Stor overraskelse: Danske Bank tjener pludselig penge på MobilePay

Stik mod alle forventninger står Danske Bank til snart at begynde at tjene penge på MobilePay, der ellers er gratis for danskerne.

Artikel top billede

Danske Banks kæmpe-succes, MobilePay, vil inden årets udgang begynde at give et ganske klækkeligt overskud.

Chef for forretningsudvikling i Danske Bank, Jesper Nielsen, siger til Børsen, at han forventer en 'pæn indtjening' fra mobilbetalings-løsningen, som vil gå i sort inden nytår.

Det er ifølge Børsen ganske overraskende, i det det kun er to et halvt år siden, at løsningen - der er gratis at anvende for private brugere - blev lanceret.

Til sammenligning tog det fem år fra lanceringen, inden Dankortet gik i sort for det daværende PBS.

MobilePay har siden lanceringen kostet Danske Bank betydelige summer.

Årsagen til det pludselige sikfte ifølge Børsen en kraftig stigning i antallet af erhvervsvirksomheder, der har tilmeldt sig MobilePay.

De tæller blandt andre store virksomheder som DSB og Bilka.

Det kan du læse mere om her: Bilka åbner for MobilePay: Betal dine varer med mobilen

Virksomhederne skal betale et årsgebyr for at anvende løsningen, og det er de i stærkt stigende omfang villige til - ikke mindst fordi så mange danskere har taget løsningen til sig.

Ifølge Børsen håndterer Danske Bank for tiden fem millioner transaktioner i MobilePay i kvartalet.

Markedet for mobilbetalinger er en af de væsentligste kamp-scener lige nu, hvor rigtigt mange forskellige spillere bejler til brugernes gunst - både herhjemme og internationalt, hvor forventningerne til ikke mindst Apple Pay er ganske store.

Også Facebook, Paypal, Samsung, Google og en række store, internationale banker er på vej med deres egne løsninger.

Herhjemme står slaget for tiden mellem Nets, MobilePay og Swipp, der er blevet lanceret af en lang række af Danske Banks rivaler og som i fjor købte teleselskabernes mobilbetalingsløsning, Paii.

Du kan læse mere om kampen om brugernes gunst her: Kamp på vej om betalingsløsninger til din smartphone: Nu kommer de store spillere buldrende

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network