Samsung i alvorlige smartphone-problemer: Sælger slet ikke nok

Sydkoreanske Samsung er ramt af en alvorlig krise - også selvom selskabet fortsætter med at spytte smartphones ud på markedet.

Artikel top billede

Samsungs netop offentliggjorte kvartalsregnskab afslører, at indtjeningen er faldet med otte procent i det seneste kvartal.

Endnu værre står det til med mobildivisionen i Samsung, der oplevede et fald på hele 38 procent i kvartalet - også selvom Samsung er aktuel med topmodellerne Samsung S6 og S6 Edge.

Det skriver blandt andre nyhedsbureauerne AP og Reuters.

Selvom Samsung har nye produkter på vej og derfor håber at kunne forbedre salget i det kommende kvartal, så peger analytikere på, at en ny iPhone-lancering kan spænde ben for den plan med de dyreste smartphone-produkter, mens Samsung også presses i den lavere del af markedet af eksempelvis Huawei.

Læs også: Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Samtidig er det værd at bemærke, at mobildivisionens faldende omsætning har stået på igennem længere tid, og at der i forrige kvartal eksempelvis var tale om et fald på næsten 60 procent.

Samsung er stadig størst

Der er dog også lyspunkter i Samsungs regnskab.

Ifølge Reuters har Samsungs chip-division haft den højeste indtjening siden tredje kvartal 2010, fordi der er så stor efterspørgsel på selskabets hukommelseschips og processorer.

Ifølge analysefirmaet Gartner var Samsung i første kvartal i år stadig verdens største smartphoneproducent med en markedsandel på 24,2 procent - en markedsandel der dog var fem procentpoint højere i samme kvartal sidste år.

Apples markedsandel lød i første kvartal i år på 17,9 procent.

Læs også:

Samsung i krise: Indtjening styrtdykker - kan billige telefoner redde selskabet?

Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Kritisk sårbarhed i 600 millioner Samsung-smartphones]

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S