Microsoft: Nu stiger priserne på Office og CRM

Efter sommerferien vil priserne på Office 365 og CRM online blive sat op. Her kan du se, hvor meget du kommer til at betale ekstra.

Artikel top billede

I starten af juli fortalte Microsoft, at priserne på firmaets cloud-tjeneste blev forhøjet med 13 procent på grund af dollarkursen.

Nu fortæller Redmond-giganten så, at der er flere prisstigninger på vej.

Microsoft bekræfter således, at både Office 365 og CRM Online bliver mere kostbare fra den 1. august 2015.

Prisstigningerne på listepriser bliver således:

- Alle Office 365 online-services undtagen Office 365 E3 og E4 stiger med ti procent.

- Office 365 E3 og E4 stiger med otte procent.

- CRM Online stiger med ti procent. Prisstigningen gælder kun online-udgaven, ikke den traditionelle CRM-software.

Det beretter Jakob Højbjerg Weisz, PR manager i Microsoft i en mail til Computerworld.

Der er forskel på priserne

Hvor han også tilføjer:

"Dette betyder ikke, at de endelige priser i alle tilfælde bliver som anført ovenfor, da de er anbefalede priser/listepriser. Den enkelte partner, der sælger servicen, vil fastsætte prisen i forhold til den samlede servicepakke, som kunden modtager," lyder det fra Jakob Højbjerg Weisz.

Med hensyn til begrundelsen for prisstigningerne har Microsoft ikke lyst til at tilføje yderligere, men Microsoft-manden henviser i stedet til de udtalelser, som firmaet gav, da Azure-stigningen blev kendt.

Her beretter kodefabrikken, at det primært handler om en høj dollarkurs.

Det kan du læse mere om her: Dyre dollar tvinger Microsoft til at hæve prisen på Azure

Tidligere på året fik den stærke dollar også konsekvenser på pc-markedet, hvor priserne fik et mærkbart nøk opad.

Læs også:
Microsofts nye Office-apps til Windows 10: Sådan fungerer softwaren

Microsofts Office 2016 tager form: Her er de nye funktioner

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job