Artikel top billede

Adobe frigiver en ordentlig omgang sikkerhedslapper

Adobe er ude i et sandt sikkerhedsstormvejr, og nu forsøger grafikgiganten så at lappe koden sammen igen

Adobe har problemer med sikkerheden i en stribe af firmaets populære programmer, og grafikgiganten er i strid modvind i øjeblikket.

Firefox har blandt andet sendt Flash i skammekrogen ved at blokere alle udgaver af programmet som standard.

Og Facebooks sikkerhedschef efterlyser ligefrem en dødsdato for Flash.

Det kan du læse mere om her: Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Her i kølvandet på Microsofts "patch tirsdag", og flere 0-dags sårbarheder afsløret efter Hacking Team lækagen, har Adobe så frigivet kritiske sikkerhedsopdateringer til flere af firmaets centrale privat- og erhvervskunde produkter.

Solid kodelapning

Det er blandt andet rettelser til Adobe Reader, Acrobat, Shockwave Player, AIR og Flash Player.

Og der er tale om en solid omgang kodelapning af Adobe.

Med sikkerhedspakkerne lukkes ikke mindre end 46 unikke sårbarheder i Reader og Acrobat, samt sårbarheder i Flash og Shockwave Player.

Opdateringerne er også relevante for Macintosh og Linux.

Du kan finde flere oplysninger på Adobes webside om sikkerhed.

Læs også:
Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Center for Cybersikkerhed: Sådan kommer du på fode efter ransomware

Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere