Samsung fordobler levetiden på dine mobilbatterier

Forskere hos Samsung er i gang med at forlænge batteri-levetiden i selskabets smartphones ganske voldsomt.

Artikel top billede

Illustration: StoreDot (Foto: Foto: StoreDot)

Teknikerne hos it-giganten Samsung er godt i gang med at vride mere saft og kraft ud af selskabets batterier, så batteri-levetiden kan blive fordoblet.

Lige nu er forskere hos Samsung ved at udvikle og teste lithium-ion-batterier, der kan overleve omkring 1,5 til 1,8 gange så længe som i dag.

I deres lithium-ion-batteri har de brugt en silicium-anode og et graphene-lag til at styrke tætheden og forbedre batteriets levetid.

Det skriver Engadget

Fra 12 til 21 timer

Inden du kaster din mobiloplader over højre skulder, bør du nok vide, at den forlængede batterilevetid ikke ligefrem kommer med den næste Samsung Galaxy S7-telefon.

Der er tale om et forskningsprojekt, og derfor kan der gå nogle år, før en batterilevetid på 12 timer kan udvides til 21 timer.

Du kan dog trøste dig med, at Samsung langt fra er det eneste it-selskab, der bruger mange research-midler på at opfinde mere sejlivede batterier.

Alle skriger på batterier

Inden for fem år forventes der at være otte milliarder smartphones, mobiltelefoner, tablets, wearables og bærbare computere, der alle skal fodres med energi fra et batteri.

Læs også: Presserende behov for bedre batterier - nu kommer de måske

I Samsungs tilgang til batteriforskningen lyder det også, at bilindustrien med elektriske biler kan få glæde af energiforskningen i det sydkoreanske it-selskab.

Du kan læse mere om Samsungs egen formidling af batteri-forskningen her.

Læs også:

Nyt materiale viser lovende takter: Kan føre til ekstrem batteri-levetid

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS