Samsung i alvorlige smartphone-problemer: Sælger slet ikke nok

Sydkoreanske Samsung er ramt af en alvorlig krise - også selvom selskabet fortsætter med at spytte smartphones ud på markedet.

Artikel top billede

Samsungs netop offentliggjorte kvartalsregnskab afslører, at indtjeningen er faldet med otte procent i det seneste kvartal.

Endnu værre står det til med mobildivisionen i Samsung, der oplevede et fald på hele 38 procent i kvartalet - også selvom Samsung er aktuel med topmodellerne Samsung S6 og S6 Edge.

Det skriver blandt andre nyhedsbureauerne AP og Reuters.

Selvom Samsung har nye produkter på vej og derfor håber at kunne forbedre salget i det kommende kvartal, så peger analytikere på, at en ny iPhone-lancering kan spænde ben for den plan med de dyreste smartphone-produkter, mens Samsung også presses i den lavere del af markedet af eksempelvis Huawei.

Læs også: Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Samtidig er det værd at bemærke, at mobildivisionens faldende omsætning har stået på igennem længere tid, og at der i forrige kvartal eksempelvis var tale om et fald på næsten 60 procent.

Samsung er stadig størst

Der er dog også lyspunkter i Samsungs regnskab.

Ifølge Reuters har Samsungs chip-division haft den højeste indtjening siden tredje kvartal 2010, fordi der er så stor efterspørgsel på selskabets hukommelseschips og processorer.

Ifølge analysefirmaet Gartner var Samsung i første kvartal i år stadig verdens største smartphoneproducent med en markedsandel på 24,2 procent - en markedsandel der dog var fem procentpoint højere i samme kvartal sidste år.

Apples markedsandel lød i første kvartal i år på 17,9 procent.

Læs også:

Samsung i krise: Indtjening styrtdykker - kan billige telefoner redde selskabet?

Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Kritisk sårbarhed i 600 millioner Samsung-smartphones]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S