Samsung fordobler levetiden på dine mobilbatterier

Forskere hos Samsung er i gang med at forlænge batteri-levetiden i selskabets smartphones ganske voldsomt.

Artikel top billede

Illustration: StoreDot (Foto: Foto: StoreDot)

Teknikerne hos it-giganten Samsung er godt i gang med at vride mere saft og kraft ud af selskabets batterier, så batteri-levetiden kan blive fordoblet.

Lige nu er forskere hos Samsung ved at udvikle og teste lithium-ion-batterier, der kan overleve omkring 1,5 til 1,8 gange så længe som i dag.

I deres lithium-ion-batteri har de brugt en silicium-anode og et graphene-lag til at styrke tætheden og forbedre batteriets levetid.

Det skriver Engadget

Fra 12 til 21 timer

Inden du kaster din mobiloplader over højre skulder, bør du nok vide, at den forlængede batterilevetid ikke ligefrem kommer med den næste Samsung Galaxy S7-telefon.

Der er tale om et forskningsprojekt, og derfor kan der gå nogle år, før en batterilevetid på 12 timer kan udvides til 21 timer.

Du kan dog trøste dig med, at Samsung langt fra er det eneste it-selskab, der bruger mange research-midler på at opfinde mere sejlivede batterier.

Alle skriger på batterier

Inden for fem år forventes der at være otte milliarder smartphones, mobiltelefoner, tablets, wearables og bærbare computere, der alle skal fodres med energi fra et batteri.

Læs også: Presserende behov for bedre batterier - nu kommer de måske

I Samsungs tilgang til batteriforskningen lyder det også, at bilindustrien med elektriske biler kan få glæde af energiforskningen i det sydkoreanske it-selskab.

Du kan læse mere om Samsungs egen formidling af batteri-forskningen her.

Læs også:

Nyt materiale viser lovende takter: Kan føre til ekstrem batteri-levetid

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura