Sikkerhedsstyrelsen: Derfor skal du ikke oplade din telefon om natten

På grund af faren for brand bør man kun oplade mobiltelefonen om dagen, og man skal huske at tjekke sine børns opladere, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen.

Artikel top billede

Den svenske myndighed Elsikkerhedsværket har i kølvandet på flere sager om overophede mobilopladere med efterfølgende brandfare nu været ude med en advarsel om mobilopladning.

Advarslen går på, at man kun bør oplade sit elektroniske grej - herunder mobiltelefoner - om dagen, hvor man har grejet under opsyn, så man kan reagere, hvis der skulle opstå en brandfarlig situation.

I Danmark er Sikkerhedsstyrelsen helt på linje med sine svenske kolleger, selvom man i Danmark ikke vil kalde det en decideret advarsel.

"Vi har længe haft den anbefaling, at man kun oplader om dagen, og så er det egentlig underordnet, om der er tale om en mobiltelefon, tablet, pc eller andet elektronisk udstyr," siger fungerende kommunikationschef hos Sikkerhedsstyrelsen, Mette Cramon, til Computerworld.

Svært at reagere fra drømmeland

Hun fortæller, at rådet om opladning i vågen tilstand blandt andet skyldes risikoen for brandfare som følge af en overophedet telefon eller en defekt oplader.

Denne mulige fare kan man have svært ved at reagere på, når man først er ankommet til drømmeland under dynen.

"Mange sover jo nærmest med deres mobiltelefoner, og man bør som udgangspunkt ikke lade op, hvis eksempelvis en mobiltelefon ligger på brandbare underlag som puder, tæppe og senge," siger Mette Cramon fra Sikkerhedsstyrelsen.

Hun forklarer, at der ved brande som følge af defekte mobilopladere typisk vil opstå risikoen for kulilteforgiftning, snarere end det er selve ilden, der kan skade og ultimativt slå folk ihjel.

Husk dine børns opladere

Statistik fra Beredskabsstyrelsen viser, at it-udstyr som tablets, pc'er og mobiltelefoner er skyld i et begrænset antal brande målt i forhold til eksempelvis affaldscontainere og skorstene.

Ud af de i alt omkring 140.000 årlige danske brande, tegner it-udstyr som tablets, pc'er og mobiltelefoner sig for cirka 50 brande.

En sammentælling med kategorien 'elektroniske brugsgenstande' får antallet af brande med udgangspunkt i elektronik op på lige omkring 1.200 ud af de cirka 140.000 årlige brande.

Så varme mobiltelefoner og deslige er altså langtfra den største kilde til, at der kan opstå brand på hjemmefronten.

Alligevel fastholder Sikkerhedsstyrelsen sin anbefaling om at lade elektronisk udstyr som mobilen op om natten.

"Samtidig bør man bruge sin sunde fornuft og kigge sine opladere grundigt igennem for eventuelle lækager. Mange børn har efterhånden også fået deres egne opladere, og derfor bør forældre nok også holde et vågent øje med deres børn opladere."

Læs også:

Lenovo tilbagekalder strømstik på grund af brandfare: Har du et liggende?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos