Uber vil masseansætte it-folk i dansk udviklingsafdeling

Den meget omtalte kørsels-app Uber har brug for it-folk og ingeniører til dansk udviklingsafdeling.

Artikel top billede

Det seneste år har Uber været på alles læber - også selvom taxa-app'en endnu ikke for alvor har fået trykket speederen i bund på det danske marked.

Men Uber har store planer på det danske marked, og de går ikke bare på at få endnu flere biler med Uber-chauffører ud på vejene.

Virksomheden er klar til at rekruttere dygtige hoveder i Danmark, udtaler head of public policy i Uber, Lars Dyrhagen ifølge Business.dk.

Business.dk skriver, at Uber i dag har 22 ansatte i udviklingsafdelingen i Aarhus, der arbejder med selskabets it-infrastruktur, men at der nu skal masseansættes op mod 100 ingeniører.

"Uber kigger på, hvor der er tilstedeværelse af it-kompetencer og talent. Det er der i Danmark," forklarer Lars Dyrhagen.

Uber-chefen fortæller videre til Business.dk, at afdelingen netop er placeret i Aarhus på grund af adgangen til specialister.

Det er en ganske interessant udmelding, Uber kommer med. Også selvom vi må vente med at se, hvor mange folk, der så rent faktisk bliver ansat i den danske udviklingsafdeling.

Det var i august sidste år, at det kom frem, at Uber havde etableret en udviklingsafdeling i Katrinebjerg i Aarhus - og altså før selve tjenesten blev lanceret på det danske marked, hvilket først skete senere på året. 

Uber er i øvrigt langt fra den eneste it-virksomhed, der har et rigtig godt øje til Aarhus.

Også Google har valgt at placere en udviklingsafdeling i byen.

Læs også:

Undrer du dig over Ubers gigantiske værdi? Her er syv centrale spørgsmål

Uber kan snart være den mest værdifulde iværksætter-virksomhed nogensinde

Uber er lanceret i Danmark: Men virksomheden er tynget af tre møgsager

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos