Dollaren stiger helt vildt - prisstigninger på vej til it-kunderne

Den stigende dollarkurs smitter voldsomt af på priserne for mange it-varer. Regningen ender hos kunderne.

Artikel top billede

Det seneste år er kursen på amerikanske dollar steget med mere end 30 procent. Det gør det markant dyrere for danske kunder at købe både hardware, software og en stribe andre it-ydelser.

Dollaren er den mest populære valuta, når indkøb hos de globale producenter skal afregnes. Så når kursen på dollar ryger i vejret, bliver den enkelte vare tilsvarende dyrere.

Så sent som i sidste uge tog Apple konsekvensen af den stigende dollarkurs og hævede sine europæiske onlinepriser med omkring ti procent.

Men den dyre dollar er ikke kun et problem for Apples kunder. Også salget af it til erhvervslivet er presset af den stigende dollarkurs, og både blandt producenter, distributører og forhandlere er der enighed om, at regningen for dollarens himmelflugt i langt de fleste tilfælde ender hos kunderne.

"Alle led i denne her kæde bliver påvirket, men i sidste ende er det kunden, der betaler," lyder det fra områdedirektør Morten Grønnebæk fra KMD, der er en af Danmarks største it-leverandører.

Det er de færreste i branchen, som har lyst til at tale højt om priser og sætte tal på, hvor meget den stigende dollar koster kunderne.

Flere producenter, som Computerworld har talt med, ønsker ikke at udtale sig. Frygten er, at for meget opmærksomhed om emnet kan få kunderne til at udskyde planlagte indkøb eller helt aflyse deres ordrer.

Prisaftaler kan ramme leverandøren

Men de internationale it-leverandører kan også selv komme i klemme. Det sker, hvis en kunde har fået en specialpris - såkaldte bids - i danske kroner, og dollarkursen så stiger inden ordren bliver leveret. Det problem rammer både hardware- og softwareproducenter.

En kilde i branchen fortæller, at det især er dollarkursens udvikling det seneste halve år, der har givet producenter og andre leverandører problemer.

"Der, hvor vi typisk kommer i klemme, er, når tingene bliver dyrere. Det har gjort ondt i Q4 (fjerde kvartal 2014, red.), hvor dollaren har taget et voldsomt spring. Hvis en virksomhed overvejer, om man skal gennemføre en investering, og så priserne pludselig stiger fem eller ti procent over en weekend, så er der nogle kunder, der vælger at udskyde deres investeringer," siger kilden.

Hos KMD bekræfter Morten Grønnebæk, at voldsomme udsving i valutakurserne er en indbygget risiko i en it-forretning. Frygten er, at en permanent høj dollarkurs kan få virksomhederne til at blive mere tilbageholdende med at købe ind.

"Vi er da kede af udsvingene, ligesom alle andre er det. Der er ingen tvivl om, at vi bærer vores del af regningen for det her. Men det er jo også udtryk for at verdensøkonomien igen er på vej fremad og det er jo positivt i det lange løb," siger Morten Grønnebæk.

"Vi kan ikke se det endnu på vores salgstal, men hvis dollaren fortsætter sin himmelflugt, vil jeg da ikke udelukke at det vil få en betydning," siger han.

Han fortæller, at KMD løbende justerer sine priser på hardware og software. Der sker typisk med et interval på mellem en til to uger. Mulighederne for at skrue på priserne er forskellige afhængigt af hvilken aftale KMD har med den enkelte kunder, fortæller han.

Læs også:

Masser af arbejde: USA mangler en halv million it-folk

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Jyske Bank

Mainframe-specialist med DevOps-mindset

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S