Microsoft lukker 45 sårbarheder og Adobe renoverer

To software-giganter er trukket i arbejdstøjet og har fundet lappegrejet frem. Microsoft lukker 45 sårbarheder, og Adobe renoverer Flash-afspilleren.

Artikel top billede

Så er det igen den tid på måneden - den anden tirsdag - hvor Microsoft lapper huller i firmaets softwareprodukter.

Denne gang er der frigivet otte sikkerhedsrettelser, der til sammen lapper 45 forskellige sårbarheder i en stribe produkter.

Der lukkes blandt andet softwarefejl i Windows Kernel, Internet Explorer, Media Player, Office og Exchange Server.

Der er to kritiske opdateringer til henholdsvis Internet Explorer og Media Player.

Specielt rettelsen til Internet Explorer er interessant, og den lukker alene mere end 20 forskellige sårbarheder i browseren.

Flere af opdateringerne kræver i øvrigt en genstart af maskinen.

Læs også: HVAD #%$@# BETYDER DET???: 19 fejlbeskeder vi aldrig glemmer

Du kan få en samlet oversigt over Microsofts rettelser på firmaets Technet.

Adobe retter Flash

Grafikfirmaet Adobe benytter også lejligheden til at renovere Flash-afspillerens kode.

Firmaet har frigivet en sikkerhedsopdatering til alle versioner af Adobe Flash Player. Der lappes flere kritiske sårbarheder.

Denne opdateringspakke henvender sig til alle supporterede platforme fra Windows, Mac OS til Linux.

Rettelsen er også relevant for installationer af Adobe AIR.

Denne sikkerhedsopdatering bringer Windows Flash Player-installationen op på version 18.0.0.160.

Der er mere på Adobes webside.

Læs også:
Sikkerhedskæmpe køber dansk it-selskab for 112 millioner kroner

Microsoft haste-udsender rettelse til Skype-fejl - nu kan du roligt anvende din Skype igen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S