Stor overraskelse: Danske Bank tjener pludselig penge på MobilePay

Stik mod alle forventninger står Danske Bank til snart at begynde at tjene penge på MobilePay, der ellers er gratis for danskerne.

Artikel top billede

Danske Banks kæmpe-succes, MobilePay, vil inden årets udgang begynde at give et ganske klækkeligt overskud.

Chef for forretningsudvikling i Danske Bank, Jesper Nielsen, siger til Børsen, at han forventer en 'pæn indtjening' fra mobilbetalings-løsningen, som vil gå i sort inden nytår.

Det er ifølge Børsen ganske overraskende, i det det kun er to et halvt år siden, at løsningen - der er gratis at anvende for private brugere - blev lanceret.

Til sammenligning tog det fem år fra lanceringen, inden Dankortet gik i sort for det daværende PBS.

MobilePay har siden lanceringen kostet Danske Bank betydelige summer.

Årsagen til det pludselige sikfte ifølge Børsen en kraftig stigning i antallet af erhvervsvirksomheder, der har tilmeldt sig MobilePay.

De tæller blandt andre store virksomheder som DSB og Bilka.

Det kan du læse mere om her: Bilka åbner for MobilePay: Betal dine varer med mobilen

Virksomhederne skal betale et årsgebyr for at anvende løsningen, og det er de i stærkt stigende omfang villige til - ikke mindst fordi så mange danskere har taget løsningen til sig.

Ifølge Børsen håndterer Danske Bank for tiden fem millioner transaktioner i MobilePay i kvartalet.

Markedet for mobilbetalinger er en af de væsentligste kamp-scener lige nu, hvor rigtigt mange forskellige spillere bejler til brugernes gunst - både herhjemme og internationalt, hvor forventningerne til ikke mindst Apple Pay er ganske store.

Også Facebook, Paypal, Samsung, Google og en række store, internationale banker er på vej med deres egne løsninger.

Herhjemme står slaget for tiden mellem Nets, MobilePay og Swipp, der er blevet lanceret af en lang række af Danske Banks rivaler og som i fjor købte teleselskabernes mobilbetalingsløsning, Paii.

Du kan læse mere om kampen om brugernes gunst her: Kamp på vej om betalingsløsninger til din smartphone: Nu kommer de store spillere buldrende

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job