IBM klar til at masseansætte 1.000 nye medarbejdere

Efter massive nedskæringer i medarbejderstaben er IBM nu klar til at hyre 1.000 nye softwaredesignere.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

It-giganten IBM har haft nogle svære år i en it-branche, hvor nye vinde blæser ind over markedet og ændrer spillereglerne.

IBM er derfor på linje med de øvrige it-giganter i gang med en markant omstillingsproces.

Alene i 2014 skrumpede IBM's globale medarbejderstab med 51.600 medarbejdere, så der ialt var 379.592 ansatte i selskabet - 12 procent mindre end året før.

IBM ansætter dog også løbende nye folk, og nu er selskabet klar til at stor-hyre softwaredesignere.

Det skriver Computerworlds kolleger på det amerikanske Networkworld.

Derfor har IBM brug for designere

Helt konkret regner IBM med at skulle ansætte 1.000 nye softwaredesignere over de kommende seks år.

IBM's general manager of design, Phil Gilbert, har på en konference i USA fortalt om IBM's ønske om at skabe en bedre designkultur.

"Vi ønsker at bringe design ind i alt, vi gør," udtaler Phil Gilbert og forklarer, at det blandt andet betyder, at selskabet vil ansætte 1.000 nye designere over de kommende seks år.

Heraf venter han, at at to ud af tre vil være nyuddannede kandidater, skriver Networkworld.

Samtidig har IBM nu etableret en decideret 'design camp' i Austin i Texas og designer-afdelinger rundt omkring i verden - ligesom IBM også har formaliseret designernes mulige karrierevej i selskabet.

IBM's satsning hænger fint sammen med den generelle tendens i it-branchen, hvor der er kommet et øget fokus på design og brugervenlighed i de senere år.

Phil Gilbert forklarer, at "ingen ønsker en elendig brugeroplevelse," og at reelle forbedringer kræver en bevidst beslutning om, at man ikke længere vil sende produkter på markedet, der ikke skaber glæde hos brugerne.

En del af IBM's satsning på et bedre softwaredesign kan allerede ses i de nuværende produkter.

Eksempel vi har vi tidligere set nærmere på Verse - IBM's bud på en moderne email-løsning. Læs mere om den her.

Læs også:

IBM har sagt farvel til 51.600 medarbejdere i 2014 - og flere kan være på vej

Årsregnskab: Presset IBM står overfor én afgørende udfordring

Mød IBM's Verse: Email-løsningen der skal stoppe kaos i indbakken

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland