Du kommer til at spinde guld, hvis du opfinder lige præcis dén algoritme

Kæmpe forretningsmuligheder for den virksomhed, der opfinder den rette algoritme.

Artikel top billede

Internet of things og big data er nogle af de mest omtalte trends i it-verdenen i de senere år.

Mulighederne er enorme, hvis man forstår at udnytte data på den rigtige måde, og hvem drømmer ikke gerne med om et helt nyt internet, hvor alle maskiner og enheder er koblet sammen og kan styres intelligent og effektivt?

Desværre er den slags visioner lettere at vise i smarte PowerPoint-shows end at realisere i virkeligheden.

Netop derfor kommer algoritmer til træde ind på den store scene i de kommende år.

"Data alene vil ikke blive katalysator for den næste bølge af innovation drevet af it. Den næste digitale guldfeber vil fokusere på, hvordan du gør noget med data, ikke bare hvad du gør med det. Dette er løftet om en algoritme-økonomi," skriver Gartners Peter Søndergaard i et blogindlæg.

Hans analyse går på, at der vil blive skabt en markedsplads, hvor milliarder af algoritmer vil blive blive handlet, og at det være med til at sætte fart på hele maskine-til-maskine-udviklingen.

Læs også: Stor mangel på dataeksperter: Derfor er det et problem for Danmark

Peter Søndergaard, der er global forskningschef og senior vice president i Gartner, sammenligner data med olie. Olie er ikke meget værd, før man finder ud af, hvordan man gør det til brændstof.

"Og det er dette brændstof - proprietære algoritmer, der løser specifikke problemer og fører til handling - der vil være den hemmelig succes-opskrift for organisationer i fremtiden."

Hvorfor udvikle algoritmerne selv?

Peter Søndergaard peger på en sandhed, der måske er ret åbenlys for mange it-folk, men alligevel ikke altid får den berettigede opmærksomhed: At vi ikke kommer ret langt med noget som helst uden de rigtige algoritmer.

Tænk førerløse biler som dem, Google står bag - her er algoritmerne den egentlige opskrift på succes.  

"Og mens vi er ved Google; hvad gør det til et af de mest værdifulde brands i verden? Det er ikke data - det er selskabets bedst bevogtede hemmelighed, dets algoritmer," skriver Peter Søndergaard.

Gartners topanalytiker beskriver i sit indlæg, hvordan et helt nyt marked for algoritmer vil vokse frem i de kommende år, så man eksempelvis kan købe og sælge licenser til algoritmer, der løser bestemte problemer.

Det vil for de fleste virksomheder være både billigere og hurtigere at licensere allerede sksisterende algortimer end at udvikle dem selv, mener han. 

"Dette vil uundgåeligt skabe helt nye markeder, hvor man man kan købe og sælge algoritmer, hvilket vil føre til en gradvist voksende omsætning for eksisterende virksomheder og skabe en hel ny generation af teknologi-specialiserede iværksættervirksomheder."

Læs også:

Stor mangel på dataeksperter: Derfor er det et problem for Danmark

Først ændrede World Wide Web alt: Nu eksploderer et nyt it-marked

Sådan kan nye algoritmer booste din hardware

Så vilde er de nye sensorer: Skaber enorme forretningsmuligheder

Sådan kan super-algoritme revolutionere dit datacenter

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    Junior Salesforce Administrator & Application Consultant

    Uspecificeret arbejdssted

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S