Windows RT-bruger? Disse funktioner får du i pseudo-windows 10 - og disse funktioner må du undvære

Hvis der stadig er nogle Windows RT-brugere derude: I kan se frem til en opdatering til jeres Windows 8,1 RT-modeller - men computerne bliver ikke opdateret til Windows 10

Artikel top billede

Der er snart nyt på vej, hvis du har en Windows RT-computer: Microsoft kommer med en større efterårs-opdatering til det efterladte og relativt ubrugelige styresystem.

Men det er ikke en opdatering til Windows 10.

Du bliver stadig i Windows RT 8.1 (kommer til at hedde RT 8.1 Update 3), men du får en ny startmenu, der minder mere om den fra Windows 10.

Samtidig kommer der også en forbedret låseskærm, men forvent ikke meget mere end det.

Ligeledes vil startmenuen ikke være den samme som i Windows 10, men vil være bygget oven på det UI-system kaldet DirectUI - det samme som startskærmen er bygget på i Windows 8.

Mange havde dog nok også håbet på, at RT kunne vågne lidt op igen, når nu Windows Store bliver fyldt med Universal Apps - apps som kan virke på både Windows-desktops, tablets, mobiler, HoloLens og Xbox One.

Men Universal Apps kommer ikke til at virke på Windows 8.1 RT.

I stedet vil du stadig kun kunne bruge Windows 8-apps.

Et dødt system
Windows RT var Microsofts forsøg på at lave et letvægtssystem til tablets, men langt hen ad vejen fejlede strategien:

Du kunne ikke installere klassiske win32/.net-programmer, men kun apps fra Windows Store, og der kom aldrig rigtig gang i Windows Store, som langt hen ad vejen var fyldt med bloatware og ubrugelige apps.

Samtidig fik Intels Atom-processorer et mindre gennembrud og var gode nok til at give en god Windows-oplevelse, men uden begrænsningerne fra Windows RT på ARM-processorer.

Microsoft selv har selv ikke udviklet et produkt med Windows RT siden Surface 2, og Microsofts nyeste Surface-enhed, Surface 3, har da også en Atom-processor og kan køre den fulde version af Windows 10.

Windows RT 8.1 Update 3 bliver højst sandsynligt den sidste opdatering til RT.

 Læs også: Nekrolog: Så slog Microsoft - tilsyneladende - endelig Windows RT ihjel

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune