Adobe frigiver en ordentlig omgang sikkerhedslapper

Adobe er ude i et sandt sikkerhedsstormvejr, og nu forsøger grafikgiganten så at lappe koden sammen igen

Artikel top billede

Adobe har problemer med sikkerheden i en stribe af firmaets populære programmer, og grafikgiganten er i strid modvind i øjeblikket.

Firefox har blandt andet sendt Flash i skammekrogen ved at blokere alle udgaver af programmet som standard.

Og Facebooks sikkerhedschef efterlyser ligefrem en dødsdato for Flash.

Det kan du læse mere om her: Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Her i kølvandet på Microsofts "patch tirsdag", og flere 0-dags sårbarheder afsløret efter Hacking Team lækagen, har Adobe så frigivet kritiske sikkerhedsopdateringer til flere af firmaets centrale privat- og erhvervskunde produkter.

Solid kodelapning

Det er blandt andet rettelser til Adobe Reader, Acrobat, Shockwave Player, AIR og Flash Player.

Og der er tale om en solid omgang kodelapning af Adobe.

Med sikkerhedspakkerne lukkes ikke mindre end 46 unikke sårbarheder i Reader og Acrobat, samt sårbarheder i Flash og Shockwave Player.

Opdateringerne er også relevante for Macintosh og Linux.

Du kan finde flere oplysninger på Adobes webside om sikkerhed.

Læs også:
Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Center for Cybersikkerhed: Sådan kommer du på fode efter ransomware

Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job