Presserende behov for bedre batterier - nu kommer de måske

Milliarder af smartphones, tablets og wearables skriger på bedre batterier - og noget tyder på, at der begynder at ske ting og sager i industrien.

Artikel top billede

(Foto: Foto: StoreDot)

Der er et presserende behov for nye og bedre batterityper.

Det budskab er der for så vidt intet nyt i - og af og til hører man da også om nye batteri-teknologier, der (måske) vil kunne levere præcis det, vi alle går og sukker efter.

Men nye tal fra ABI Research er alligevel ganske overrumplende. Det viser nemlig, hvor stort behovet for en batterirevulution egentlig er.

Analysefirmaet skriver, at der allerede i 2019 vil være otte milliarder smartphones, mobiltelefoner, tablets, wearables og bærbare computere, der alle skal fodres med energi fra et batteri.

Det er netop den vilde udvikling i antallet og variationen af digitale enheder, der er med til at sætte skub i batteri-udviklingen.

"En afgørende del af den overordnede løsning - batteritid og opladningsteknologi - har haltet bagefter indtil nu."

"Kort battertid er fortsat et af de største irritaionsmomenter for smartphone-brugerne, og det er en oplagt mulighed for producenterne af telefoner at forbedre brugeroplevelsen ved at tage nye batteriteknologier med længere levetid i brug," skriver ABI Research blandt andet.

"Samtidig gør væksten i wearables med begrænsninger i størrelsen problemet endnu mere akut."

Sker der noget nu?

Analysefirmaet peger på, at batteriteknologierne simpelthen ikke er fulgt med hardware-udviklingen, men at flere producenter - eksempelvis Amprius og Leyden Energy - allerede har nye silicium anode-batterier i produktion, ligesom der på det seneste har været gennembrud inden for batterier, der er baseret på germanium og lithium.

Og virksomheder, der udvikler nye batteriteknologier, er næppe det værste sted at investere sine penge, for behovet for nye batterityper vil kun vokse fremover:

"Muligheden er enorm," skriver ABI Research og peger på, at det gennemsnitlige hjem i dag har flere end 10 enheder, der ikke er forbundet til en stikkontakt og derfor anvender genopladelige
batterier.

Læs også:

Skæv smartphone-udvikling: Disse teknologier forsømmes

Ny batteri-type er mindre, kraftigere og har turbo-opladning

Denne teknologi skal give din mobil meget bedre batterilevetid

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S