To mænd arresteret: Forsøgte at drone-smugle porno og stoffer ind i fængsel

Porno og stoffer var lasten til en drone, der skulle flyves ind i et amerikansk fængsel for at levere de forbudte varer. Også i Danmark er droner over fængsler en udfordring, fortæller Kriminalforsorgen.

Artikel top billede

To mænd er blevet arresteret i den amerikanske stat Maryland, efter de forsøgte at få fløjet syntetisk marihuana og en DVD'er fyldt med porno ind et fængsel.

De to smuglere blev stoppet af politiet på en motorvej nær Cumberland-fængslet, der ligger mellem Washington og Pittsburgh.

Under ransagningen af bilen fandt politiet en Typhoon Quadcopter-drone, tobak, en telefon, pornografi på DVD'er og en ladt pistol. Politiet mener dog ikke, at pistolen skulle med ind i fængslet, da den ville øge vægten betydeligt for dronen.

Det skriver Ars Technica.

Kastede sig i skraldespand

De to mænd blev stoppet på naboejendommen til fængslet, forklarer talsmand Robert Thomas fra Marylands afdeling for offentlig sikkerhed til Ars Technica.

"En gruppe efterforskere arbejdede i området den aften, og de to mænd blev pågrebet i bilen. Siden forsøgte en af dem at flygte og gemme sig i en skraldespand, mens den anden blev fanget på gerningsstedet," siger han.

Robert Thomas fortæller, at det er første gang, at Maryland har været udsat for forsøg på at få en drone til at smugle varer ind til fængselsindsatte.

Det er dog ikke den første af sin slags i USA, da tidligere har været en drone på besøg i Mansfield-fængslet i Ohio, mens blandt andet to mænd er blevet arresteret for at smugle narkotika over grænsen mellem USA og Mexico.

Tilbage i Maryland anslår sikkerhedsfolkene, at det vil koste godt 2,5 millioner kroner at sikre et fængsel mod drone-smugling.

En udfordring i Danmark

Også i Danmark har Kriminalforsorgen øjnene rettet mod himlen for at forebygge, at droner kan smugle varer ind i de danske fængsler.

Af sikkerhedsmæssige årsager vil Kriminalforsorgens sikkerhedschef Lars Rau Brysting ikke kommentere på, om der har været lignende mere eller mindre vellykkede smuglerforsøg med droner i Danmark.

"Jeg kan sige, at droner er kommet for at blive, og det er en udfordring, fordi de potentielt kan kompromittere sikkerheden. Derfor holder vi øje med udviklingen," siger han til Computerworld.

Lars Rau Brysting har ingen kommentarer til Marylands beregninger om, at det vil koste 2,5 millioner kroner at sætte udstyr op, der kan holde dronerne fra himlen over en fængselsgård.

Læs også: 

Droner i erhvervslivet: Her er nogle af de oplagte muligheder for de små flyvemaskiner

Star Wars-folk bestiller drone-skjold for at undgå spionage fra droner

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job