To mænd arresteret: Forsøgte at drone-smugle porno og stoffer ind i fængsel

Porno og stoffer var lasten til en drone, der skulle flyves ind i et amerikansk fængsel for at levere de forbudte varer. Også i Danmark er droner over fængsler en udfordring, fortæller Kriminalforsorgen.

Artikel top billede

To mænd er blevet arresteret i den amerikanske stat Maryland, efter de forsøgte at få fløjet syntetisk marihuana og en DVD'er fyldt med porno ind et fængsel.

De to smuglere blev stoppet af politiet på en motorvej nær Cumberland-fængslet, der ligger mellem Washington og Pittsburgh.

Under ransagningen af bilen fandt politiet en Typhoon Quadcopter-drone, tobak, en telefon, pornografi på DVD'er og en ladt pistol. Politiet mener dog ikke, at pistolen skulle med ind i fængslet, da den ville øge vægten betydeligt for dronen.

Det skriver Ars Technica.

Kastede sig i skraldespand

De to mænd blev stoppet på naboejendommen til fængslet, forklarer talsmand Robert Thomas fra Marylands afdeling for offentlig sikkerhed til Ars Technica.

"En gruppe efterforskere arbejdede i området den aften, og de to mænd blev pågrebet i bilen. Siden forsøgte en af dem at flygte og gemme sig i en skraldespand, mens den anden blev fanget på gerningsstedet," siger han.

Robert Thomas fortæller, at det er første gang, at Maryland har været udsat for forsøg på at få en drone til at smugle varer ind til fængselsindsatte.

Det er dog ikke den første af sin slags i USA, da tidligere har været en drone på besøg i Mansfield-fængslet i Ohio, mens blandt andet to mænd er blevet arresteret for at smugle narkotika over grænsen mellem USA og Mexico.

Tilbage i Maryland anslår sikkerhedsfolkene, at det vil koste godt 2,5 millioner kroner at sikre et fængsel mod drone-smugling.

En udfordring i Danmark

Også i Danmark har Kriminalforsorgen øjnene rettet mod himlen for at forebygge, at droner kan smugle varer ind i de danske fængsler.

Af sikkerhedsmæssige årsager vil Kriminalforsorgens sikkerhedschef Lars Rau Brysting ikke kommentere på, om der har været lignende mere eller mindre vellykkede smuglerforsøg med droner i Danmark.

"Jeg kan sige, at droner er kommet for at blive, og det er en udfordring, fordi de potentielt kan kompromittere sikkerheden. Derfor holder vi øje med udviklingen," siger han til Computerworld.

Lars Rau Brysting har ingen kommentarer til Marylands beregninger om, at det vil koste 2,5 millioner kroner at sætte udstyr op, der kan holde dronerne fra himlen over en fængselsgård.

Læs også: 

Droner i erhvervslivet: Her er nogle af de oplagte muligheder for de små flyvemaskiner

Star Wars-folk bestiller drone-skjold for at undgå spionage fra droner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen