Sikkerhedsstyrelsen: Derfor skal du ikke oplade din telefon om natten

På grund af faren for brand bør man kun oplade mobiltelefonen om dagen, og man skal huske at tjekke sine børns opladere, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen.

Artikel top billede

Den svenske myndighed Elsikkerhedsværket har i kølvandet på flere sager om overophede mobilopladere med efterfølgende brandfare nu været ude med en advarsel om mobilopladning.

Advarslen går på, at man kun bør oplade sit elektroniske grej - herunder mobiltelefoner - om dagen, hvor man har grejet under opsyn, så man kan reagere, hvis der skulle opstå en brandfarlig situation.

I Danmark er Sikkerhedsstyrelsen helt på linje med sine svenske kolleger, selvom man i Danmark ikke vil kalde det en decideret advarsel.

"Vi har længe haft den anbefaling, at man kun oplader om dagen, og så er det egentlig underordnet, om der er tale om en mobiltelefon, tablet, pc eller andet elektronisk udstyr," siger fungerende kommunikationschef hos Sikkerhedsstyrelsen, Mette Cramon, til Computerworld.

Svært at reagere fra drømmeland

Hun fortæller, at rådet om opladning i vågen tilstand blandt andet skyldes risikoen for brandfare som følge af en overophedet telefon eller en defekt oplader.

Denne mulige fare kan man have svært ved at reagere på, når man først er ankommet til drømmeland under dynen.

"Mange sover jo nærmest med deres mobiltelefoner, og man bør som udgangspunkt ikke lade op, hvis eksempelvis en mobiltelefon ligger på brandbare underlag som puder, tæppe og senge," siger Mette Cramon fra Sikkerhedsstyrelsen.

Hun forklarer, at der ved brande som følge af defekte mobilopladere typisk vil opstå risikoen for kulilteforgiftning, snarere end det er selve ilden, der kan skade og ultimativt slå folk ihjel.

Husk dine børns opladere

Statistik fra Beredskabsstyrelsen viser, at it-udstyr som tablets, pc'er og mobiltelefoner er skyld i et begrænset antal brande målt i forhold til eksempelvis affaldscontainere og skorstene.

Ud af de i alt omkring 140.000 årlige danske brande, tegner it-udstyr som tablets, pc'er og mobiltelefoner sig for cirka 50 brande.

En sammentælling med kategorien 'elektroniske brugsgenstande' får antallet af brande med udgangspunkt i elektronik op på lige omkring 1.200 ud af de cirka 140.000 årlige brande.

Så varme mobiltelefoner og deslige er altså langtfra den største kilde til, at der kan opstå brand på hjemmefronten.

Alligevel fastholder Sikkerhedsstyrelsen sin anbefaling om at lade elektronisk udstyr som mobilen op om natten.

"Samtidig bør man bruge sin sunde fornuft og kigge sine opladere grundigt igennem for eventuelle lækager. Mange børn har efterhånden også fået deres egne opladere, og derfor bør forældre nok også holde et vågent øje med deres børn opladere."

Læs også:

Lenovo tilbagekalder strømstik på grund af brandfare: Har du et liggende?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job