Facebook bygger nyt kæmpe-datacenter: Skal drives af vind og vejr

Facebooks nye kæmpedata-center skal drives og køles af vind og vejr. CO2-udledningen per Facebook-bruger per år ligger nu på niveau med en mellemstor cafe latte, lyder det fra Facebook.

Artikel top billede

Facebook skal i gang med at bygge et nyt kæmpe-datacenter i Fort Worth i Texas, som kommer til at blive drevet alene ved hjælp af vedvarende energi.

Det nye datacenter bliver Facebooks femte af slagsen. De øvrige fire ligger i Luleå i Sverige samt i de amerikanske delstater Oregon, North Carolina og Iowa.

Det nye data-center kommer til at koste omkring 3,5 milliarder kroner.

Og hele datacenteret vil blive drevet af vind.

Den normalt så dyre køling af de mange varme servere, der kører i døgndrift i et stort datacenter, vil således blive udført af vind og blæst, som kommer til at gennemstrømme bygningen.

Netop kølingen er normalt blandt de helt store udgiftsposter i et datacenter, der udvikler meget varme.

Normalt bliver luften nedkølet ved hjælp af klassisk air conditionering, der imidlertid kræver meget strøm.

Facebook anvender samme kølingsprincipper i andre datacentre, der - som det også er tilfældet med det nye datacenter - er bygget efter Facebooks egne Open Compute Project-principper.

Strømmen til at drive datacenteret vil komme alene fra vindkraft, i det den skal leveres fra en 17.000 hektar stor vindmølle-park, der er ved at blive bygget tæt på datacenteret.

Vindmølle-parken kommer til levere 200 megawatt.

Ifølge selskabet har dets besutning om at bygge nye anlæg og ny infrastruktur efter energivenlige principper alene i de seneste tre år udløst besparelser på mere end to milliarder dollar - 13,7 milliarder kroner.

Samtidig er CO2-udledningen per Facebook-bruger per år nu så lav, at det svarer til en mellemstor kop cafe latte, lyder det fra Facebook.

Dermed kan selv de miljøbevidste altså trygt anvende Facebook, mener selskabet.

De store it-selskaber er for tiden stort set alle i færd med at udbygge kraftigt, når det gælder datacentre, hvor deres cloudbaserede løsninger skal samles.

Microsoft har blandt andet bygget et meget stort datacenter i Dublin, som Computerworld har besøgt, og som du kan læse mere om her: Microsofts tophemmelige datacenter: Her gemmer vi dine data

Senest har Apple meddelt, at selskabet vil bygge et stort datacenter i Foulum ved Viborg.

Det kan du læse mere om her: Næppe job-boom i farvandet: Men derfor er Apple-byggeri alligevel en god nyhed for hele it-danmark

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Elektronik fagteknikker til Udviklingsdivisionen i FMI

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S