Ventelisten til en OnePlus 2-smartphone vokser hurtigt

OnePlus har lanceret en ny smartphone, OnePlus 2, og efterspørgslen er ganske voldsom.

Artikel top billede

OnePlus One var sidste år en stor succes for det kinesiske firma OnePlus.

Det var en flagskibstelefon med matchende specifikationer på Samsungs S5, men til den halve pris, og folk var vilde med den.

Det var vi ligeledes her på Computerworld, hvor vi gav telefonen mange roser på vejen i anmeldelsen på trods af et middelmådigt kamera og en til tider flimrende forbindelse.

For halvanden uge siden lancerede OnePlus så den nye model, OnePlus 2. En telefon med ligeledes vanvittige specifikationer prisen taget i betragtning: 2.499 - 2.999 kroner for, hvad andre producenter mere eller mindre tager 5.000 kroner for.

Igen kræver det en invitation, før du kan få lov til at købe den. Og denne gang er telefonen så eftertragtet, at over 2,2 millioner på dette tidspunkt har været inde og skrive sig på ventelisten til telefonen.

Stor interesse - Stor telefon
Selvom man selvfølgelig ikke kan omregne 2,2 millioner på en venteliste til 2,2 millioner solgte enheder, så er den store venteliste en flot milepæl for OnePlus.

Mange fandt invitationssystemet på OnePlus One generende, og koder blev fra tid til anden solgt for flere hundrede kroner på diverse auktionssider - alene fordi det var svært at få telefonen i starten.

Det blev nemmere med tiden, og nu kan du købe OnePlus One uden invitation. Man kan håbe, at det samme sker for OnePlus 2, men hurtigere end ved OnePlus One.

OnePlus 2 ser ud til at blive en spændende og stærk telefon på 5,5 tommer - en stor basse for mange.

Du kan her læse om telefonen, og den amerikanske YouTube-blogger, Marques Brownlee har allerede haft den i hænderne.

Læs også: Prisbomber: Er tiden løbet fra smartphones til 5.000-6.000 kroner?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo