Microsoft lukker 45 sårbarheder og Adobe renoverer

To software-giganter er trukket i arbejdstøjet og har fundet lappegrejet frem. Microsoft lukker 45 sårbarheder, og Adobe renoverer Flash-afspilleren.

Artikel top billede

Så er det igen den tid på måneden - den anden tirsdag - hvor Microsoft lapper huller i firmaets softwareprodukter.

Denne gang er der frigivet otte sikkerhedsrettelser, der til sammen lapper 45 forskellige sårbarheder i en stribe produkter.

Der lukkes blandt andet softwarefejl i Windows Kernel, Internet Explorer, Media Player, Office og Exchange Server.

Der er to kritiske opdateringer til henholdsvis Internet Explorer og Media Player.

Specielt rettelsen til Internet Explorer er interessant, og den lukker alene mere end 20 forskellige sårbarheder i browseren.

Flere af opdateringerne kræver i øvrigt en genstart af maskinen.

Læs også: HVAD #%$@# BETYDER DET???: 19 fejlbeskeder vi aldrig glemmer

Du kan få en samlet oversigt over Microsofts rettelser på firmaets Technet.

Adobe retter Flash

Grafikfirmaet Adobe benytter også lejligheden til at renovere Flash-afspillerens kode.

Firmaet har frigivet en sikkerhedsopdatering til alle versioner af Adobe Flash Player. Der lappes flere kritiske sårbarheder.

Denne opdateringspakke henvender sig til alle supporterede platforme fra Windows, Mac OS til Linux.

Rettelsen er også relevant for installationer af Adobe AIR.

Denne sikkerhedsopdatering bringer Windows Flash Player-installationen op på version 18.0.0.160.

Der er mere på Adobes webside.

Læs også:
Sikkerhedskæmpe køber dansk it-selskab for 112 millioner kroner

Microsoft haste-udsender rettelse til Skype-fejl - nu kan du roligt anvende din Skype igen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse