Nu har vi så fået Windows 10 - men drømmen om et nyt pc-boom krakelerer

Windows 10 kommer ikke til at sætte fut i salget af pc'er her i 2015.

Artikel top billede

Når en ny Windows-version er på trapperne, ses det typisk, at pc-salget går noget i stå forud for lanceringen.

Sådan var det også i andet kvartal i år, hvor pc-salget faldt 11,8 procent i forhold til det tilsvarende kvartal sidste år, har IDC tidligere udtalt.

Det kan du læse mere om her Windows 10 får hele pc-markedet til at skrumpe - men der er ingen grund til uro.

Det helt store spørgsmål er imidlertid, hvordan pc-salget kommer til at se ud her i andet halvår 2015 - nu hvor Windows 10 rent faktisk er lanceret.

Den typiske tendens vil være, at salget så igen tager fart, når der nu er noget nyt og spændende at præsentere i butikkerne.

Pc-salget er dog slet ikke, hvad det var for blot få år siden, før vi fik de mange smartphones og tablets, og det ser heller ikke umiddelbart ud til, at Windows 10 vil få den store effekt på salget her i andet halvår 2015.

Her er forventingerne

Seneste vurdering fra ABI Research lyder, at der på globalt plan vil blive sendt 165 millioner bærbare pc'er ud i butikkerne i hele 2015.

Det er stort set samme niveau som i 2014, hvor der som bekendt ikke kom noget nyt Windows til at booste pc-salget.

"Lanceringen af Windows 10 i 2H 2015 har fået mange pc-producenter til at holde vejret og håbe på, at det nye operativsystem vil sætte gang i en erstatning af aldrende bærbare," skriver ABI Research, der altså samtidig må skuffe de håbefulde producenter.

"Hvis vi antager, at den gratis opgradering til Windows 10, som MIcrosoft tilbyder, bliver en succes, vil en stor del af installationerne formentlig blive brugt på den nuværende hardware i i hvert fald et stykke tid endnu."

Læs også: Windows 10 stormer frem: Men Edge-browseren kan slet ikke følge med

Kategorien bærbare pc'er dækker hos ABI Research over produkter som netbooks, laptops, Chromebooks og ultra-bærbare, herunder Macbook Air.

Her er det ikke mindst Chromebooks og ultra-bærbare, der sælger i øjeblikket, skriver analysefirmaet.

Det ventes, at salget af de mere tradfitonelle bærbare computere vil være syv procent lavere i 2015 end i 2014.

Man skal dog samtidig huske på, at Windows 10 er et styresystem, der også kan anvendes på tablet-produkterne, heriblandt Microsofts egne Surface-computere.

Også tablet-markedet har dog efter nogle heftige år med masser af salg oplevet en opbremsning.

Det skyldes ikke mindst, at mange af de mere modne markeder oplever en vis mæthed. Læs mere om det her.

Læs også:

Windows 10 stormer frem: Men Edge-browseren kan slet ikke følge med

Windows 10 får pc-markedet til at skrumpe i hele verden - men der er ingen grund til uro

Trods stor ståhej om Windows 10: Det nye Windows kan ikke stoppe pc-nedturen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland