Hackere slår til mod internettets ICANN: Snupper brugernes adgangskoder

Alle brugere af ICANN.org skal ændre adgangskode med det samme, da hackere har fået fingrene i brugernes oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Et af internettets helt centrale styringsorganer, ICANN, har været udsat for et hackerangreb.

ICANN har netop udsendt en meddelelse, hvor organisationen skriver, at den har grund til at tro, at brugernavne/email-adresser og krypterede adgangskoder fra ICANN.org er blevet stjålet inden for den seneste uge.

ICANN - Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - står blandt andet for kontrollen med og tildelingen af forskellige domænenavne og IP-adresserne.

Selvom der ifølge ICANN ikke er tegn på, at tyven(e) har tilgået de ramte brugerkonti eller selve ICANN's it-systemer, så lyder meldingen alligevel, at alle brugere skal ændre deres adgangskoder til ICANN.org.

"Det er ikke let at lave 'reverse' af de krypterede adgangskoder (hashes), men som en sikkerhedsforanstaltning kræver vi, at alle brugere nulstiller deres adgangskode."

"Hvis du har brugt den samme adgangskode til andre websider eller tjenester, er det vigtigt, at du med det samme ændrer adgangskoden på de websider eller tjenester," skriver ICANN videre.

Det er næppe en tilfældighed, at ICANN er blevet ramt af et angreb.

Som et af internet-systemets absolut vigtigste organer er det en skalp, der formentlig er en del it-kriminelle, der kan have en interesse i at gå efter.

Læs også:

Fordele og ulemper: Sådan skal du takle de nye domænenavne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S