Skæbnedag hos CSC Danmark: Nu rammer den store fyringsrunde

Onsdag uddeler CSC de første fyresedler, når selskabet skal afskedige op mod 400 folk i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

I sidste måned meldte it-giganten CSC ud, at der skulle fyres op mod 400 medarbejdere blandt selskabets 1.100 ansatte i Danmark.

Computerworld har fået bekræftet hos HK Privat og Dansk Magisterforening, der er to af de deltagende fagforeninger i forhandlingerne om medarbejderforholdene, at det bliver i morgen, onsdag, at fyresedlerne bliver uddelt.

HK Privat og Dansk Magisterforening har dog på nuværende tidspunkt ikke noget kendskab til, hvem, hvor mange og hvilke stillinger, der skal skæres væk.

Heller ikke hos CSC's outsourcede kommunikationsrådgiver og tidligere topdirektør i selskabet, Markus Bjørn Kraft, bliver vi meget klogere.

"Lige nu har CSC fokus på sine interne processer, hvor det gælder om at orientere medarbejdere om situationen. Når det er plads, vil CSC melde eksternt ud til blandt andre journalister," lyder Markus Bjørn Krafts svar på stort set alle Computerworlds spørgsmål vedrørende den kommende fyringsrunde.

170 frivillige fratrædelser

Dansk Magisterforening kan oplyse til Computerworld, at der er indgået aftaler om 170 frivillige aftrædelser i CSC Danmark forud for onsdagens begivenheder.

CSC meldte ud i april, at fyringerne finder sted som en konsekvens af, at selskabet er i gang med at omstrukturere virksomheden.

I en mail til Computerworld forklarede selskabet, at det kan tage op mod 12 måneder at gennemføre transformationsprocessen.

"Vi forventer at omdanne arbejdsstyrken, så CSC skal til at konkurrere mere effektivt, udnytte markedsmulighederne, og være førende i markedet. Under omstillingsprocessen vil CSC hjælpe vores kunder med vores sædvanlige services og løsninger af høj kvalitet," lød det blandt andet i mailen fra april.

150 nyansættelser på vej

I mailen til Computerworld lyder det, at transformationsfasen kan have en nettoeffekt på op til 350 stillinger i vores region, hvilket vil sige Danmark, Sverige, Norge.

Samtidig har CSC-ledelsen forklaret til DR, at der i transformationsprocessen skal ansættes 150 nye medarbejdere.

Hvis de 150 nyansættelser står til troende, så vil antallet af fyringsramte medarbejdere i Skandinavien komme op på i alt 500 personer, hvor Danmark bliver hårdest ramt.

"Vores globale mål er at optimere vores arbejdsstyrke ved at tilpasse, remixing, omskoling, rekruttering og omstrukturering. Dette vil indebære nye udviklings- og uddannelsesinitiativer, nye talenter ansættes, nye onboarding programmer, nye forfremmelse og vækstmuligheder," forklarede administrerende direktør Jørgen Jakobsen fra CSC Danmark til Computerworld i april.

Læs også:

Massefyring: CSC fyrer hver tredje medarbejder i Danmark

Oprydning i CSC Danmark ved vejs ende efter fyringer og krise: Her er det nye CSC

Den danske it-branche sukker efter it-folk - mens CSC, IBM og KMD fyrer

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS