Odense Kommune efter sager med gigantiske mobilregninger: Sådan har vi fået styr på mobil-forbruget

I sidste uge fik en dansk e-handelskonsulent en mega-mobilregning for data-streaming på Langeland. Her fortæller Odense Kommune, hvordan den fik styr på store telefonregninger efter flere dyre oplevelser med sin borgmester Anker Boye (S).

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Odense Kommune har fået styr på sine erhvervsabonnementer til telefoni på den hårde måde, som selvstændige erhvervsdrivende med fordel kan skæve til og blive inspirerede af.

Computerworld kunne således i sidste uge berette om den danskfødte e-handelskonsulent Bülent Erdogan, der i sin ferie på Langeland fik oparbejdet en mobilregning via sit erhvervsabonnement på den helt forkerte side af 30.000 kroner.

Det beløb er dog nærmest vand ved siden af Odense Kommunes erfaringer fra 2011, hvor borgmester Anker Boye (S) i Danmarks fjerdestørste kommune fik banket nogle vanvittige telefonregninger sammen efter stort dataforbrug i udlandet.

Det kan du læse mere om her: Ny kæmpe mobilregning til Odense-borgemester: 41.000 kroner

Sagerne om Anker Boyes store telefonregninger har siden fået kommunen til at gennemse kommunens telefonpraksis og stramme gevaldigt op på medarbejderne og politikernes brug af erhvervsabonnementerne, hvor især dataforbruget har været i fokus.

Det fortæller chef for strategi og kommunikation i Odense Kommune, Michael Bruhn Frederiksen, til Computerworld.

"Vi har blandt andet indført en forbrugsgrænse på 4.000 kroner. Hvis regningen overstiger det beløb, så bliver telefonen simpelthen lukket, og det er kun chef for strategi og kommunikation, det vil sige mig, der kan åbne telefonen igen," forklarer Michael Bruhn Frederiksen indledningsvist.

Går fra 4G til 2G

De 4.000 kroner kan kun oparbejdes i forbindelse med udlandstelefoni og -dataforbrug.

Læs også: Odense Kommune: Derfor har Anker Boye igen kunnet oparbejde kæmpe mobil-regning

Det skyldes, at Odense Kommune inden for Danmarks grænser har flatrate-forbrug på data op til 10 gigabyte hos sin udbyder TDC.

"Overstiger en medarbejder eller en politiker den grænse, ryger hastigheden automatisk ned fra 4G til 2G," forklarer Michael Bruhn Frederiksen.

Samtidig udsender TDC notifikations-sms'er hver gang, at regningen på en af kommunens telefoner runder knap 400 kroner.

Den sms skal herefter godkendes af brugeren med en besvarelses-sms, hvori der skrives 'ja' til at køre videre.

I Anker Boye-sagerne er det ifølge Michael Bruhn Frederiksen uklart, om borgmesteren overså TDC's advarsler.

Det kan du læse mere om her: Roaming-skandale griber om sig: Borgmester sagde i sms'er ja til kæmperegning.

Og Michael Bruhn Frederiksen fortæller, at det naturligvis generelt er et problem, hvis disse sms'er kommer for sent.

For medlemmer af Odense Byråd er grænsen et årligt forbrug på 13.000 kroner, mens den for byens borgmester ligger på 20.000 kroner.

"Vi har dog siden 2011 ikke haft medarbejdere eller politikere, der har nærmet sig grænse-værdierne," lyder det fra Michael Bruhn Frederiksen.

Lukket af for udlandstelefoni

Han erkender dog, at kommunens administration op til 2011 ikke har skænket store mobilregninger mange tanker.

Det skyldtes blandt andet, at Odense benyttede Blackberry-telefoner, og først overgik til egentlige smartphones i form af iPhone 4 en måned før, at Anker Boyes telefonregning løb løbsk.

"Vi har ikke været dygtige nok i brugen af telefoner og faren ved udlandstelefoni. Derfor gennemgik vi hele systemet, som fik et servicetjek," siger Michael Bruhn Frederiksen.

Han tilføjer, at medarbejdernes smartphones i dag som udgangspunkt ikke er åbne for udlandstelefoni.

Den åbning kræver den nærmest chefs godkendelse.

Streamede film på sin smartphone i Danmark - og fik regning på 30.542 kroner


Teleboss: Små virksomheder med mega mobilregning har én chance for at slippe af krogen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S