Nu kan du omdanne din web-app til en Windows 10-app

Microsoft åbner nu op for muligheden for, at udviklere kan omdanne eksisterende hjemmesider og web-apps til Universal Apps, der kører på Windows 10's mange platforme. Og det ser næsten for let ud.

Artikel top billede

Microsoft er bevidst om, at der mangler apps til Windows 10-platformen. Derfor har Microsoft også gjort alt for, at det skal være nemt at omdanne eksisterende programmer til Windows 10-apps. Nu går "Project Westminster" i luften, og det kan omdanne din webservice til en Windows Universal app.

"Project Westminster" blev fremvist for første gang ved årets Build konference tidligere i år, og nu er tjenesten aktiv, hvilket vil sige, at du kan gå ind og omdanne din web-app til en Universal App, hvis du ønsker dette.

Din nye app vil ende med at være meget lig en almindelig Universal Windows App og vil have adgang til Live Tiles, notifikationssystemet, Cortana og in-app køb via Windows Store. Ligeledes vil apps virke på samtlige af Windows 10's platforme, Windows 10, 10 Mobile, Xbox, HoloLens og potentielt også på en Raspberry Pi.

Du kan se i videoen nedenfor, hvordan det kan lade sig gøre.

Et app-problem...

Microsoft har et app-problem. Det er en af de største mangler ved Windows Phones, og mange af de apps, som er at finde i Windows 8's butik, er mildest talt skuffende. Spamware, kopi-apps, guides til hvordan du installerer andre gratis programmer og så videre fylder butikken, og gør den ubrugelig.

Det er Microsoft bevidst om, og er netop i gang med en større forårsrengøring af Windows Store inden, at Windows 10 kommer om et par uger. 

Men problemet ligger også i, at de rigtige apps ikke er på platformen. Der er endnu ikke en Spotify-app i Windows Store, og det er kun fordi, at Microsoft har købt Minecraft, at der nu kommer en. Markus "Notch" Persson, Minecrafts skaber, var meget imod det. 

..Men Microsoft har løsningen

Project Westminster er blot en af flere svar på app-manglen. Ved årets Build-messe for et par måneder siden fremviste Microsoft også andre løsninger for at få flere apps i Windows Store. 

Blandt andet vil det være muligt med forskellige tools at få iOS (Objective C) og Android (Java) over til Universal Apps, og samtidig promoverer Microsoft firmaet Xamarins løsninger, som i et program kan lave iOS, Android OG Windows-apps i C# ved kun at skrive koden én gang.

På den måde "tvinges", der en Windows App ud, når nu at man alligevel får lavet iOS og Android-appen. 

Hvad tænker du? Har du/I planer om at udvikle apps til Universal Windows App(UWP)?

Læs også: Microsoft fyrer 7.800 mand i sin mobil-division efter Nokia-fiasko - helt ny smartphone-strategi på trapperne

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension