IBM klar til at masseansætte 1.000 nye medarbejdere

Efter massive nedskæringer i medarbejderstaben er IBM nu klar til at hyre 1.000 nye softwaredesignere.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

It-giganten IBM har haft nogle svære år i en it-branche, hvor nye vinde blæser ind over markedet og ændrer spillereglerne.

IBM er derfor på linje med de øvrige it-giganter i gang med en markant omstillingsproces.

Alene i 2014 skrumpede IBM's globale medarbejderstab med 51.600 medarbejdere, så der ialt var 379.592 ansatte i selskabet - 12 procent mindre end året før.

IBM ansætter dog også løbende nye folk, og nu er selskabet klar til at stor-hyre softwaredesignere.

Det skriver Computerworlds kolleger på det amerikanske Networkworld.

Derfor har IBM brug for designere

Helt konkret regner IBM med at skulle ansætte 1.000 nye softwaredesignere over de kommende seks år.

IBM's general manager of design, Phil Gilbert, har på en konference i USA fortalt om IBM's ønske om at skabe en bedre designkultur.

"Vi ønsker at bringe design ind i alt, vi gør," udtaler Phil Gilbert og forklarer, at det blandt andet betyder, at selskabet vil ansætte 1.000 nye designere over de kommende seks år.

Heraf venter han, at at to ud af tre vil være nyuddannede kandidater, skriver Networkworld.

Samtidig har IBM nu etableret en decideret 'design camp' i Austin i Texas og designer-afdelinger rundt omkring i verden - ligesom IBM også har formaliseret designernes mulige karrierevej i selskabet.

IBM's satsning hænger fint sammen med den generelle tendens i it-branchen, hvor der er kommet et øget fokus på design og brugervenlighed i de senere år.

Phil Gilbert forklarer, at "ingen ønsker en elendig brugeroplevelse," og at reelle forbedringer kræver en bevidst beslutning om, at man ikke længere vil sende produkter på markedet, der ikke skaber glæde hos brugerne.

En del af IBM's satsning på et bedre softwaredesign kan allerede ses i de nuværende produkter.

Eksempel vi har vi tidligere set nærmere på Verse - IBM's bud på en moderne email-løsning. Læs mere om den her.

Læs også:

IBM har sagt farvel til 51.600 medarbejdere i 2014 - og flere kan være på vej

Årsregnskab: Presset IBM står overfor én afgørende udfordring

Mød IBM's Verse: Email-løsningen der skal stoppe kaos i indbakken

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse