"Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød."

"Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød."

Artikel top billede

Første gang min makker spillede på en arcade-maskine var det hos mig, så var han bidt. Så var vi tre mand der gik sammen om huslejen for at skabe et rum, hvor de her klassiske spillemaskiner kan opleves.

Nu har vi lokaler på Østerbro i København og i Albertslund og folk kan besøge os på nettet.

Jeg oplever, at børn og voksne flokkes om de her gamle, store maskiner. Det er hele æstetikken med de her kæmpe arcade-bokse, som bare står her.

Vi har flere besøgende, som er for unge til at huske dem, men de kommer tit alligevel. Jeg synes jo, at maskinerne repræsenterer en gylden tid for spil på samme måde, som Shakespeare repræsenterer en gylden tid for folk, der går op i litteratur.

Der er sket meget siden, men der er jo også folk, som stadig lytter til The Beatles, selv om heavy metal er meget mere avanceret musik.

Jeg oplever, at København er ved at få en arcade-kultur. Og vi har folk, som kommer forbi lokalerne bare for at hænge ud. Ligesom i gamle dage.

Vi får maskinerne fra mange steder. Maskinen med Mortal Kombat II kom fra en losseplads, hvor de havde hørt om os. Den stod ude i regnen, men vi tørrede den og smed så et B&O billedrørs-tv i den.

Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød.

Chrisstoffer Daniel, skolelærer og arcade-entusiast hos Mönt.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S