Apple open sourcer sit store programmerings-sprog Swift

Apple vil inden for nogle måneder open source centrale dele af selskabets programmerings-sprog Swift.

Artikel top billede

Det er et år siden, at Apple løftede sløret for det, der dengang blev et 'super-programmerings-sprog,' nemlig Swift, som første gang blev præsenteret på selskabets store udvikler-konference, WWDC, i 2014.

Nu benytter Apple sig af årets WWDC til at 'open source' programmerings-sproget, som dermed bliver frit tilgængeligt for alle, der har lyst til at bidrage.

"Vi mener, at Swift er det næste store programmerings-sprog, som vi alle vil komme til at skrive applikationer og udføre system-programmering i i de kommende 20 år," lød det mandag aften fra Craig Federighi, der er Apples chef for software-udvikling, fra scenen på WWDC-konferencen, der finder sted i San Francisco.

Apple vil ifølge ham lancere compiler og libraries til iOS, OS X og Linux under en open source-licens mod årets udgang.

Ny udgave tilgængelig

Apple har samtidig benyttet sig af den store udvikler-konference til at præsentere en ny og opdateret udgave af programmerings-sproget.

Den ny udgave har fået navnet Swift 2, som er i iOS 9-beta fra mandag.

Ifølge Apple indeholder den en række nye funktioner og forbederinger, som gør det muligt at skrive langt hurtigere apps, end det tidligere har været tilfældet.

Du kan læse mere om Swift her:

Apples nye super-teknologi til apps: Derfor deler Swift vandene

Disse ting er de hotteste inden for app-udvikling lige nu

Apples plan: En kæmpe-sværm af nye og innovative apps på vej til dig

9 programmerings-funktioner som Apple har kopieret - her har Apple fået ideerne

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos