Så længe er der support på Windows 10

Microsoft har allerede sat en udløbsdato på Windows 10-koden.

Artikel top billede

Rettidig omhu kan man vel med rette kalde det.

Microsoft arbejder stadig med at få de sidste hjørnes slebet af på den næste udgave af Windows, kaldet Windows 10.

Styresystemet kommer først i næste uge den 29. juli.

På trods af at systemet ikke er blevet lanceret endnu, så er skriver Microsoft på sin webside, hvornår supporten på det kommende system løber ud i sandet.

Ti år er standard

Windows lifecycle fact sheet, der er en oversigt over styresystemer og udløb af support, kan man nu læse, at Redmond-giganten vil komme med sikkerhedsopdateringer til Windows 10 frem til den 14. oktober 2025.

Med andre kan du forvente opdateringer i ti år, som det også har været gældende for Microsofts øvrige operativsystemer som Windows 7 og 8.

Til Windows XP er der faktisk kommet sikkerhedsopdateringer i næsten 13 år.

Du kan også finde oversigten her.

Læs også:
Det her er den endelige Windows 10 i RTM-version

Microsoft trækker i dag stikket for antimalware til Windows-veteran

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job