Microsoft på vej med ny Surface, ny Xbox og flere nye telefoner

Microsoft er angiveligt på vej med en række nye produkter, der blandt andet kommer til at tælle en Surface Pro 4 og en ny Xbox.

Artikel top billede

Her ses Surface 3, som er en mindre version af Surface Pro 3.

Microsoft lancerer i oktober måned nyt hardware, hvilket indbefatter både en Surface Pro 4, to nye Lumia-telefoner, et nyt Microsoft Band og måske også en tyndere version af Xbox One.

Det skriver The Verge's Tom Warren, som har et renommé for at være ret præcis i sine informationer om netop Microsoft.

Tidligere har også et kinesisk Windows Phone-specifikt medie skrevet om præcis det samme.

De to nye telefoner skulle angiveligt være en Lumia 950 og en XL-version af samme.

Den største af telefonerne skulle have en 5,7 tommer skærm med 1.440 x 2.560 pixels opløsning, 20 megapixel kamera, 3 GB RAM, Usb-C og selvfølgelig Windows 10. Den mindre model har en skærm på 5,2 tommer.

Ny Surface med Windows Hello

Den nye Surface Pro 4 skulle ikke se markant anderledes ud end Surface Pro 3.

Det skyldes blandt andet, at de mange virksomheder og privatpersoner, som har købt docking-grej eller lignende til Pro 3, ikke skal være nødsaget til at købe nyt igen.

Ligeledes skulle Surface Pro 4 have en eller anden form for Windows Hello-integration - Microsofts nye biometriske sikkerhedssoftware - hvilket nok bliver i form af en fingerscanner.

Intels 3D-kamera til at lave ansigtsgenkendelse er formentligt stadig for stor til at kunne være i en Surface-tablet.

Der er endnu ikke de store informationer på, hvad et nyt Microsoft Band vil komme til at indeholde, men en af de store kritikpunkter ved første generation var størrelsen, så mon ikke at anden generation af Microsoft Band er mindre.

The Verge nævner, at Microsoft måske overrasker med nye, ukendte produkter. Her spekuleres der blandt andet i en Surface Mini, som nu har været rygter i næsten et år. Ligeledes nævner det kinesiske WPDang også om en mindre Xbox One (Xbox One Mini).
Læs også: Dansk Windowschef garanterer: Windows 10 forbliver gratis

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job