To mænd arresteret: Forsøgte at drone-smugle porno og stoffer ind i fængsel

Porno og stoffer var lasten til en drone, der skulle flyves ind i et amerikansk fængsel for at levere de forbudte varer. Også i Danmark er droner over fængsler en udfordring, fortæller Kriminalforsorgen.

Artikel top billede

To mænd er blevet arresteret i den amerikanske stat Maryland, efter de forsøgte at få fløjet syntetisk marihuana og en DVD'er fyldt med porno ind et fængsel.

De to smuglere blev stoppet af politiet på en motorvej nær Cumberland-fængslet, der ligger mellem Washington og Pittsburgh.

Under ransagningen af bilen fandt politiet en Typhoon Quadcopter-drone, tobak, en telefon, pornografi på DVD'er og en ladt pistol. Politiet mener dog ikke, at pistolen skulle med ind i fængslet, da den ville øge vægten betydeligt for dronen.

Det skriver Ars Technica.

Kastede sig i skraldespand

De to mænd blev stoppet på naboejendommen til fængslet, forklarer talsmand Robert Thomas fra Marylands afdeling for offentlig sikkerhed til Ars Technica.

"En gruppe efterforskere arbejdede i området den aften, og de to mænd blev pågrebet i bilen. Siden forsøgte en af dem at flygte og gemme sig i en skraldespand, mens den anden blev fanget på gerningsstedet," siger han.

Robert Thomas fortæller, at det er første gang, at Maryland har været udsat for forsøg på at få en drone til at smugle varer ind til fængselsindsatte.

Det er dog ikke den første af sin slags i USA, da tidligere har været en drone på besøg i Mansfield-fængslet i Ohio, mens blandt andet to mænd er blevet arresteret for at smugle narkotika over grænsen mellem USA og Mexico.

Tilbage i Maryland anslår sikkerhedsfolkene, at det vil koste godt 2,5 millioner kroner at sikre et fængsel mod drone-smugling.

En udfordring i Danmark

Også i Danmark har Kriminalforsorgen øjnene rettet mod himlen for at forebygge, at droner kan smugle varer ind i de danske fængsler.

Af sikkerhedsmæssige årsager vil Kriminalforsorgens sikkerhedschef Lars Rau Brysting ikke kommentere på, om der har været lignende mere eller mindre vellykkede smuglerforsøg med droner i Danmark.

"Jeg kan sige, at droner er kommet for at blive, og det er en udfordring, fordi de potentielt kan kompromittere sikkerheden. Derfor holder vi øje med udviklingen," siger han til Computerworld.

Lars Rau Brysting har ingen kommentarer til Marylands beregninger om, at det vil koste 2,5 millioner kroner at sætte udstyr op, der kan holde dronerne fra himlen over en fængselsgård.

Læs også: 

Droner i erhvervslivet: Her er nogle af de oplagte muligheder for de små flyvemaskiner

Star Wars-folk bestiller drone-skjold for at undgå spionage fra droner

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S