Jeres mening: Er Apple Music værd at skifte til?

I en uge har vi kunne bruge Apple Music, Apples nye streamingtjeneste, der skal tage kampen op mod Spotify. Har den tre måneder lange prøveperiode lokket dig, og hvad synes du?

Artikel top billede

I begyndelsen af juli gik Apple Music i luften.

Det var en storsatsning fra Apples side, som sigter mod at vende et faldende musiksalg i iTunes ved at fange de millioner af iPhone-brugere, som nu benytter sig af tjenester som blandt andet Spotify.

Med en pris i det samme niveau, tre måneders gratis prøveperiode og et næsten identisk musikbibliotek, kan det være fristende, om end bare for tre måneders gratis musik, inden at du igen går tilbage til Spotify.

 Apple MusicSpotifyTDC Play
Gratis?ja - tre måneder samt 24-timers radiokanalJa - gratis, så længe du vil høre reklamer"Ja"
Pris99 kroner

Familieversion - seks enheder
149 kroner.

99 kroner

Familiepakke - to enheder - 149 kroner

Familiepakke - fem enheder - 299 kroner

Gratis for brugerne af TDC
Musik-bibliotek30 millioner numre30 millioner numre20 millioner numre
Lyd-kvalitetFormodes at være på 256 kbps ligesom købte sange i iTunes.96 kbps
160 kbps
320 kbps (kun ved abonnement)
192 kbps - 320 kbps på web;
PlatformeiOS, OS X, Apple TV, web, Windows, Android til efteråretPS3/4, Windows Phone, iOS, OS X, Windows, Android
Blackberry, web, ekstra
iOS, OS X, Android, Windows Phone
Windows, web
Offline-
musik
Ja ved betalingJa ved betalingJa
24-timers global radio-kanalJa - sendt fra tre lokationer verden overNejNej
AirPlayJaJaJa

Her på redaktionen har vi prøvet Apple Music, og vi er af lidt blandede holdninger.

Mens nogen synes, at det fungerer langt bedre end blandt andet Spotify, så er andre lidt mere skeptiske.

Dog er vi enige om, at selve tjenesten fungerer udmærket, og specielt integrationen af Siri virkelig er god.

Men hvad synes du? Har du prøvet den nye tjeneste fra Apple, og er du blevet omvendt, eller bliver du i de trygge, grønne omgivelser hos Spotify eller er du stadig til de nu klassiske mp3-filer?

Vi er bevidste om, at der er mange meninger om Apple Music og Apple generelt, men vi vil helst høre fra jer, som rent faktisk har prøvet Apple Music, som kan dele oplevelsen, så andre måske kan få lyst til at prøve tjenesten - eller blive bekræftet i, at det ikke er tiden og pengene værd. 

Du kan læse mere om Apple Music her.

Læs også: Få svar på fem vigtige spørgsmål: Sådan kommer [b][b]Apple Music[/b] til at klare sig[/b]

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job