Googles nye superkode skal luge ud i din spam-post i Gmail

Avanceret teknologi fra Google skal efterligne hjernens arbejde og derved gøre spam-sorteringen mere intelligent i Gmail.

Artikel top billede

"The mail you want, not the spam you don't"

Sådan lyder overskriften på et blog-indlæg fra Google, der forklarer om søgefirmaets algoritmer til at sortere spam mail fra de beskeder, som du gerne vil have i indbakken på din Gmail-konto.

Blokeringen af spam-post er generelt blevet ganske udmærket på mange email-tjenester, men hundrede procent træfsikker er den ikke.

Men nu beretter Google, at virksomheden er begyndt at benytte et nyt system, der skal give højere præcision, når det handler om at identificere de irriterende spam mængder, før de lander i indbakken.

Den nye teknologi som selskabet allarede har integreret i sin Gmail-tjeneste består af intet mindre end et kunstigt 'nervenetværk'.

Det vil sige en form for kunstig intelligens, der har hentet inspiration i den menneskelige hjernes virkemåde.

Opdager udspekuleret spam

Systemet skal ifølge søgegiganten lære brugerens mønstre og præferencer at kende på en mere avanceret måde end tidligere, derved skal teknologien være i stand til at frasortere selv den mest udspekulerede form for uønsket e-post.

Det nye spam-filer skal angivelig identificere og blokere post, som er specifikt designet til at fremstå som legitime forsendelser, hvilket kan give bedre sikkerhed ved at reducere phishing-mail, der ligger til grund for masser af den internet-kriminalitet, vi ser i dag.

Læs også: Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Algoritmerne bliver ifølge Google skarpere til at finde mails, der giver sig ud for at være fra kendte kilder, som den bank, og til at identificere ondsindet kode eller links til ondsindede websider i dine mails.

Efterligner hjernen

Google har allerede arbejdet med den kunstige neuro-intelligens i netværksteknologien i en del år.

I et blog-indlæg fra 2012 beskriver Google teknologien, som fungerer ved at benytte algoritmer, der bygger på kunstige nervenetværk, der angiveligt kan simulere hjernens processer, ved hele tiden at bygge nye forbindelser mellem 'hjernecellerne'.

Det kan du læse mere om på Googles blog.

Læs også:
Bill Gates: Derfor bør du være bekymret for kunstig intelligens

Her kan vi få store problemer med kunstig intelligens

Google vil udvikle kunstig intelligens med kvantecomputer

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S