Samsung i alvorlige smartphone-problemer: Sælger slet ikke nok

Sydkoreanske Samsung er ramt af en alvorlig krise - også selvom selskabet fortsætter med at spytte smartphones ud på markedet.

Artikel top billede

Samsungs netop offentliggjorte kvartalsregnskab afslører, at indtjeningen er faldet med otte procent i det seneste kvartal.

Endnu værre står det til med mobildivisionen i Samsung, der oplevede et fald på hele 38 procent i kvartalet - også selvom Samsung er aktuel med topmodellerne Samsung S6 og S6 Edge.

Det skriver blandt andre nyhedsbureauerne AP og Reuters.

Selvom Samsung har nye produkter på vej og derfor håber at kunne forbedre salget i det kommende kvartal, så peger analytikere på, at en ny iPhone-lancering kan spænde ben for den plan med de dyreste smartphone-produkter, mens Samsung også presses i den lavere del af markedet af eksempelvis Huawei.

Læs også: Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Samtidig er det værd at bemærke, at mobildivisionens faldende omsætning har stået på igennem længere tid, og at der i forrige kvartal eksempelvis var tale om et fald på næsten 60 procent.

Samsung er stadig størst

Der er dog også lyspunkter i Samsungs regnskab.

Ifølge Reuters har Samsungs chip-division haft den højeste indtjening siden tredje kvartal 2010, fordi der er så stor efterspørgsel på selskabets hukommelseschips og processorer.

Ifølge analysefirmaet Gartner var Samsung i første kvartal i år stadig verdens største smartphoneproducent med en markedsandel på 24,2 procent - en markedsandel der dog var fem procentpoint højere i samme kvartal sidste år.

Apples markedsandel lød i første kvartal i år på 17,9 procent.

Læs også:

Samsung i krise: Indtjening styrtdykker - kan billige telefoner redde selskabet?

Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Kritisk sårbarhed i 600 millioner Samsung-smartphones]

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect