Googles nye superkode skal luge ud i din spam-post i Gmail

Avanceret teknologi fra Google skal efterligne hjernens arbejde og derved gøre spam-sorteringen mere intelligent i Gmail.

Artikel top billede

"The mail you want, not the spam you don't"

Sådan lyder overskriften på et blog-indlæg fra Google, der forklarer om søgefirmaets algoritmer til at sortere spam mail fra de beskeder, som du gerne vil have i indbakken på din Gmail-konto.

Blokeringen af spam-post er generelt blevet ganske udmærket på mange email-tjenester, men hundrede procent træfsikker er den ikke.

Men nu beretter Google, at virksomheden er begyndt at benytte et nyt system, der skal give højere præcision, når det handler om at identificere de irriterende spam mængder, før de lander i indbakken.

Den nye teknologi som selskabet allarede har integreret i sin Gmail-tjeneste består af intet mindre end et kunstigt 'nervenetværk'.

Det vil sige en form for kunstig intelligens, der har hentet inspiration i den menneskelige hjernes virkemåde.

Opdager udspekuleret spam

Systemet skal ifølge søgegiganten lære brugerens mønstre og præferencer at kende på en mere avanceret måde end tidligere, derved skal teknologien være i stand til at frasortere selv den mest udspekulerede form for uønsket e-post.

Det nye spam-filer skal angivelig identificere og blokere post, som er specifikt designet til at fremstå som legitime forsendelser, hvilket kan give bedre sikkerhed ved at reducere phishing-mail, der ligger til grund for masser af den internet-kriminalitet, vi ser i dag.

Læs også: Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Algoritmerne bliver ifølge Google skarpere til at finde mails, der giver sig ud for at være fra kendte kilder, som den bank, og til at identificere ondsindet kode eller links til ondsindede websider i dine mails.

Efterligner hjernen

Google har allerede arbejdet med den kunstige neuro-intelligens i netværksteknologien i en del år.

I et blog-indlæg fra 2012 beskriver Google teknologien, som fungerer ved at benytte algoritmer, der bygger på kunstige nervenetværk, der angiveligt kan simulere hjernens processer, ved hele tiden at bygge nye forbindelser mellem 'hjernecellerne'.

Det kan du læse mere om på Googles blog.

Læs også:
Bill Gates: Derfor bør du være bekymret for kunstig intelligens

Her kan vi få store problemer med kunstig intelligens

Google vil udvikle kunstig intelligens med kvantecomputer

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub