"Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød."

"Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød."

Artikel top billede

Første gang min makker spillede på en arcade-maskine var det hos mig, så var han bidt. Så var vi tre mand der gik sammen om huslejen for at skabe et rum, hvor de her klassiske spillemaskiner kan opleves.

Nu har vi lokaler på Østerbro i København og i Albertslund og folk kan besøge os på nettet.

Jeg oplever, at børn og voksne flokkes om de her gamle, store maskiner. Det er hele æstetikken med de her kæmpe arcade-bokse, som bare står her.

Vi har flere besøgende, som er for unge til at huske dem, men de kommer tit alligevel. Jeg synes jo, at maskinerne repræsenterer en gylden tid for spil på samme måde, som Shakespeare repræsenterer en gylden tid for folk, der går op i litteratur.

Der er sket meget siden, men der er jo også folk, som stadig lytter til The Beatles, selv om heavy metal er meget mere avanceret musik.

Jeg oplever, at København er ved at få en arcade-kultur. Og vi har folk, som kommer forbi lokalerne bare for at hænge ud. Ligesom i gamle dage.

Vi får maskinerne fra mange steder. Maskinen med Mortal Kombat II kom fra en losseplads, hvor de havde hørt om os. Den stod ude i regnen, men vi tørrede den og smed så et B&O billedrørs-tv i den.

Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød.

Chrisstoffer Daniel, skolelærer og arcade-entusiast hos Mönt.dk

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job