Adobe frigiver en ordentlig omgang sikkerhedslapper

Adobe er ude i et sandt sikkerhedsstormvejr, og nu forsøger grafikgiganten så at lappe koden sammen igen

Artikel top billede

Adobe har problemer med sikkerheden i en stribe af firmaets populære programmer, og grafikgiganten er i strid modvind i øjeblikket.

Firefox har blandt andet sendt Flash i skammekrogen ved at blokere alle udgaver af programmet som standard.

Og Facebooks sikkerhedschef efterlyser ligefrem en dødsdato for Flash.

Det kan du læse mere om her: Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Her i kølvandet på Microsofts "patch tirsdag", og flere 0-dags sårbarheder afsløret efter Hacking Team lækagen, har Adobe så frigivet kritiske sikkerhedsopdateringer til flere af firmaets centrale privat- og erhvervskunde produkter.

Solid kodelapning

Det er blandt andet rettelser til Adobe Reader, Acrobat, Shockwave Player, AIR og Flash Player.

Og der er tale om en solid omgang kodelapning af Adobe.

Med sikkerhedspakkerne lukkes ikke mindre end 46 unikke sårbarheder i Reader og Acrobat, samt sårbarheder i Flash og Shockwave Player.

Opdateringerne er også relevante for Macintosh og Linux.

Du kan finde flere oplysninger på Adobes webside om sikkerhed.

Læs også:
Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Center for Cybersikkerhed: Sådan kommer du på fode efter ransomware

Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS