Jeres mening: Er Apple Music værd at skifte til?

I en uge har vi kunne bruge Apple Music, Apples nye streamingtjeneste, der skal tage kampen op mod Spotify. Har den tre måneder lange prøveperiode lokket dig, og hvad synes du?

Artikel top billede

I begyndelsen af juli gik Apple Music i luften.

Det var en storsatsning fra Apples side, som sigter mod at vende et faldende musiksalg i iTunes ved at fange de millioner af iPhone-brugere, som nu benytter sig af tjenester som blandt andet Spotify.

Med en pris i det samme niveau, tre måneders gratis prøveperiode og et næsten identisk musikbibliotek, kan det være fristende, om end bare for tre måneders gratis musik, inden at du igen går tilbage til Spotify.

 Apple MusicSpotifyTDC Play
Gratis?ja - tre måneder samt 24-timers radiokanalJa - gratis, så længe du vil høre reklamer"Ja"
Pris99 kroner

Familieversion - seks enheder
149 kroner.

99 kroner

Familiepakke - to enheder - 149 kroner

Familiepakke - fem enheder - 299 kroner

Gratis for brugerne af TDC
Musik-bibliotek30 millioner numre30 millioner numre20 millioner numre
Lyd-kvalitetFormodes at være på 256 kbps ligesom købte sange i iTunes.96 kbps
160 kbps
320 kbps (kun ved abonnement)
192 kbps - 320 kbps på web;
PlatformeiOS, OS X, Apple TV, web, Windows, Android til efteråretPS3/4, Windows Phone, iOS, OS X, Windows, Android
Blackberry, web, ekstra
iOS, OS X, Android, Windows Phone
Windows, web
Offline-
musik
Ja ved betalingJa ved betalingJa
24-timers global radio-kanalJa - sendt fra tre lokationer verden overNejNej
AirPlayJaJaJa

Her på redaktionen har vi prøvet Apple Music, og vi er af lidt blandede holdninger.

Mens nogen synes, at det fungerer langt bedre end blandt andet Spotify, så er andre lidt mere skeptiske.

Dog er vi enige om, at selve tjenesten fungerer udmærket, og specielt integrationen af Siri virkelig er god.

Men hvad synes du? Har du prøvet den nye tjeneste fra Apple, og er du blevet omvendt, eller bliver du i de trygge, grønne omgivelser hos Spotify eller er du stadig til de nu klassiske mp3-filer?

Vi er bevidste om, at der er mange meninger om Apple Music og Apple generelt, men vi vil helst høre fra jer, som rent faktisk har prøvet Apple Music, som kan dele oplevelsen, så andre måske kan få lyst til at prøve tjenesten - eller blive bekræftet i, at det ikke er tiden og pengene værd. 

Du kan læse mere om Apple Music her.

Læs også: Få svar på fem vigtige spørgsmål: Sådan kommer [b][b]Apple Music[/b] til at klare sig[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S