IBM klar til at masseansætte 1.000 nye medarbejdere

Efter massive nedskæringer i medarbejderstaben er IBM nu klar til at hyre 1.000 nye softwaredesignere.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

It-giganten IBM har haft nogle svære år i en it-branche, hvor nye vinde blæser ind over markedet og ændrer spillereglerne.

IBM er derfor på linje med de øvrige it-giganter i gang med en markant omstillingsproces.

Alene i 2014 skrumpede IBM's globale medarbejderstab med 51.600 medarbejdere, så der ialt var 379.592 ansatte i selskabet - 12 procent mindre end året før.

IBM ansætter dog også løbende nye folk, og nu er selskabet klar til at stor-hyre softwaredesignere.

Det skriver Computerworlds kolleger på det amerikanske Networkworld.

Derfor har IBM brug for designere

Helt konkret regner IBM med at skulle ansætte 1.000 nye softwaredesignere over de kommende seks år.

IBM's general manager of design, Phil Gilbert, har på en konference i USA fortalt om IBM's ønske om at skabe en bedre designkultur.

"Vi ønsker at bringe design ind i alt, vi gør," udtaler Phil Gilbert og forklarer, at det blandt andet betyder, at selskabet vil ansætte 1.000 nye designere over de kommende seks år.

Heraf venter han, at at to ud af tre vil være nyuddannede kandidater, skriver Networkworld.

Samtidig har IBM nu etableret en decideret 'design camp' i Austin i Texas og designer-afdelinger rundt omkring i verden - ligesom IBM også har formaliseret designernes mulige karrierevej i selskabet.

IBM's satsning hænger fint sammen med den generelle tendens i it-branchen, hvor der er kommet et øget fokus på design og brugervenlighed i de senere år.

Phil Gilbert forklarer, at "ingen ønsker en elendig brugeroplevelse," og at reelle forbedringer kræver en bevidst beslutning om, at man ikke længere vil sende produkter på markedet, der ikke skaber glæde hos brugerne.

En del af IBM's satsning på et bedre softwaredesign kan allerede ses i de nuværende produkter.

Eksempel vi har vi tidligere set nærmere på Verse - IBM's bud på en moderne email-løsning. Læs mere om den her.

Læs også:

IBM har sagt farvel til 51.600 medarbejdere i 2014 - og flere kan være på vej

Årsregnskab: Presset IBM står overfor én afgørende udfordring

Mød IBM's Verse: Email-løsningen der skal stoppe kaos i indbakken

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S