Stor oprydning: Kina anholder 15.000 hackere i kæmpe-raid

15.000 kinesere anholdt i kæmpe-raid. Mistænkes for cyber-kriminalitet.

Artikel top billede

Kina, der er kendt for at være hjemsted for mange hackere, har bedyret, at der skal ryddes op på internettet, og landet mener det tilsyneladende alvorligt.

I hvert fald har kinesisk politi i et stort raid anholdt hele 15.000 kinesere, der mistænkes for at være engageret i cyberkriminalitet.

Det kinesiske ministerium for offentlig sikkerhed meddeler, at indsatsen i den kommende tid vil blive forøget.

Ministeriet har indtil videre efterforsket 7.400 internet-relaterede forbrydelser, hedder det. Langt størstedelen af de efterforskede sager har ført til en eller flere anholdelser.

Forbrydelserne tæller hacking, svindel samt hasardspil.

Eksempelvis meddeler ministeriet, at syv af de anholdte i flere tilfælde var lykkedes med at overtage et selskabs website, hvor efter sitet var blevet fyldt med forskellige web-gambling-indhold.

De syv anklages for på denne måde at have misbrugt mere end 2.000 kinesiske virksomheders websites.

I et andet tilfælde sendte de anholdte ifølge de kinesiske myndigheder sms-beskeder til kinesiske mobil-telefoner indeholdende et link, som førte til, at telefonen downloadede malware, som hackerne dernæst kunne anvende til at overtage kontrollen med de pågældende telefoner.

Det udnyttede de til at stjæle eksempelvis bank-oplysninger og lignende.

Kina er verdens største internetland med 668 millioner internet-brugere. Samtidig er landet kendt for at være hjemsted for mange hackere.

Ifølge de kinesiske myndigheder er der i de senere år især sket en stigning inden for mobil-relateret malware.

Alene landets størrelse gør, at et angreb eller en virus hurtigt kan vokse sig kæmpestor.

Kina har sideløbende med offensiven mod hackerne også iværksat en kampagne mod det, som betegnes som 'skadelig og fornærmende' indhold på nettet.

Det tæller eksempelvis våben-relateret vold, pornografi og gambling.

De kinesiske myndigheder meddeler, at de for tiden er i gang med at gennemse 66.000 websites med henblik på at fjerne 'skadelig og fornærmende' indhold.

Læs også:

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Her er de kinesiske stats-hackeres yndlingsmål

Heftigt DDoS-angreb: 2,6 milliarder hits i timen rammer cloud-tjenester

Aktie-hackerbande scorede 675 millioner kroner på nyhedsovervågning

NSA anklager Kina: I har hacket vores virksomheder 600 gange

Huaweis konstante problem: Er det et spion-firma eller ej?

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse