Hackere slår til mod internettets ICANN: Snupper brugernes adgangskoder

Alle brugere af ICANN.org skal ændre adgangskode med det samme, da hackere har fået fingrene i brugernes oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Et af internettets helt centrale styringsorganer, ICANN, har været udsat for et hackerangreb.

ICANN har netop udsendt en meddelelse, hvor organisationen skriver, at den har grund til at tro, at brugernavne/email-adresser og krypterede adgangskoder fra ICANN.org er blevet stjålet inden for den seneste uge.

ICANN - Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - står blandt andet for kontrollen med og tildelingen af forskellige domænenavne og IP-adresserne.

Selvom der ifølge ICANN ikke er tegn på, at tyven(e) har tilgået de ramte brugerkonti eller selve ICANN's it-systemer, så lyder meldingen alligevel, at alle brugere skal ændre deres adgangskoder til ICANN.org.

"Det er ikke let at lave 'reverse' af de krypterede adgangskoder (hashes), men som en sikkerhedsforanstaltning kræver vi, at alle brugere nulstiller deres adgangskode."

"Hvis du har brugt den samme adgangskode til andre websider eller tjenester, er det vigtigt, at du med det samme ændrer adgangskoden på de websider eller tjenester," skriver ICANN videre.

Det er næppe en tilfældighed, at ICANN er blevet ramt af et angreb.

Som et af internet-systemets absolut vigtigste organer er det en skalp, der formentlig er en del it-kriminelle, der kan have en interesse i at gå efter.

Læs også:

Fordele og ulemper: Sådan skal du takle de nye domænenavne

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S