Apple open sourcer sit store programmerings-sprog Swift

Apple vil inden for nogle måneder open source centrale dele af selskabets programmerings-sprog Swift.

Artikel top billede

Det er et år siden, at Apple løftede sløret for det, der dengang blev et 'super-programmerings-sprog,' nemlig Swift, som første gang blev præsenteret på selskabets store udvikler-konference, WWDC, i 2014.

Nu benytter Apple sig af årets WWDC til at 'open source' programmerings-sproget, som dermed bliver frit tilgængeligt for alle, der har lyst til at bidrage.

"Vi mener, at Swift er det næste store programmerings-sprog, som vi alle vil komme til at skrive applikationer og udføre system-programmering i i de kommende 20 år," lød det mandag aften fra Craig Federighi, der er Apples chef for software-udvikling, fra scenen på WWDC-konferencen, der finder sted i San Francisco.

Apple vil ifølge ham lancere compiler og libraries til iOS, OS X og Linux under en open source-licens mod årets udgang.

Ny udgave tilgængelig

Apple har samtidig benyttet sig af den store udvikler-konference til at præsentere en ny og opdateret udgave af programmerings-sproget.

Den ny udgave har fået navnet Swift 2, som er i iOS 9-beta fra mandag.

Ifølge Apple indeholder den en række nye funktioner og forbederinger, som gør det muligt at skrive langt hurtigere apps, end det tidligere har været tilfældet.

Du kan læse mere om Swift her:

Apples nye super-teknologi til apps: Derfor deler Swift vandene

Disse ting er de hotteste inden for app-udvikling lige nu

Apples plan: En kæmpe-sværm af nye og innovative apps på vej til dig

9 programmerings-funktioner som Apple har kopieret - her har Apple fået ideerne

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job