Adobe frigiver en ordentlig omgang sikkerhedslapper

Adobe er ude i et sandt sikkerhedsstormvejr, og nu forsøger grafikgiganten så at lappe koden sammen igen

Artikel top billede

Adobe har problemer med sikkerheden i en stribe af firmaets populære programmer, og grafikgiganten er i strid modvind i øjeblikket.

Firefox har blandt andet sendt Flash i skammekrogen ved at blokere alle udgaver af programmet som standard.

Og Facebooks sikkerhedschef efterlyser ligefrem en dødsdato for Flash.

Det kan du læse mere om her: Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Her i kølvandet på Microsofts "patch tirsdag", og flere 0-dags sårbarheder afsløret efter Hacking Team lækagen, har Adobe så frigivet kritiske sikkerhedsopdateringer til flere af firmaets centrale privat- og erhvervskunde produkter.

Solid kodelapning

Det er blandt andet rettelser til Adobe Reader, Acrobat, Shockwave Player, AIR og Flash Player.

Og der er tale om en solid omgang kodelapning af Adobe.

Med sikkerhedspakkerne lukkes ikke mindre end 46 unikke sårbarheder i Reader og Acrobat, samt sårbarheder i Flash og Shockwave Player.

Opdateringerne er også relevante for Macintosh og Linux.

Du kan finde flere oplysninger på Adobes webside om sikkerhed.

Læs også:
Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Center for Cybersikkerhed: Sådan kommer du på fode efter ransomware

Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S