Så længe er der support på Windows 10

Microsoft har allerede sat en udløbsdato på Windows 10-koden.

Artikel top billede

Rettidig omhu kan man vel med rette kalde det.

Microsoft arbejder stadig med at få de sidste hjørnes slebet af på den næste udgave af Windows, kaldet Windows 10.

Styresystemet kommer først i næste uge den 29. juli.

På trods af at systemet ikke er blevet lanceret endnu, så er skriver Microsoft på sin webside, hvornår supporten på det kommende system løber ud i sandet.

Ti år er standard

Windows lifecycle fact sheet, der er en oversigt over styresystemer og udløb af support, kan man nu læse, at Redmond-giganten vil komme med sikkerhedsopdateringer til Windows 10 frem til den 14. oktober 2025.

Med andre kan du forvente opdateringer i ti år, som det også har været gældende for Microsofts øvrige operativsystemer som Windows 7 og 8.

Til Windows XP er der faktisk kommet sikkerhedsopdateringer i næsten 13 år.

Du kan også finde oversigten her.

Læs også:
Det her er den endelige Windows 10 i RTM-version

Microsoft trækker i dag stikket for antimalware til Windows-veteran

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen