Sikkerhedsstyrelsen: Derfor skal du ikke oplade din telefon om natten

På grund af faren for brand bør man kun oplade mobiltelefonen om dagen, og man skal huske at tjekke sine børns opladere, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen.

Artikel top billede

Den svenske myndighed Elsikkerhedsværket har i kølvandet på flere sager om overophede mobilopladere med efterfølgende brandfare nu været ude med en advarsel om mobilopladning.

Advarslen går på, at man kun bør oplade sit elektroniske grej - herunder mobiltelefoner - om dagen, hvor man har grejet under opsyn, så man kan reagere, hvis der skulle opstå en brandfarlig situation.

I Danmark er Sikkerhedsstyrelsen helt på linje med sine svenske kolleger, selvom man i Danmark ikke vil kalde det en decideret advarsel.

"Vi har længe haft den anbefaling, at man kun oplader om dagen, og så er det egentlig underordnet, om der er tale om en mobiltelefon, tablet, pc eller andet elektronisk udstyr," siger fungerende kommunikationschef hos Sikkerhedsstyrelsen, Mette Cramon, til Computerworld.

Svært at reagere fra drømmeland

Hun fortæller, at rådet om opladning i vågen tilstand blandt andet skyldes risikoen for brandfare som følge af en overophedet telefon eller en defekt oplader.

Denne mulige fare kan man have svært ved at reagere på, når man først er ankommet til drømmeland under dynen.

"Mange sover jo nærmest med deres mobiltelefoner, og man bør som udgangspunkt ikke lade op, hvis eksempelvis en mobiltelefon ligger på brandbare underlag som puder, tæppe og senge," siger Mette Cramon fra Sikkerhedsstyrelsen.

Hun forklarer, at der ved brande som følge af defekte mobilopladere typisk vil opstå risikoen for kulilteforgiftning, snarere end det er selve ilden, der kan skade og ultimativt slå folk ihjel.

Husk dine børns opladere

Statistik fra Beredskabsstyrelsen viser, at it-udstyr som tablets, pc'er og mobiltelefoner er skyld i et begrænset antal brande målt i forhold til eksempelvis affaldscontainere og skorstene.

Ud af de i alt omkring 140.000 årlige danske brande, tegner it-udstyr som tablets, pc'er og mobiltelefoner sig for cirka 50 brande.

En sammentælling med kategorien 'elektroniske brugsgenstande' får antallet af brande med udgangspunkt i elektronik op på lige omkring 1.200 ud af de cirka 140.000 årlige brande.

Så varme mobiltelefoner og deslige er altså langtfra den største kilde til, at der kan opstå brand på hjemmefronten.

Alligevel fastholder Sikkerhedsstyrelsen sin anbefaling om at lade elektronisk udstyr som mobilen op om natten.

"Samtidig bør man bruge sin sunde fornuft og kigge sine opladere grundigt igennem for eventuelle lækager. Mange børn har efterhånden også fået deres egne opladere, og derfor bør forældre nok også holde et vågent øje med deres børn opladere."

Læs også:

Lenovo tilbagekalder strømstik på grund af brandfare: Har du et liggende?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen