Så er det slut: Nu sender Microsoft Windows Server 2003 i graven

I næste måned kommer de sidste opdateringer til Windows Server 2003. Mange danske servere skal opdateres.

Artikel top billede

Så er det absolut sidste udkald for support til Windows Server 2003.

Den sidste software-opdatering udsendes nemlig i næste måned.

Det fortæller Microsoft på sin webside.

Helt præcist betyder det, at software-giganten fra Redmond sender de sidste rettelser afsted den 14. Juli 2015.

Herefter ophører firmaet med at supportere Windows 2003 server, som befinder sig i masser af installationer i Danmark.

Selvom mange virksomheder allerede har foretaget skiftet til en nyere udgave af server-styresystemet fra Microsoft, så er der nemlig stadig masser af Windows Server 2003-installationer i spil rundt omkring i virksomhederne, der nu snart har travlt med at nå at opgradere.

Mange danske servere bliver ramt

Når Microsoft stopper med opdateringer og support af 2003-udgaven af Windows Server, betyder det, at titusindvis af eksisterende server-installationer i Danmark skal opgraderes til en nyere version.

Det kan du læse mere om her: Servere i titusindvis skal opgraderes: Microsoft lukker gammel Windows-version.

Det kan i praksis være Windows Server 2012 eller den kommende Windows Server 10, medmindre virksomhederne i stedet satser på Microsofts cloud-løsninger eller en helt anden leverandør.

Hos Microsoft Danmark har produktchef for Windows Server, Ken Hyld, tidligere anslået over for Computerworld, at der i dag er mere end 60.000 danske installationer af Windows Server 2003.

Læs også:
Microsoft stopper support på gammel Windows-version:
Kæmpe-opgradering venter forude

Microsofts nye Windows Server kommer ikke sammen med Windows 10

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job