Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Adobes Flash-teknologi har det svært, og fremtiden ser ikke lysere ud. Nu spærres Flash i Firefox, og Facebook-chef vil have en dødsdato for programmet.

Artikel top billede

Dump: Twitter.

Adobes Flash-teknologi har i mange år spillet en vigtig rolle i forbindelse med at præsentere aktivt- og medieindhold på nettet.

Samtidig har teknologien dog haft det rigtig svært med sikkerheden, og Flash er ligefrem blevet 'kåret' til at være et af de mest usikre programmer i din browser.

Senest blev Faaborg-Midtfyn Kommune inficeret af ransomware på grund af sårbarheder i blandt andet Flash.

Den historie kan du læse her: Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Men nu ser det altså ud til, at tiden er ved at rinde ud for den gamle kode fra Adobe.

Farvel til Flash

I 2010 gjorde Apple det klart, at iOS ikke ville understøtte programmet, og et par år senere annoncerede Adobe, at firmaet ikke ville fortsætte udviklingen af Flash i mobiludgaver.

Læs mere: Adobe stopper udvikling af mobil Flash Player

Derved er Flash helt erstattet af andre teknologier på mobiler og tabletter, men altså ikke i browseren.

Men nu langer både Mozilla-folkene, der står bag Firefox og Facebook ud efter teknologien - og det er der en helt speciel grund til.

Det kan man blandt andet læse på Mark Schmidts Twitter-konto. Han er chef for Firefox-support hos Mozilla.

Her beklager han sig over, at der flere dag i træk er flere aktive og kritiske sårbarheder i Flash.

Og så pludselig Mozilla nok af Flash.

Indtil nu har Mozilla været gode til at blokere ældre udgaver af Flash og i forbindelse med Hacking Team-skandalen, der brød ud i sidste uge blev alle udgaver, undtagen den nyeste, blokeret i Firefox.

Men nu ryger den nyeste version 18.0.0.203 altså også med i købet på grund af den dårlige sikkerhed, kan man læse på Mark Schmidts Twitter.

Du kan læse mere om Hacking Team her: Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Det er dog ikke tale om en permanent udelukkelse, for Flash er kun bandlyst indtil, Adobe kommer med en opdatering, der ikke er fuld af sårbarheder, der misbruges aktivt, lyder det fra Firefox-folket.

Facebooks sikkerhedschef: Sæt en dødsdag
Mozilla er ikke det eneste firma, der har fået Adobes medieafspiller galt i halsen i den sidste tid.

Det samme har Facebooks sikkerhedsboss, der hedder Alex Stamos.

På Twitter skriver han, at Adobe bør fastsætte en dødsdato for Flash-platformen, og at samtlige browsere bør klippe forbindelsen til Flash i samme ombæring.

Adobe fortæller om firmaets opdateringer her.

Læs også:
Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Center for Cybersikkerhed: Sådan kommer du på fode efter ransomware

Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos