Apple open sourcer sit store programmerings-sprog Swift

Apple vil inden for nogle måneder open source centrale dele af selskabets programmerings-sprog Swift.

Artikel top billede

Det er et år siden, at Apple løftede sløret for det, der dengang blev et 'super-programmerings-sprog,' nemlig Swift, som første gang blev præsenteret på selskabets store udvikler-konference, WWDC, i 2014.

Nu benytter Apple sig af årets WWDC til at 'open source' programmerings-sproget, som dermed bliver frit tilgængeligt for alle, der har lyst til at bidrage.

"Vi mener, at Swift er det næste store programmerings-sprog, som vi alle vil komme til at skrive applikationer og udføre system-programmering i i de kommende 20 år," lød det mandag aften fra Craig Federighi, der er Apples chef for software-udvikling, fra scenen på WWDC-konferencen, der finder sted i San Francisco.

Apple vil ifølge ham lancere compiler og libraries til iOS, OS X og Linux under en open source-licens mod årets udgang.

Ny udgave tilgængelig

Apple har samtidig benyttet sig af den store udvikler-konference til at præsentere en ny og opdateret udgave af programmerings-sproget.

Den ny udgave har fået navnet Swift 2, som er i iOS 9-beta fra mandag.

Ifølge Apple indeholder den en række nye funktioner og forbederinger, som gør det muligt at skrive langt hurtigere apps, end det tidligere har været tilfældet.

Du kan læse mere om Swift her:

Apples nye super-teknologi til apps: Derfor deler Swift vandene

Disse ting er de hotteste inden for app-udvikling lige nu

Apples plan: En kæmpe-sværm af nye og innovative apps på vej til dig

9 programmerings-funktioner som Apple har kopieret - her har Apple fået ideerne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen