Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Adobes Flash-teknologi har det svært, og fremtiden ser ikke lysere ud. Nu spærres Flash i Firefox, og Facebook-chef vil have en dødsdato for programmet.

Artikel top billede

Dump: Twitter.

Adobes Flash-teknologi har i mange år spillet en vigtig rolle i forbindelse med at præsentere aktivt- og medieindhold på nettet.

Samtidig har teknologien dog haft det rigtig svært med sikkerheden, og Flash er ligefrem blevet 'kåret' til at være et af de mest usikre programmer i din browser.

Senest blev Faaborg-Midtfyn Kommune inficeret af ransomware på grund af sårbarheder i blandt andet Flash.

Den historie kan du læse her: Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Men nu ser det altså ud til, at tiden er ved at rinde ud for den gamle kode fra Adobe.

Farvel til Flash

I 2010 gjorde Apple det klart, at iOS ikke ville understøtte programmet, og et par år senere annoncerede Adobe, at firmaet ikke ville fortsætte udviklingen af Flash i mobiludgaver.

Læs mere: Adobe stopper udvikling af mobil Flash Player

Derved er Flash helt erstattet af andre teknologier på mobiler og tabletter, men altså ikke i browseren.

Men nu langer både Mozilla-folkene, der står bag Firefox og Facebook ud efter teknologien - og det er der en helt speciel grund til.

Det kan man blandt andet læse på Mark Schmidts Twitter-konto. Han er chef for Firefox-support hos Mozilla.

Her beklager han sig over, at der flere dag i træk er flere aktive og kritiske sårbarheder i Flash.

Og så pludselig Mozilla nok af Flash.

Indtil nu har Mozilla været gode til at blokere ældre udgaver af Flash og i forbindelse med Hacking Team-skandalen, der brød ud i sidste uge blev alle udgaver, undtagen den nyeste, blokeret i Firefox.

Men nu ryger den nyeste version 18.0.0.203 altså også med i købet på grund af den dårlige sikkerhed, kan man læse på Mark Schmidts Twitter.

Du kan læse mere om Hacking Team her: Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Det er dog ikke tale om en permanent udelukkelse, for Flash er kun bandlyst indtil, Adobe kommer med en opdatering, der ikke er fuld af sårbarheder, der misbruges aktivt, lyder det fra Firefox-folket.

Facebooks sikkerhedschef: Sæt en dødsdag
Mozilla er ikke det eneste firma, der har fået Adobes medieafspiller galt i halsen i den sidste tid.

Det samme har Facebooks sikkerhedsboss, der hedder Alex Stamos.

På Twitter skriver han, at Adobe bør fastsætte en dødsdato for Flash-platformen, og at samtlige browsere bør klippe forbindelsen til Flash i samme ombæring.

Adobe fortæller om firmaets opdateringer her.

Læs også:
Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Center for Cybersikkerhed: Sådan kommer du på fode efter ransomware

Stort data-læk afslører hemmelige it-sårbarheder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S