"Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød."

"Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød."

Artikel top billede

Første gang min makker spillede på en arcade-maskine var det hos mig, så var han bidt. Så var vi tre mand der gik sammen om huslejen for at skabe et rum, hvor de her klassiske spillemaskiner kan opleves.

Nu har vi lokaler på Østerbro i København og i Albertslund og folk kan besøge os på nettet.

Jeg oplever, at børn og voksne flokkes om de her gamle, store maskiner. Det er hele æstetikken med de her kæmpe arcade-bokse, som bare står her.

Vi har flere besøgende, som er for unge til at huske dem, men de kommer tit alligevel. Jeg synes jo, at maskinerne repræsenterer en gylden tid for spil på samme måde, som Shakespeare repræsenterer en gylden tid for folk, der går op i litteratur.

Der er sket meget siden, men der er jo også folk, som stadig lytter til The Beatles, selv om heavy metal er meget mere avanceret musik.

Jeg oplever, at København er ved at få en arcade-kultur. Og vi har folk, som kommer forbi lokalerne bare for at hænge ud. Ligesom i gamle dage.

Vi får maskinerne fra mange steder. Maskinen med Mortal Kombat II kom fra en losseplads, hvor de havde hørt om os. Den stod ude i regnen, men vi tørrede den og smed så et B&O billedrørs-tv i den.

Det med billedrør har i det hele taget været det sværeste, for der er så høj spænding. Vi er blevet bedre, men vi får stadig stød.

Chrisstoffer Daniel, skolelærer og arcade-entusiast hos Mönt.dk

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job