrere mere effektivt, udnytte markedsmulighederne, og være førende i markedet. Under omstillingsprocessen vil CSC hjælpe vores kunder med vores sædvanlige services og løsninger af høj kvalitet," lød det blandt andet i mailen fra april.

150 nyansættelser på vej

I mailen til Computerworld lyder det, at transformationsfasen kan have en nettoeffekt på op til 350 stillinger i vores region, hvilket vil sige Danmark, Sverige, Norge.

Samtidig har CSC-ledelsen forklaret til DR, at der i transformationsprocessen skal ansættes 150 nye medarbejdere.

Hvis de 150 nyansættelser står til troende, så vil antallet af fyringsramte medarbejdere i Skandinavien komme op på i alt 500 personer, hvor Danmark bliver hårdest ramt.

"Vores globale mål er at optimere vores arbejdsstyrke ved at tilpasse, remixing, omskoling, rekruttering og omstrukturering. Dette vil indebære nye udviklings- og uddannelsesinitiativer, nye talenter ansættes, nye onboarding programmer, nye forfremmelse og vækstmuligheder," forklarede administrerende direktør Jørgen Jakobsen fra CSC Danmark til Computerworld i april.

Læs også:

Massefyring: CSC fyrer hver tredje medarbejder i Danmark

Oprydning i CSC Danmark ved vejs ende efter fyringer og krise: Her er det nye CSC

Den danske it-branche sukker efter it-folk - mens CSC, IBM og KMD fyrer

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job