Samsung i alvorlige smartphone-problemer: Sælger slet ikke nok

Sydkoreanske Samsung er ramt af en alvorlig krise - også selvom selskabet fortsætter med at spytte smartphones ud på markedet.

Artikel top billede

Samsungs netop offentliggjorte kvartalsregnskab afslører, at indtjeningen er faldet med otte procent i det seneste kvartal.

Endnu værre står det til med mobildivisionen i Samsung, der oplevede et fald på hele 38 procent i kvartalet - også selvom Samsung er aktuel med topmodellerne Samsung S6 og S6 Edge.

Det skriver blandt andre nyhedsbureauerne AP og Reuters.

Selvom Samsung har nye produkter på vej og derfor håber at kunne forbedre salget i det kommende kvartal, så peger analytikere på, at en ny iPhone-lancering kan spænde ben for den plan med de dyreste smartphone-produkter, mens Samsung også presses i den lavere del af markedet af eksempelvis Huawei.

Læs også: Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Samtidig er det værd at bemærke, at mobildivisionens faldende omsætning har stået på igennem længere tid, og at der i forrige kvartal eksempelvis var tale om et fald på næsten 60 procent.

Samsung er stadig størst

Der er dog også lyspunkter i Samsungs regnskab.

Ifølge Reuters har Samsungs chip-division haft den højeste indtjening siden tredje kvartal 2010, fordi der er så stor efterspørgsel på selskabets hukommelseschips og processorer.

Ifølge analysefirmaet Gartner var Samsung i første kvartal i år stadig verdens største smartphoneproducent med en markedsandel på 24,2 procent - en markedsandel der dog var fem procentpoint højere i samme kvartal sidste år.

Apples markedsandel lød i første kvartal i år på 17,9 procent.

Læs også:

Samsung i krise: Indtjening styrtdykker - kan billige telefoner redde selskabet?

Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Kritisk sårbarhed i 600 millioner Samsung-smartphones]

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S