Test af 20 antivirus-programmer: Her er de bedste lige nu

Der er meget hård kamp om at være det bedste antivirus-program lige nu. Næsten dødt løb i top-fem.

Artikel top billede

Illu: AV Comparatives.

Den uafhængige sikkerhedsorganisation AV-Comparatives, der har specialiseret sig i at se antivirusproducenterne efter i sømmene og teste, om de holder, hvad de lover, har testet 20 programmer i maj.

Fokus i denne test har været på detektionsrate - eller med andre ord, hvor mange procent af de ondsindede koder programmerne kan opdage i dagligt brug.

Der er testet med 595 forskellige stykker malware i gennem maj måned.

Områder som brugervenlighed eller pris har således ikke været elementer i bedømmelsen af programmerne.

Det er ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med. Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over 20 meget benyttede programmer i hele verden.

Alle produkter er opdateret umiddelbart før, at testen er løbet at stablen. Antivirusprogrammerne er blevet afviklet på en pc med Windows 7 SP1, 64-bit.

Den grønne farve på graferne betyder, at den testede kode er blevet blokeret. Den røde betyder, at koderne er sluppet igennem forsvaret.

Nederst er et graf over falske positiver, altså alarmer fra programmet uden grund.

Læs også: Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Trængsel i toppen

Både Trend Micro og Panda havde 0 fejl i testen med BitDefender, Kaspersky og Tencent på de følgende pladser.

I den modsatte ende hænger Lavasoft og ThreatTrack lidt mere i bremsen i denne test.

Da test af antivirusprogrammer nødvendigvis må være baseret på kendte trusler, kan man naturligvis altid diskutere om de også kan fange fremtidens malware.

Men test af denne type giver et godt overbliksbillede over situationen lige nu og et vink med en vognstang om hvem, der har styr på trusselsbilledet og den nødvendige teknologi til at stoppe problemerne.

Du kan finde mange andre antivirus-test på AV Comparatives webside.

Læs også:

Microsoft-sheriff: Hackerne går nu hellere efter skoler og hospitaler end bankerne

Sådan beskytter et moderne antivirusprogram din computer

Test af 23 programmer: Så meget sløver antivirus din computer

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S