Sådan stemmer Computerworlds læsere i dag

Stod det til Computerworlds læsere, ville både Venstre og Socialdemokraterne miste positionen som Danmarks største parti. Se her, hvem læserne stemmer på i dag.

Artikel top billede

Stod det til Computerworlds læsere, ville dagens folketingsvalg ende med en overvældende sejr til statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og hans blå musketerer.

Det viser en prøve-afstemning, som Computerworld i den seneste tid har gennemført på cw.dk med deltagelse af knap 1.400 læsere.

Den viser, at den blå fløj med Venstre, Konservative, Liberal Alliance, Kristeligt Folkeparti og Dansk Folkeparti ville få i alt 58,64 procent af stemmerne, hvis kun it-branchen kunne stemme.

Det ville udløse et overvældende og ganske massivt flertal på 102 ud af Folketingets 179 pladser.

Stod det til it-læserne, ville den røde fløj med Radikale, Socialdemokraterne, SF og Enhedslisten få et katastrofevalg med blot 40,32 procent af stemmerne.

Det ville i givet fald udløse 71 mandater.

Danmarks største parti

Prøve-afstemningen er i sagens natur behæftet med meget stor usikkerhed.

Alligevel er tendensen ganske klar: It-folkene er vilde med især Liberal Alliance.

Stod det til Computerworlds læsere, ville Anders Samuelsens liberale parti således blive det ubetinget største i Folketinget med i alt 42 mandater.

Dermed ville Liberal Alliance komme på omgangshøjde med de to store, danske partier, Venstre og Socialdemokraterne, der i de seneste fire år har haft henholdsvis 46 og 45 mandater.

Stod det til it-læserne, ville Venstre få 38 mandater, mens Socialdemokraterne ville få 31 pladser i Folketinget.

Dansk Folkeparti - der i dag har 24 pladser i Folketinget - får af it-læserne blot seks mandater i Folketinget, hvilket ville gøre partiet til det mindste på Christiansborg.

I givet fald ville Dansk Folkeparti dog ikke være langt fra SF (otte mandater) og Enhedslisten (ni mandater).

Stod det til it-læserne ville Margrethe Vestager og De Radikale kunne sætte sig på 23 pladser i Folketinget.

Vi skal kort bemærke her, at de danske stemmer til et folketingsvalg fordeler 175 pladser i Folketinget, mens de sidste fire pladser fordeles med to til Grønland og to til Færøerne.

Klik videre, hvis du vil se, hvordan Folketinget ville blive sat sammen, hvis Computerworlds læsere kunne få deres vilje.

Sådan fordeler mandaterne sig, hvis it-læserne kunne få deres vilje

Rød fløj

Socialdemokraterne: 
31 mandater.

SF:   
8 mandater.

Enhedslisten:
9 mandater.

Radikale:
23 mandater.

I alt rød blok: 71 mandater.

Blå fløj

Venstre:
38 mandater.

Konservative:
16 mandater.

Liberal Alliance:
42 mandater.

Kristendemokraterne:
0 mandater.

Dansk Folkeparti:
6 mandater.

I alt blå blok: 102 mandater.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S